MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
23 Nisan her çocuğa bayram değil
Özel Haber
22 Nisan 2017 Cumartesi 07:04

23 Nisan her çocuğa bayram değil

Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülkenin her yerinde coşku ile kutlanacak. Ticari Hayat gazetesi olarak 23 Nisan’da çocuk işçileri ve Ankara’da gerçekleştirilecek etkinlikleri sizler için araştırdık.

MEHMET ALİ AKKUM

Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Türkiye genelinde çocuklar yarını bayram olarak kutlayacak. Bazı çocuklar il ve ilçelerin yöneticileri başta olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koltuğuna oturarak bir süreliğine sembolik dahi olsa o koltuğun sahibi olacak. Çeşitli etkinlikler ile kutlanacak 23 Nisan’da çoğu çocuk doyasıya eğlenecekken, bazı çocuklar kutlama yapan çocuklar kadar şanslı değil. Yaşam koşulları gereği hayatlarının daha başında okula gitmek ve oyun oynamak yerine çalışmak zorunda kalıyorlar. Dünya üzerinde 168 milyon çocuğun, Türkiye’de ise TUİK’in en son 2012 yılında yayınladığı istatistik verilere göre 893 bin çocuk işçi bulunuyor. İstatistiki çalışma 2012 yılına ait olduğu için bu rakamın günümüzde daha da arttığı tahmin ediliyor. Sayının 1 milyonun üstünde olduğu söyleniyor.

Çocuk işçi sayısı hayli fazla
Dünya Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre dünyada 168 milyon çocuk işçi durumunda bulunuyor. TUİK tarafından en son 2014 yılında yayınlanan nüfus istatistiklerinde Türkiye’de 22 milyon 938 bin 482 kişi çocuk olduğu belirtiliyor. 2012 yılında yayınlanan çocuk işçileri istatistiklerinde ise 893 bin çocuğun çalıştığı ve bunların yüzde 44,7’sinin tarımda, yüzde 24,2’sinin sanayide ve yüzde 31’ininde hizmet sektöründe çalıştığı kaydediliyor. Veri oldukça eski olduğu için güncel rakamlar hakkında bir bilgiye ulaşılamazsa da uzmanların tahminlerine göre sayının 1 milyonun üzerine çıktığı ifade ediliyor.

Suriyeli çocukların dramı bambaşka
Uzun süredir Suriye’de devam eden iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen insanlarını sayısı 3 milyonu bulduğu ifade ediliyor. Bu rakamın yarısının çocuk olduğu ön görülürken, 800 bininin okul çağında olduğu belirtiliyor. Okul çağındaki mülteci çocukların yaklaşık olarak yüzde 45’inin okula gittiği tahmin edilirken, geriye kalanların çoğu sokaklarda dilendiriliyor veya ağır işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Neredeyse her köşe başında dilenen veya dilendirilmek zorunda kalan Suriyeli mülteci çocuklara rastlamak mümkünken kimi zamanda bir trafik lambasında, canını hiçe sayarak araçların arasında gezerek dilendirildiği görülüyor. Çeşitli desteklerle, Suriyeli çocukların okula gidilmesi teşvik edilmeye çalışılsa da okula giden çocukların oranı yüzde 45’i geçmediğini kaydediliyor.

Bazıları için 23 Nisan anlam ifade etmiyor
Ülkemizde de çalışmak zorunda olan çocukların sayısı oldukça yüksek. Genellikle yaz sezonlarında tarım sektöründe çalışan çocuk işçi sayısı daha fazla olmasının yanı sıra sanayilerde çalışan çocukların sayısı da hayli fazla. 23 Nisan hakkında görüştüğümüz bazı işçi çocuklar, 23 Nisan’ın kendileri için herhangi bir anlam ifade etmediğini söylediler. 23 Nisan’ı da çalışarak geçireceklerini ifade eden çocuklardan bazıları şunları söyledi: “Okula gidiyorum fakat maddi olanaklardan dolayı hafta sonları çalışmak zorundayım. 23 Nisan’da hafta sonuna denk geliyor ve ben o günde çalışacağım. Hafta içi bir güne de denk gelseydi tatil olacaktı ve ben yine çalışacaktım” dedi. 
Bir başka çocuk işçi ise şunları söyledi: “İlk okulu bitirdikten sonra okula gitmedim. Çalışmam gerekiyordu ve sanayide işe başladım. Hem bir meslek sahibi olurum hem de dışarıda boş boş dolaşmamış olurum. Mesleğim zor ama hayat şartları da zor. Onun için bazı zorluklara katlanmam gerekiyor.”

AVM’lerde çeşitli etkinlikler olacak
Alışveriş merkezleri, 23 Nisan’da çocukları eğlendirmek ve aileleri kendi alışveriş merkezlerine çekmek için çeşitli etkinliklerde bulunuyorlar. Birçok alışveriş merkezi, çocukların 23 Nisan’da eğlenmeleri için çizgi film kahramanlarından oluşan etkinlikler düzenleyecek. Bazı Alışveriş merkezlerinde düzenlenecek olan etkinlikler şu şekilde;
Niloya çizgi film karakteri Ankara Tren Garı AVM’de 22-23 Nisan tarihlerinde saat 12.00-14.00 ve 16.00 aralarında gösterimlerde bulunacak.
Next Level AVM’de çizgi film gösterimi ve Lego Festivali 22-17 Nisan tarihlerinde saat 12.00-19.00 saatleri arasında düzenlenecek.
Ankamall AVM’de 23 Nisan’da Creavit’in sevimli ördeği Ducky, sürpriz hediyeler ve eğlenceli aktiviteler düzenleyecek. Ayrıca Kenan Sofuoğlu, 23 Nisan’da Ankamall’da olacak.
Cepa AVM’de Her yaştan milyonların kahramanı Garfield, TRT Ankara Çocuk Korosu Konseri, Otizm Vakfı Etkinlikleri, Ücretsiz Boyama Kitabı, Çocuk Atölyeleri ve Okulların Dans Gösterileri olacak

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat