MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
''Demokratikleşmek ve paylaşmak zorundayız''
Özel Haber
9 Ekim 2019 Çarşamba 07:44

''Demokratikleşmek ve paylaşmak zorundayız''

Türk Dünyası Parlamenterler Birliği 4. Olağan Genel Kurulu Kongresinde konuşan Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nail Çelebi, “Türk Dünyası Parlamenter Birliği olarak Türk dünyasından gelen gençlerimize fırsat sağlamak istiyoruz. Demokratikleşmek ve paylaşmak zorundayız” dedi.

ESRA SARI 

Türk Dünyası Parlamenterler Birliği 4. Olağan Genel Kurulu Kongresi’ni gerçekleştirdi. Toplantıya; Türk Dünyası Parlamenter Birliği Genel Başkanı Nail Çelebi ve Türk Dünyası Parlamenter Birliği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. 

Türk Dünyası Parlamenter Birliği ofisinde gerçekleşen 4. Olağan Genel Kurul Kongresi’nde üyelere birlik hakkında ve çalışmalar hakkında bilgi verildi. 

Türk Dünyası Parlamenter Birliği Genel Başkanı Nail Çelebi, konuşmasına Türk Dünyası Parlamenter Birliği’nin belli bir takım çalışması sürdürdüğünü ve faaliyetlerinin devam ettiğini ifade ederek başladı.  

Türk Dünyası Parlamenter Birliği’nin 2013 yılında kurulduğunu da hatırlatan Çelebi, “2016 yılından itibaren çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik” dedi. 

Çelebi; “Demokratikleşmek ve paylaşmak zorundayız” 

Son yıllarda ekonomik sorunların faaliyet alanlarını sınırladığını da belirten Çelebi, ekonomik sorunların ortadan kalmasıyla faaliyetlerin hızlanacağına dikkati çekti. 

Türk dünyasında anılmak istediklerini söyleyen Çelebi, “Türk Dünyası Parlamenter Birliği olarak Türk dünyasından gelen gençlerimize fırsat sağlamak istiyoruz.  Özellikle Türkiye’de okuyan ve akraba topluluklarından ülkemizde okuyan gençlere fırsat yaratmak istiyoruz. Birliği, daha kullanılabilir daha avantajlı bir konuma taşımamız lazım. Türk dünyasının gelişmemesinin en yegane sebebi budur. Demokratikleşmek ve paylaşmak zorundayız.”

Türk dünyasını bir araya getirmeliyiz 

‘Türk dünyasını bir araya getirmeliyiz’ diyen Çelebi, “Avrupa Birliği benzeri bir yapılanmayla ‘Türk Cumhuriyetleri Birliği’ni kurarak yeryüzünde Türk birliği oluşturmak nihai hedefimiz. Türk dünyası devletleri birliğini oluşturulalım. Herkes kendi kimliğini korusun” ifadesini kullandı. 

Yönetim Kurulu Asil üyeleri; Nail Çelebi, Kemal Albayrak, Dr. Reşat Doğru, Bedri Yaşar, Armağan Yılmaz,  Kemalettin Yılmaz.

 Yönetim Kurulu Yedek üyeleri; Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Dr. Hüseyin  Güler, Cahit Tekelioğlu, Dr. Hasan Çalış, Faruk Dirik. 

Türk Dünyası Parlamenter Birliği hakkında

Sivil Toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve kalitesinin arttırılmasını sağlamak için ülkemizdeki derneklerin ve bu derneklerce oluşturulan alt ve üst kuruluşların kamuya yararlı faaliyetlerinin desteklenmesi, tanıtılması, gönüllü aktiviteler sergileyen dernek ve kurumlara karşı toplumsal güven oluşturulması TDPB’nin öncelikli hedeflerindendir.

Türk dünyası yararına, özellikle; Türk Dünyası ve akraba topluluklarındaki milletvekillerinin arasındaki iletişimi güçlendirmek, vekillerimizin bir birlerini daha da yakından tanımalarına fırsat sunmak, ülkelerimiz arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliğini artırmak, ortak tarihimizden gelen dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirerek, kültürel zenginliklerimizin tanıtılmasına katkıda bulunmak ve ayrıca; ortak değerlerimizin etrafında birlik, beraberlik, sevgi, saygı, kardeşlik, dostluk ve dayanışma duygularını geliştirerek, faaliyette bulunduğu ülkelerde kültürel ve ekonomik iş birliği alanında ki gelişmelere de katkıda bulunmak amacıyla Mecliste grubu bulunan tüm partilerin milletvekillerinden oluşan heyetçe ülkemizde ve dünyada sivil toplumun sinerjisini toplumsal faydaya dönüştürmek amacıyla STK’ların ve özellikle derneklerin kapasitelerini artırarak, kaynakların proje esaslı, etkin ve optimum seviyede kullanımını sağlamayı vizyon olarak benimsemiştir.

Nail Çelebi hakkında 

1954 yılı Trabzon İli Çaykara İlçesi Taşkıran Köyünde (1999 yılında Belde olmuştur.) doğdu. İlk ve Orta öğrenimimi Çaykara’da, lise öğrenimimi Bilecik’te tamamladı.

1981 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu, aynı yıl Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığında Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı. 1986 yılında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığında Başmüfettiş oldu. Aynı yıl Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Başkanlığınca düzenlenen Teftiş Hizmetlerinin Geliştirilmesi Seminerini ve Devlet Lisan Okulunu başarı ile tamamladı. 

1988 yılında TYUAP Projesi çerçevesinde Almanya ve İngiltere’de inceleme ve değerlendirme gezilerine katıldı, aynı yıl 3 ay süreli Avrupa Topluluğu Temel Eğitim Kursuna ve devamında 2 yıl süreli Yabancı dil programını başarıyla tamamladı. 

1995 yılında Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Bakan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 1997 yılı içinde Orta Doğu Amme idaresi tarafından düzenlenen Üst Yönetici Seminerine katıldı.

1939 yılında kurulan ilk meslek teşekkülü özelliği ile Meslek Odasının kuruluşuna öncülük eden, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği’nde;

1990 yılından itibaren Yönetim Kurulu Üyeliği, Danışma Kurulu Üyeliği, Denetleme Kurulu Üyeliği ve 1995-1997 döneminde ve 1997-1999 döneminde Genel Başkanlık,

Türk Ziraat Mühendisleri Birliği Vakfı’nda; Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Kooperatifçilik Kurulu’nda; Denetleme Kurulu Üyeliği ve Denetleme Kurulu Başkanlığı,

Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’nda; 1993-1994 döneminde Türk Tarım-Orman Sendikası kurucu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

18 Nisan 1999-3 Kasım 2002 tarihleri arasında 21. Dönem MHP Trabzon Milletvekili olarak, 1.yasama döneminde, KİT Komisyonu üyeliği, 2.yasama döneminde de Tarım ve Köy İşleri Komisyonu Başkanvekilliği görevini yürüttü. Evli ve iki çocuk babasıdır. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat