MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'Cam sektöründe tedarik krizi sürüyor'
Özel Haber
20 Mayıs 2022 Cuma 07:31

'Cam sektöründe tedarik krizi sürüyor'

Ankara Camcılar Esnaf Odası Başkanı Ayhan Keser, pandemi döneminde başlayan cam tedarik sıkıntısının devam ettiğini belirterek sektörün çok zor durumda olduğunu söyledi.

FATMANUR ÇOLAK

Ankara Camcılar Esnaf Odası Başkanı Ayhan Keser, pandemi sürecinde başlayan cam tedarik sıkıntısının ve aşırı fiyat artışlarının sektörü büyük bir çıkmaza sürüklediğini belirtti.

Cam fiyatlarında artışların devam ettiğini söyleyen Keser, “Fiyatlar aldı başını gitti. Şişecam yüzde 48 zam yapmıştı, Şubatın sonunda yine yüzde 30 zam geldi. Toptancı o zammı yüzde 40’a çıkarıyor. Asgari ücret yükseldi, ben işçimin maaşını oradan çıkartmak zorundayım diyor. Biz onu da kabullendik. Ama aradığımız camı bulamıyoruz. Üretimde de hala sıkıntılar devam ediyor, cam yetişmiyor. Bizim tedarikçimiz Şişecam ve Düzce Cam. Düzce Cam euro üzerinde satış yapıyor. Şişecam çok uygundu, rahat alabiliyorduk ama şu an bulabildiğimizi alıyoruz. Esnaf büyük sıkıntı yaşıyor. Tedarik sıkıntısı devam ettiği sürece sektör çıkmaza girecek.” diye konuştu. 

"Aracılar denetlenmeli"

Tedarik sıkıntısı yüzde 20’nin üretimden yüzde 80’inin de aracılardan kaynaklandığını belirten Keser, “Aracılar burada fırsatçılık yapıyor. Pandemi döneminde depolarını doldurdular ama yok dediler. Burada aracıların denetlenmesi lazım. Dilekçede yazıyoruz ama herhangi bir geri dönüş alamıyoruz. Bakanlığın oda olarak bize yetki vermesi gerekir. O zaman biz yaptırım uygulayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Keser, ithal camların Türkiye’de üretilen camlarla aynı kalitede olmadığını belirterek “Dışarıdan gelen camlar ülkemize uyum sağlamıyor. Aynı kalitede değil.” dedi.

Cam sıkıntısı nedeniyle birçok firmanın iş yerini kapatmak zorunda kaldığını vurgulayan keser, “İş alıp bağlantı yapan 2-3 firma dayanamadı, kapattı. Nereden baksanız bu firmalarda 30-40 kişi çalışıyordu. Mecburen kapatmak zorunda kaldılar. Çünkü cam bulamıyor, cam bulamayınca da böyle sorunlar yaşanıyor. Biz müşteriyle sözleşmeyi yapmadan önce toptancıya ‘şu cam var mı’ diye soruyorum işi alıyorum, gidiyorum ‘cam bitti’ diyor. Böyle durumlar olduğunda müşteriyle sıkıntıya giriyoruz. Verdiğimiz sözleri tutamıyoruz. Benim üyelerim sıkıntı yaşıyor. 6 ay içerisinde 60 üyem iş yerini kapatmak zorunda kaldı.” diye konuştu. 

"Çok kötü durumdayız"

Keser, Türkiye’nin birçok bölgesinde tedarik krizinin yaşandığını aktararak “Adana, İzmir ve İstanbul ile görüşüyorum, hepsinde sıkıntı var. Şişecam üretimleri hızlandırdığını söyledi. Polatlı’da ocak sayısını artırdılar. İnşallah rahatlayacağız. Dört gözle cam üretilmesini bekliyoruz. Çok kötü durumdayız.” ifadelerini kullandı. 

"Siftah yapamıyoruz"

Hem tedarik sıkıntısı hem de fiyat artışları nedeniyle esnafın iş yapmadığını söyleyen Keser, “Ben bir haftadır siftah yapamıyorum. Ben oğlumla birlikte çalışıyorum, bir tane de personelim var ama 10 kişi çalıştıran ne yapacak. Bugün bizim sektörde en düşük maaş 5 bin lira. Bu ücretin üstünde alanlar da var. Bu şekilde 20 kişi çalıştıran esnafın işi çok zor. Dükkânın o personel giderini kurtarması için günlük 10 bin liralık iş yapması lazım. Şu an öyle bir satış da yok.” dedi.

"Taksitli satışı kaldırdık"

Keser, fiyat artışları nedeniyle esnafın aldığı malı tekrar aynı fiyata yerine koyamadığını ifade ederek taksitli satışları kaldırdıklarını söyledi. Keser, “Müşteri alacağı malı bekletiyor, sonra alayım diyor ama bu sefer 5 bin liraya alacağı mal 8 bin lira oluyor. Biz taksitleri de kaldırdık. Ancak kredi kartına taksit yapıyoruz. Bankayla anlaşma yaparak, bankadan nakit alıyoruz. Çünkü diğer türlü ben malı sattığım fiyata yerine koyamayacağım. Bugün aldığımız fiyata yarın  alamıyoruz.” diye konuştu.

"Kredi faiz oranları düşürülsün"

Sektör olarak teşvik talep ettiklerini belirten Keser, Esnafa verilen kredi faiz oranlarının düşürülmesi talebinde bulunarak, şunları söyledi:

"Esnafa kredi verilsin ama kredi oranları şu anda yüzde 9,5. Faiz çok yüksek. Üyeler kredi alalım ama nasıl ödeyeceğiz diyor. Eskiden kredi faiz oranı 4,5’di. Sonrasında yükselttiler esnaf kredi almakta da sıkıntı yaşıyor. Bir de esnaftan kredi karşılığında konut teminatı isteniyor. Konutu olana kredi veriyor ama konutu olmayan kredi alamıyor. Böyle olunca esnaf da mağdur oluyor. Bunun esnetilmesi şart.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat