MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'Ankara tarif edilemez, yaşamak gerekir'
Özel Haber
10 Haziran 2021 Perşembe 07:31

'Ankara tarif edilemez, yaşamak gerekir'

‘Eski Ankara Fotoğrafları’ adlı sosyal medya hesabından eski Ankara fotoğrafları paylaşan Baykan Aydın, Ankara’nın tarihi mirası ve değerlerini tekrardan gün yüzüne çıkarıyor.

ESRA SARI 

Orta Anadolu’nun kalbinde, kültürlerin harmanladığı Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ankara, hem tarihi hem de kültürel değerleriyle her zaman ön plana çıkıyor. ‘Eski Ankara Fotoğrafları’ isimli sosyal medya hesabı üzerinden takipçilerini nostaljik yolculuğa çıkaran Baykan Aydın, Ankara’nın tarihi mirası ve değerleri gün yüzüne tekrardan çıkarıyor. Ticari Hayat Gazetesine konuşan Aydın,  Ankara’nın tarif edilemeyeceğini, yaşanması gerektiğini söyledi. 

Öncelikle Baykan Aydın kimdir, bize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ankaralıyım, ticaretle ile uğraşmaktayım. Ankara tarihine ve eski Ankara’nın fotoğraflarına meraklı biri olarak böyle bir sayfa açmaya karar verdim. Çünkü benim gibi bu düşüncede olan çok kişi olacağını tahmin etmiştim. Kısa sürede sayfamız takipçilerimizin yoğun ilgisiyle büyüdü.

Ankara geçmiş dönemlerde daha yeşilmiş 

Peki, en çok merak edilen sorulardan birisi ise sosyal medya hesabından yayınladığınız fotoğraflara nerden ulaşıyorsunuz ve yayınladığınız fotoğraflara ilgi var mı, bu konuya ilişkin neler söylersiniz?

Eski Ankara fotoğraflarına çoğunluğu internet üzerindeki dijital arşivler olmak üzere albümlerden, makalelerden ve eski Ankara’yı anlatan çeşitli kitaplardan ve takipçilerimizden temin ediyoruz. Özellikle takipçilerimizin sayfaya yoğun ilgisi var. Eski fotoğrafları paylaştıkça, takipçilerimizin anılarını canlandırmış oluyor ve o zamanların Ankara’sını görme şansımız oluyor fotoğraflardan. Hatta çoğu takipçimiz paylaştığımız eski fotoğraflar sayesinde çocukluk arkadaşlarını, komşularını buldu.

Aslında kurmuş olduğum bu sayfa ile Ankara’nın tarihi yapıları ve yerleşimleri ile ilgili bilgi verirken sokakların, parkların eski ve yeni hallerini de paylaşmaktayız. Özellikle eski ve yeni paylaşımlarında Ankara’nın geçmiş dönemlerde daha yeşil olduğunu görüyoruz ve bu anlamda bir farkındalık sağlamış oluyoruz.

Ulus, Ankara’da yan yana farklı uygarlıkların izlerini keşfedebileceğiniz ilk yerdir. Şehrin ziyaretçilerinin ilgisini Ulus yakınlarındaki Çıkrıkçılar Yokuşu’nun eski dükkânları çeker. Peki, sizce Ankara’yı sadece Ulus ve çevresi mi anlatır? 

Ankara’nın ilk yerleşim yeri Ulus, Ankara Kalesi ve Hacı Bayram çevresidir. Cumhuriyete kadar olan tüm tarihlerde merkez Ulus’tur. Cumhuriyetten sonra yerleşim yeri Yenişehir, Kızılay, Çankaya bölgesine doğru gelişmiştir ve merkez bu bölgeler olmuştur. Ankara’ya gelen bir ziyaretçi Ankara Kalesine çıkmalı, kale  sokaklarında gezmeli, tarihi binaları müzeleri gezmelidir. Yeniden restore edilen Hamamönü evlerinde kahvesini yudumlamalıdır. Tunalı’da bir mekânda oturmalı, Atakule’ye çıkmalı, Kuğulu ve  Seğmenler, Botanik Parkında nefes almalıdır. Kısacası Ankara’yı sadece Ulus değil Ankara’nın tamamı anlatır.

Ankara’yı yaşamak gerek 

Ankara’nın tarihi MÖ 2. bin yıl öncesine dayanıyor. Hititlerin, Frigyalıların, Lidyalıların, Perslerin, Yunanların, Galatların, Romalıların, Bizansların ve Türklerin ayak izleri hala Ankara’da mevcuttur. Birçok uygarlığa Ankara ve sahipliği yapmıştır. Ankara’nın tarihi dokusu zamanla dönüştü. Ankara’yı nasıl tarif edersiniz? 

Ankara, bir ev, bir arkadaş, bir sevgili gibidir bize. Ayrıldığımız zaman biran önce geri dönmek isteriz. Tarihi, bağları, dereleri ve insanları ile bir bütündür. Aslında Ankara tarif edilemez, yaşamak gerek demek istiyorum.

Anıtkabir, Ankara Kalesi ve çevresi ziyaret edilmeli 

Peki, Ankara’yı merak eden gelmek isteyen ziyaretçilere Ankara’da görmeleri gereken önemli noktalar var mı, varsa nereleri ziyaret etmeliler?

Öncelikle Ankara’ya gelen yerli- yabancı turistlere Anıtkabir’i ziyaret etmeden memleketlerine dönmelerini istemem.  Anıtkabir kesinlikle ziyaret edilmeli. Tabii burası dışında görülmesi gereken birçok nokta var. Ziyaretçilerine eşsiz bir kent manzarası sunan Ankara Kalesi, başkentin önemli sembolü olarak dikkati çekiyor.  Ankara Kalesi ve çevresi, eski sokakları, Hacı Bayram Camii ve Augustus Tapınağı çevresi, Roma Hamamı. Müzeleri, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Çankaya Müze Köşkü, Etnografya, İş Bankası 1. ve 2. Meclis müzeleri gibi önemli müzelerin mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunların yanı sıra Atakule, Kuğulu Park, Seğmenler ve Botanik Parkları, 50. Yıl Parkı ile akıllardaki gri şehir algısının da yıkılacağını düşünmekteyim.

Ankara’nın ziyaret edilecek yeri çok. Bu sebepten gelen bir ziyaretçinin Ankara dersini iyi çalışıp gelmesini tavsiye ederim.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat