MENÜ
Ankara 21°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Özel Haber
9 Eylül 2021 Perşembe 07:17

"Kâr oranının düşmesi mağdur etti"

Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Poyraz, şans oyunlarının yürütme yetkisinin özelleştirilmesinden sonra bayilerin kâr oranının net yüzde 9,7’den net 4,25’e düştüğünü ifade ederek, bu düşüşün şans oyunu bayisi esnafını mağdur ettiğini söyledi.

SEDA TOLMAÇ

Milli Piyango İdaresi, 2017 yılında Türkiye Varlık Fonu’na devredilmişti. Türkiye Varlık Fonu ile Sisal Şans arasında 2020 yılında imzalanan sözleşme kapsamında ise, Millî Piyango İdaresi tarafından yürütülen şans oyunlarının işletme hakkı, 10 yıllığına Sisal Şans’a verildi.

Şans oyunlarının Sisal Şans’a devredilerek özelleştirilmesinden sonra bayilerin kâr oranının düştüğünü söyleyen Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Poyraz, son bir yılda sabit ve seyyar bayilerin sayısındaki azalmaya dikkati çekti. 

“Özelleştirmeden sonra 95 kişi bayiliğini iptal ettirdi”

Poyraz, “Şans oyunları, Milli Piyango İdaresi tarafından yürütülürken seyyar piyango bayi sayısı 365’di. Özelleştirme sonrası son bir yılda 95 kişi bayiliğini iptal ettirdi, yani işsizler ordusuna katıldı. Bu 365 bayi içerisinde, Sisal ile sözleşme imzalayan bayi sayımız 97 oldu. 173 kişinin ise, milli piyango bayiliği devam ediyor ancak Sisal ile sözleşme imzalamadılar. Şu an ise sistemde 270 seyyar bayi bulunuyor. Odamızda sabit esnaf sayısı ise, 208 idi. Yine özelleştirmeden sonraki bir yılda 29 kişi oda kaydını iptal ettirdi. Şu an ganyan bayisi olan 93 kişi, iddia ve sayısal bayisi olan 86 kişi olmak üzere; odamıza kayıtlı sabit esnaf sayısı 179 kişi. Bakanlık sisteminde sabit ve seyyar toplam esnaf sayısı ise, 449” dedi. 

“Kâr oranının düşmesini kabullenemiyoruz”

Şans oyunlarının işletme hakkının Sisal’a geçmesiyle seyyar ve sabit bayi esnafının kâr oranının düştüğünü belirten Poyraz, “Milli Piyango İdaresindeyken kâr oranımız brüt yüzde 15, net yüzde 9,7 idi. Şirkete devredildikten sonra kâr oranımız brüt 5, net 4,25’e oldu. Biz kâr oranında artış beklerken yaşanan bu düşüşe bir anlam veremedik ve esnaf olarak bu düşüşü kabullenemiyoruz. Bu konuda yaşanan mağduriyetimizin giderilmesi için görüşmeler yapıyoruz ancak yaşanan sorunun çözümüne dair bir sonuca ulaşamıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Kâr oranımız yüzde 7’nin altında kalmamalı”

Kâr oranının yüzde 7’nin altında kalmaması gerektiğini ifade eden Poyraz, “Bir fedakârlık yapılacaksa devlet de, şirket de, bayi de yapsın. Biz kâr oranımızı net 9,7’den 2 puan düşmeye razıyız. Varlık Fonu ve Sisal da 2’şer puanlık fedakârlık yapsın. Bu anlamda Sisal ile sözleşme yapan seyyar, sabit sayısal bayilerin kar oranının yüzde 7 olmasını talep ediyoruz. Kâr oranı yüzde 7 olursa, son bir yılda pasif duruma gelen bayiler de aktifleşir” dedi. 

“Kamuoyunda güvensizlik oluştu”

Poyraz, şans oyunlarının işletme hakkının özelleştirilmesinden sonra bilet satışlarının da azaldığını belirterek, “Geçen sene yılbaşı biletlerinin yarıdan fazlası satılmadı. Zaten özelleştirmeden sonra pasif hale gelen, kapanan bayileri de düşündüğümüzde ‘Bayi kalmazsa satış da olmaz’ diyebiliyoruz.  Diğer taraftan şans oyunlarının özelleştirilmesinden sonra kamuoyunda oluşan güvensizlik de bilet satışlarını etkiliyor. Şans oyunları bir ihtiyaç değil, bir eğlencedir. Vatandaşa güven vermediğinizde onu eğlenceden uzaklaştırırsın” şeklinde konuştu. 

“Şans oyunlarında düzenli ve sağlıklı denetim önemli”

Poyraz ayrıca, şans oyunlarının suiistimale açık bir alan olduğunu ve bunun engellenmesi için denetime ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

 “Şans oyunları suiistimale açık. Toplumun hassasiyeti ve değer yargıları da söz konusu” diyen Poyraz, “Dolayısıyla bu alan kontrol edilemezse çeşitli sorunlar kendini gösterir. Bu nedenle şans oyunları alanında yapılacak çalışmalarda kayıtların düzenli tutulması ve internet üzerinden yasadışı oynanan bahislerin önlenmesi oldukça önemli. Şans oyunlarında milli piyango, ganyan, iddia ve sayısal gibi bayiliklerin tek çatı altında toplanması gerekiyor. Böylelikle denetleme düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılabilir” dedi. 

Yeni yılda büyük ikramiye 120 milyon lira 

Yeni dönemde yılbaşı milli piyango bilet fiyatlarına ilişkin de açıklama yapan Poyraz, “Yılbaşı milli piyango biletinde çeyrek 30, yarım 60, tam bilet 120 liradan satılacak. Büyük ikramiye 120 milyon lira. Toplamda dağıtılacak ikramiye ise, 671 milyon lira” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat