MENÜ
Ankara 14°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
'Dijital dünyayı doğru okumak gerekiyor'
Özel Haber
24 Mayıs 2022 Salı 07:14

'Dijital dünyayı doğru okumak gerekiyor'

Dijital Yaşam Kongresi, Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kongrede, dijital yaşamın doğru okunmasına, etkin ve verimli kullanılmasına vurgu yapıldı.

OĞUZHAN SARI

II. Uluslararası Multidisipliner Dijital Yaşam Kongresi, 20-21 Mayıs’ta Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneğinin, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlediği II. Uluslararası Multidisipliner Dijital Yaşam Kongresi’nin açılışına, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Nazif Yılmaz, Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç, Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Selvi, Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Tuncay Dilci, Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongre, Yesevi Sanat Topluluğu’nun gösterisiyle devam etti. 

“Dijital dönüşümü sağlıklı bir şekilde yürütmeliyiz”

Kongrenin açılışında konuşan Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Tuncay Dilci, sağlıksız dijital nesne kullanımına dikkat çekti. 

“Dünya dijitalizm adı altında bir çağa giriş yaptı” diyen Prof. Dr. Tuncay Dilci, “Sağlıksız dijital nesne kullanımına bağlı ciddi bir dijital ve sosyolojik dönüşümle karşı karşıyayız. Hem toplum hem devlet olarak dijital dönüşümü sağlıklı bir şekilde yürütmenin yolu, bu alanda oluşturulacak bilinç ve farkındalıkla mümkündür” dedi. 

Dilci, insanların bir zamanlar teknolojinin öznesi konumunda olduğunu, günümüzde ise nesnesi haline gelmeye başladığını belirterek, “Yaptığımız araştırmalara göre şu an ülkemizdeki birçok insanın dijital nesnelere gün içerisinde temas oranı bir o kadar yüksek. Hane halkının yüzde 59’u internetle iç içe. Bu durum yüz yüze ilişkileri de unutturmaya başlıyor. Bu nedenle dijital dönüşüm sürecini Türkiye olarak sağlıklı, doğru, planlı ve vizyoner hedefler doğrultusunda gerçekleştirirsek, başarılı ve dünyada lider ülke olacağız” ifadelerini kullandı. 

Dilci, kültür ve değerle çelişmeyen bir dijital yaşam kültürüne ihtiyaç olduğunu da dile getirdi. Dijital çağın iyi okunması gerektiğine vurgu yapan Dilci, “Dijital dünyanın insanda bıraktığı bilinç bulanıklığına bağlı dikkatsizlik, insan iletişimine dönük iletişim ve iş kazalarının önüne geçmek, dijital dünyanın etik kurallarını anlayabilmek için dijital çağı iyi okumalı, dijital çağın gereklerine uygun, bilinç düzeyi yüksek, dijital çağın öznesi olarak insan ve makine ilişkisini dengeli bir şekilde yürütmeliyiz” dedi. 

“Pandemi dijital hayatın toplum için önemini gösterdi”

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ise açılışta yaptığı konuşmada, dijital dünyanın kazanımlarının pandemi döneminde görüldüğünü belirtti. 

“Dijital hayatın toplum hayatı için ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde gördük” diyen Durmuş, “Pandemiyle mücadelede sağlık çalışanları her ne kadar ön cephede mücadele etmişse, sağlık çalışanlarının o cephede koordineli bir şekilde çalışıp başarılı olmalarının altında yatan en önemli sebep dijital verilerin çok iyi kullanılmış olması. Eğer biz aşı programlarını geliştirememiş olsaydık, ‘Hayat Eve Sığar’ gibi dijital programları geliştirememiş olsaydık, dijital yaşamla uyumlu sağlık hizmetlerini sürdürememiş olsaydık, pandemiyle mücadelede başarılı olamazdık” diye konuştu.

Durmuş sözlerini, “Önümüzde dijital bir çağ var. Bu çağın gerisinde kalmamamız, çağı yakalamamız gerekiyor ki, gelecek nesiller hayata daha sağlıklı bir şekilde tutunabilsin” diyerek tamamladı.  

Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi ise, değişimin bir süreç olduğunu belirterek, “Tarihte hiçbir zaman durağanlık olmamış ve sürekli bir değişim yaşanmıştır. O zaman değişim bir süreçse buna dönük stratejiler geliştirilmesi de gereklidir. Değişim süreci yaşanmaya devam edecektir. Önemli olan bu süreci doğru okumaktır” ifadelerini kullandı. 

“Teknolojinin yaygın ve bilinçsiz kullanımı 21. yüzyılın önemli bir problemi”

Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Selvi ise, dijital çağın getirmiş olduğu yenilik ve sorunların hızla arttığını belirtti. “Dünya yegâne varlık sorunu olan medeniyetler ve buna bağlı üstünlük savaşı tüm hızıyla devam etmektedir. Bir taraftan hayatlarımızı kolaylaştıran, diğer taraftan bizi tüm unsurlarıyla kuşatan teknoloji ve türevleriyle karşı karşıyayız” diyen Prof. Dr. Selvi, “Son yıllarda yeni teknolojilere erişim arttı ve bu teknolojiler insanların bilgi akışını kolaylaştırdı” dedi.

Selvi, bugün Google, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların avantajları olduğunu ancak bu ağların dezavantajları da beraberinde getirdiğini söyledi. 

“Sosyal ağlar insanların birbirleriyle yüz yüze iletişimlerini azalttı” diyen Selvi, “Teknolojinin yaygın ve bilinçsiz kullanımı 21. yüzyılın önemli bir problemi. Bu anlamda teknolojiyi doğru ve sağlıklı kullanmak öncelikli konular olmalı” şeklinde konuştu. 

“Dijital ortamın etkin ve verimli kullanılması gerekli”

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç, 21. yüzyılın kaçınılmaz gerçeğinin dijital yaşam olduğunu söyledi. Buluç, dijital yaşamın ortaya çıkardığı sorunların geniş bir kesimin iş birliğiyle çözüleceğini dile getirdi. Buluç ayrıca, dijital yaşamla ilgili şikayetlerin çözümü için Gazi Üniversitesi bünyesinde bir merkez kurulmasının planlandığını da ifade etti. 

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Nazif Yılmaz ise, açılışta yaptığı konuşmada dijital çağın hızla insan hayatında yerini almaya başladığını dile getirerek, şunları söyledi: “O zaman önümüzde iki yol var, ya dijital süreçten kendimizi uzak tutacağız,  -tabii bu mümkün değil çünkü hayatımızın her alanında dijital ortamdan yararlanıyoruz- ya da dijital dünyayı doğru kullanacağız. Bu durumda tercih edeceğimiz yol yaşam becerilerimizi, dijital dünyanın gerekliliğine göre geliştirmek. Çocukların dijital ortamı etkin ve verimli kullanmasını sağlamak.” 

Dijital dünyanın daha verimli ve etkin kullanılmasının gerekliliğinin vurgulandığı açılış konuşmalarından sonra, kongrenin ilk gününde Müzik Eğitimi Binasında sunumlar gerçekleştirildi. Kongrenin ikinci gününde ise, çevrim içi sunumlar yapıldı. Kongre, “Değerlendirme Çalıştayı” ile sona erdi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat