MENÜ
Ankara 14°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'Ankara, hızla fuar alanına kavuşmalı'
Özel Haber
26 Mayıs 2022 Perşembe 07:03

'Ankara, hızla fuar alanına kavuşmalı'

Ankara Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Ertuğrul Onat, düzenlenen basın toplantısında iş dünyasının öncelikli sorun ve ihtiyaçlarını dile getirdi. Onat, maliyet artışları ve alım gücünün düşmesinin iş dünyası için de memnun edici olmadığından söz etti.

SEDA TOLMAÇ

Ankara Genç İş İnsanları Derneği (ANGİAD) Başkanı Ertuğrul Onat, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda ANGİAD’ın öncelikli çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Ertuğrul Onat, iş dünyasının öncelikli sorunlarını da dile getirdi.

Onat, ANGİAD’ın genç iş insanları arasında iş birliği sağlamak ve ülke sorunlarının çözümüne katkı sunmak amacıyla kurulduğunu ifade ederek, “Bu noktada bizim öncelikli konularımız arasında, üyeler arasındaki ticarete, Ankara ekonomisine değer katmak yer alıyor. Ankara’nın ihtiyaçları önceliğimiz” dedi.

“Atıl duran Ankapark alanının bir an önce değerlendirilmesi gerekiyor”

Başkentte uzun yıllardır hayata geçirilmesi planlanan Uluslararası Fuar Alanı’nın bir türlü bitirilemediğine değinen Onat, “Ankara’nın fuar alanına ihtiyacı var. Uzun yıllardır yapımı devam eden ancak şu an duran fuar alanı bir türlü bitirilemiyor. Biz bu konuda ilgili tüm kurumlarımızın fuar alanını hızla Ankara’ya kazandırmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Onat, Ankapark alanının atıl bir şekilde durmaya devam ettiğinden söz ederek, “Ankapark’ın yapılmasının doğru veya yanlışlığında değiliz. Bundan sonraki süreçte bu alanının ne olacağı konusunu önemsiyoruz. Bu alanın aktif hale getirilerek Ankara halkına sunulması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

“İş dünyası olarak geri dönüşümü önemsiyoruz”

İş dünyası için geri dönüşümün de öncelikli konular arasında yer aldığından söz eden Onat, “Bu alanda yapılacak yatırımları ön plana almak istiyoruz. Önümüzdeki dönemlerde hem şirketlerimizde hem kendi yaşam tarzımızda daha tasarruflu ve verimli yaşamamız gerektiğine inanıyoruz. Şu anda da derneğimizin su ayak izini hesaplamaya çalışıyoruz. Her bir üyemizin su tüketimini hesaplıyoruz. Hayatımızın her kesiminde tasarruflu ve verimli yaşamak üzerine çalışmalar yapma arzusundayız. Kullanmadığımız hiçbir metrekareyi aydınlatmamalı, ısıtmak için doğal gaz harcamamalıyız. Tüm bunları toplumsal görev olarak görüyoruz” şeklinde konuştu. 

ANGİAD olarak geri dönüşüm konusunda Çevre Ajansı Başkanlığı ile görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Onat, “Şu an hem su ayak izi hem geri dönüşüm ile ilgili proje çalışmamız devam ediyor. Geri dönüşüm işi yapan üyelerimiz var. Buraya belediyelerimizi de dahil etmek istiyoruz. Çöpleri ayrıştırma hususunu da öncelikle evlere kadar indirmemiz ve yaygın hele getirmemiz gerektiğini düşünüyoruz” dedi. 

“Bireysel ve toplumsal tasarruf gerekiyor”

Gıda, konut ve diğer alanlarda yaşanan fiyat artışlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Onat, şöyle konuştu: “Gıda konusunda mevsimsel değişim gösteren ürünler var. Mevsimsel gıda ürünlerinde artış hep vardı ama son dönemlerde akaryakıt ve gübre fiyatlarının da artmasıyla gıda fiyatlarında hızlı bir artış söz konusu oldu. Bu artış sadece Türkiye’ye özgü bir şey değil. Dünyada da bu artış var. Konut fiyatlarındaki artışta da benzer nedenler söz konusu. Kendi sektörüm olan alçı ve alçı levha sistemleri üretimine bakıldığında son 6 ayda toz alçı fiyatlarında yüzde 28-30 artış var. Bizim sektörümüz açısından fahiş fiyat artışı yok ancak diğer sektörlerde yaşanan fahiş fiyat artışlarının da denetlendiğini görüyoruz. Yaşanan bu pahalılık dünyanın bir sorunu aslında. Elbet, maliyet artışları ve alım gücünün düşmesi iş dünyasını da rahatsız ediyor. Bizler çalışanlarımızın refah içerisinde yaşamasını istiyoruz. İş dünyası bu konuda adım atmaya hazır. Bu noktada asgari ücrette iyileştirmeye yapmaya iş dünyası hazır ancak bu da başka ekonomik sonuçları ortaya çıkıyor.  İnsanların gelirini artırdığınızda bu sefer de enflasyon artışı tetikleniyor. O zaman ilk başta yapılması gereken bireysel ve toplumsal tasarruf.” 

“İş dünyası ciddi bir ara eleman sorunu yaşıyor”

Onat, son  yıllarda iş dünyasının ciddi bir ara eleman sorunu yaşadığından da söz ederek, “Bir yandan işsizliğin olduğundan bahsediyoruz, diğer yandan iş dünyası olarak ciddi bir ara eleman sıkıntısı yaşıyoruz. İş dünyası yetiştirdiği elemanı kaybetmek istemiyor, çünkü kaybettiğinde ara eleman bulamıyor. Herkes üniversite eğitimi alarak masa başı işlerde çalışmak istiyor ancak  masa başı işlerin dışında kalan işleri kim yapacak? Bu sorun yıllardır dile getirilse de maalesef henüz tam anlamıyla soruna çözüm bulunamıyor” dedi. 

“Dijital dönüşüm ve siber güvenlik konularında daha iyi çalışmamız gerekiyor”

Onat, iş dünyasının dijital dönüşüm ve siber güvenlik konularına da hızla eğilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bizim üye profilimizde yaklaşık 90’a yakın sektör var. Günümüzde artık her şey sanal dünyanın içerisinde. Dolayısıyla iş dünyası olarak dijital dönüşüm ve siber güvenlik konuları bizleri yakından ilgilendiriyor. Şirketler için siber güvenlik noktasında yazılımlar hayati önem taşımaya başladı. Bu nedenle siber güvenliğin sağlanması şart. Bu noktada Ankara’daki iş dünyasının henüz istenilen dijital dönüşümü ve siber güvenliği yakalayamadığını görüyoruz. Siber güvenlik alanındaki çalışmalar hızlanıyor ancak bununla birlikte hackerlar da iyi çalışıyor. Dolayısıyla iş dünyasının bu alanda daha iyi çalışması gerekiyor” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat