MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
''Ayakkabıcıların tüm sıkıntılarını çözeceğim''
Özel Haber
9 Eylül 2021 Perşembe 07:24

''Ayakkabıcıların tüm sıkıntılarını çözeceğim''

Uzun yıllar ayakkabı ve çanta sektöründe hizmet veren Hüseyin Uzun, Ocak 2022 yılında yapılması planlanan Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanlığı seçimleri öncesi başkan adaylığını açıkladı.

İRFAN BAŞÇUHADAR

Uzun yıllar ayakkabı ve çanta sektöründe hizmet veren Hüseyin Uzun, Ocak 2022 yılında yapılması planlanan Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanlığı seçimleri öncesi başkan adaylığını açıkladı. 

Uzun, Ticari Hayat Gazetesine yaptığı açıklamada, 5 ay sonra 2021 Ocak ayında yapılması planlanan seçimlerde aday olacağını gazetemiz aracılığıyla duyurdu. 

1968 yılından bu yana ayakkabı sektöründe hizmet veren Uzun, “1988 yılında Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası yönetimine girdim. 2005 - 2018 yılları arasında odanın başkanlık görevini üstlendim. Odanın 13 yıl başkanlığını üstlendim. Üyelerinin talepleri doğrultusunda tekrardan oda başkanlığına adaylığımı koydum. Oda üyeleriyle sürekli temas halindeyim. 2022 yılının Ocak ayında yapılması planlanan başkanlık seçimleri tekrardan başkan adayı oldum.” açıklamasında bulundu. 

Sektörde çekirdekten yetişen Uzun, ayakkabı ve çanta sektörünün sıkıntılarını çok iyi bildiğini, başkanlığı sırasında sorunları çözmeye yönelik projeler ortaya koyduğunu ifade etti. 

Odanın 13 yıl başkanlığını üstlendiğinin altını çizen Uzun, ayakkabı ve çanta sektörünün birçok sorunları olduğunu ve meslektaşlarının sorunlarının her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Uzun, sektörünün en büyük sıkıntısının ayakkabı ve çanta esnafını bir araya getirecek bir sitesi olmadığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Ankara’da ayakkabıcılar sitemiz yok. Bu durum biz ayakkabıcı ve çantacı esnafı için çok büyük bir sorun. Ayakkabı ve çantacı esnafını bir araya getirecek bir siteye ihtiyaç var.     

Oda başkanlığı görevini üstlendiğim zamanlar Ankara’daki bütün ayakkabı- çanta imalatçısı, toptancı, perakende satış yapan esnafı bir araya getirmek istedim. Oda başkanlığını yürüttüğüm zamanlar toplu iş yerleri için mücadele ettim. Ama başarılı olamadım. Ayakkabı ve çanta sektöründe işverenler Ankara’nın göbeğinde bir site istediler. Merkeze uzak bir siteye üyeler sıcak bakmadı.” 

Uzun, odanın başkanlığını üstlendiği dönemler hayata geçen birçok projenin devam edemediğini ve projelerin askıda kaldığını da sözlerine ekledi. 

Mesleki odaların gelirleri çok düşük olduğunu belirten Uzun,  Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odasına çadırcılar, makine tamircilerinin de odaya kayıtlı olabileceğini,  üye potansiyelinin yüksek olduğunu ancak en az üye kaydedilen oda olduğuna da dikkati çekti. 

Türkiye’de ayakkabı ve çanta sektörü sürekli ivme kazanıyor

Türkiye’de ayakkabı ve çanta sektörünün sürekli ivme kazandığını ve sektörün büyüdüğüne işaret eden Uzun, şöyle konuştu:

“Ülkemizde ayakkabı ve çanta sektörü sürekli ivme kazanıyor, büyüyor. Çanta – ayakkabı üretiminde çok iyiyiz. Ankara’da sıkıntı var. Adana,  Bursa, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Muş, Şanlıurfa gibi şehirlerimizde üretim çok iyi bir noktada.  Türkiye’de ayakkabı ve çanta üretim kapasitesi 2 -3 katına çıktı.”

“Ankara’da üretim zayıf”

Ankara’da üretimin zayıf olduğuna işaret eden Uzun, Ankara’da ayakkabı ve çanta sektörünün daralmaya başladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ankara’ da sektörünün gelişmemesinde odanın, zanaatkârların, işverenin, esnafın herkesin suçu bulunuyor. Biz bize sahip çıkmadık. Sektörün içinde olan kimse sektörü kurtarmaya çalışmadı. Tüm sektör temsilcileri de suçlu.Hepimiz küçük düşündük. 2000 yılına kadar sektörde çok iyi paralar kazandık. Bizim üretim sektöründe diğer mesleklere göre zamanında gelir düzeyimiz çok yüksekti. Sektörde kendini geliştirenler ilerledi. Bugün çok önemli konumda olan çanta firmalarımız var. Ankara’da imalat yapan bir çanta firması Türkiye’nin yüzde 80’inin ihtiyacını karşılıyor. Yani sektörde kendini geliştiren, çalışan insanlar sektörde tutundu ve başarılı oldu.”

Çırak yetişmiyor 

Uzun, sektörün en büyük bir diğer sıkıntısının ise çırak yetişmemesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Belli bir yaşa gelmiş çocuğu da çırak olarak eğitemezsiniz. Çıraklık çok küçük yaşlarda başlar. 15 yaşındaki çocuklara zanaat öğretmekte zorluk çekiyoruz. El becerisi gerektiren işlerde çırak bulunamadığı için bu tür zanaatlar bitme noktasına geliyor. Eğitim sisteminde zorunlu eğitim döneminin olması, çırak yetişmemesine neden oluyor.”

Ailelerin çocuklarının eğitim hayatına daha çok önem verdiğini ifade eden Uzun, Türkiye’de genç işsiz sayısının fazla olduğunu belirterek, “Bugünkü gençliğin yüzde 80’inde üniversite hayali var. İş bulup –bulmama meselesini geçtim.” dedi.

Uzun, ebeveynlerin çocuklarının kabiliyetlerini ve yeteneklerine göre meslek tercihi yapması tavsiyesinde bulundu. 

Ayakkabı sektöründe yabancı uyrukluların çalıştığını kaydeden Uzun, “Çalışacak eleman bulamıyoruz. Yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye’den gitsin üretim durur.” diye belirtti. 

Üretim kapasitesi artırılmalı 

Uzun, Türkiye’de ayakkabı ve çanta üretildiğini ancak çanta ithalatının çok düşük olduğunu dile getirerek, “Sistemli bir üretim var. Ürettiğimiz ayakkabıların en az yüzde 50’si yurtdışına gidiyor. İstihdam alanımız çoğaldı. İş yerleri çoğaldı, üretim kapasitemiz 2 katına çıktı. İthalat durunca iç piyasa hareketlendi.’’ dedi.

Kovid-19 salgının birçok sektörü olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Uzun, bu salgın sürecinde küçük esnaf ve zanaatkârların yara aldığını kaydetti.   

 Üretimin devam etmesi gerektiğinin altını çizen Uzun, zanaatkârlara sahip çıkılması gerektiğine dikkati çekti. Uzun, İstanbul, İzmir’de düzenlenecek fuarlara zanaatkârları götüreceklerini söyleyerek, sözlerini tamamladı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat