MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı Congresium’da açıldı
Özel Haber
11 Ekim 2019 Cuma 07:27

4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı Congresium’da açıldı

“4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı” açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Çağımızda yaşanan değişimler başta ulaşım sektörü olmak üzere, hayatımızın her alanında büyük bir etki yapmaktadır” dedi.

ESRA SARI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğünün teknik desteğiyle düzenlenen “4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı” geçtiğimiz gün açıldı.

Bu yıl 4’üncüsü ATO Congresium’da düzenlenen fuarın açılışına; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve çok sayıda seçkin davetli katıldı. 

Fuarın açılış konuşmasını Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir yaptı.  “Bu alanda önemli bir boşluğu dolduran ‘Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nın  gerçekleşmesinde katkı sağlayanları ve tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum. Fuarın başarılı geçmesini de temenni ediyorum” diyerek konuşmasına başlayan Özdebir, inşaat sektörünün önemli bir sektör olduğunu belirtti. 

Özdebir; “İnşaat sektörü Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlamıştır“

Türkiye’deki inşaat sektörünün gelişim süreci hakkında ise Özbebir, şunları söyledi: “İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin büyümesini sırtlayan bir sektör konumundadır. Sektörün büyüme oranı da bu durumu teyit etmektedir. Küresel kriz sonrasında Türkiye ekonomisi yüzde 6,4 büyürken inşaat sektörü aynı dönemde yüzde 9,6 büyümeyle Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlamıştır. Türkiye’de inşaat sektörü aynı zamanda Türk sanayicisi açısından da önemlidir.  Bugün imalat sanayi satışlarının yüzde 4’ünü inşaat sektörü yapmaktadır. İnşaat sektörü, 70 milyar TL’ye ulaşan bir girdiyi firmalardan satın almaktadır. Her yıl inşaat sektörü 70 milyarlık alım yaparak, imalat sanayisini desteklemiştir. Yalnızca konut değil, alt ve üst yapı çalışmalarıyla ön plana çıkan sektör, Türkiye’nin uzun dönemde büyümesine katkı sağlamıştır.”

Karayolları Genel Müdürlüğünün çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Özdebir, “Karayolları Genel Müdürlüğümüzün kontrolündeki 27 bin kilometreyi aşan bölünmüş yolla Türkiye ekonomisi yıllık 17,6 milyar liralık tasarruf sağlamakta. 2023’e kadar 4 bin 500 kilometreye çıkarılması hedeflenen otoyol ağının ekonomimize sağlayacağı katkıyı sizlerin takdirine bırakıyorum” dedi. 

Müteahhitlik sektörü yurtdışında çok başarılı işler başarıyor 

Müteahhitlik sektörünün yurtdışında çok başarılı işler yaptığını belirten Özdebir, şu sözleri aktardı: “Türk yurtdışı müteahhitlik sektörü ödemeler dengesi içerisinde sadece inşaat kalemleri altında değil, lojistik, işçi gelirleri, mal – hizmet altında da ciddi bir gelir kaynağı yaratmaktadır.”

Yol, tünel ve köprü deyince de akla ilk inşaat sektörü gelir

 “2018 başı itibarıyla inşaat sektörünün küresel ekonomideki payı yüzde 15 düzeyinde” açıklamasında bulunan Özdebir, inşaat sektörü hakkında şunları kaydetti: “2025 yılına gelindiğinde inşaat sektörünün toplam ekonomideki payının gelişmiş ülkelerde yüzde 10, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 17 seviyesine erişeceği tahmin ediliyor. Müteahhitlik sektörümüz için dünyada yapılacak çok iş var. Yol, tünel ve köprü deyince de akla ilk inşaat sektörü gelir. İnşaat sektörünü başarıya götüren en önemli faktörlerin başında ise iş makineleri gelmekte… Hem kamu alımlarını gerçekleştiren yöneticilere, hem belediye başkanlarımıza, hem de müteahhitlerimize seslenmek istiyorum. Ankara’da dünyanın en kaliteli malını üreten ve dünyanın her tarafına satan bir makine sektörü var. İş makinesi ihtiyaçlarınızda öncelikle yerli üreticileri inceleyin. Göreceksiniz hem kalitesiyle hem rekabetçi fiyatıyla size büyük bir katkı sağlayacak. Ayrıca Türkiye’de üretilen malı tercih etmenin ülkemizin geleceği açısından önemli bir vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum”

Turhan, “Çağımızda yaşanan değişimler başta ulaşım sektörü olmak üzere, hayatımızın her alanında büyük bir etki yapmaktadır”

4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda konuşan diğer bir isim ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan idi. Bakan Turhan konuşmasına teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği belirterek başladı. Turhan, “Çağımızda yaşanan değişimler başta ulaşım sektörü olmak üzere, hayatımızın her alanında büyük bir etki yapmaktadır” dedi. 

Modern bir ulaşım alt yapısına sahibiz

Uzun yıllar boyunca tekerlek dönsün anlayışıyla yapılan yollar- havalimanları- demiryolları olduğunu söyleyen Turhan, “Bugün ise uluslararası standartlara uygun olarak geliştirilmiş ve birbiri ile entegrasyonu gözetilerek planlanan ve hayata geçirilen modern bir ulaşım alt yapısına sahibiz. Bunu daha da geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” ifadesini kullandı. 

Türkiye’nin, her daim gelişmesindeki en önemli anahtarlardan biri ulaşım altyapısı olacaktır

“Doğu ile batıyı, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayarak küresel ticaret için önemli bir kesişme noktasında yer alan Türkiye’nin, her daim gelişmesindeki en önemli anahtarlardan biri ulaşım altyapısı olacaktır” açıklamasında bulunan Bakan Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye 4 saatlik uçuş mesafesi ile 1,6 milyar nüfusu olan 30 trilyon dolar, yani neredeyse toplam küresel ticaretin yarısına karşılık gelen bir pazara ulaşabilmektedir. Dünya haritasındaki yerimizi de göz önüne getirdiğimizde, bölgemizdeki ulaştırma faaliyetleri için doğal lojistik üs görevi konumundayız. Uluslararası ticaret açısından stratejik bir noktadayız.  Doğu- Batı ekonomilerin birbiriyle olan etkileşimi büyük oranda ülkelerimiz üzerinden geçmektedir. Bu nedenle ülkemizin iletişim- ulaşım alt yapısını tamamlamak için gece- gündüz çalışmaktayız.   Böylece hem insanımızın yaşam kalitesini yükseltmiş olacağız hem de Türkiye’nin imkânlarını küresel rekabete uygun hale getireceğiz. Bu kapsamda ulaşımın tüm alanında çok önemli mesafeler kat ettik.” 

Ulaşım sektöründe önemli adımlar atıldı 

Ulaşım sektöründe önemli adımlar atıldığını da hatırlatan Turhan, “Marmaray, Gebze-Halkalı Banliyö Hattı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Yeni Havalimanı, Osmangazi Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli gibi dev projelerin ülkeye çağ atlatıp, ülkenin uluslararası arenada gücüne güç katmıştır” diye konuştu. 

Turhan; “Ulusal yol ağımızı yenileyip, standartlarını yükseltirken diğer yandan da ülkemiz üzerinden doğu- batı, kuzey- güney istikametinde geçen uluslararası koridorları daha fonksiyonel hale getirdik”

“Karayolu ulaşımında yapmış olduğumuz yol, otoyol, köprü, tünel gibi çalışmalar ise tüm bunların ana omurgasını oluşturuyor” diyen Bakan Turhan, ulaşım sektöründe hayata geçirilen projeler hakkında ise şu değerlendirme bulundu: “Ulusal yol ağımızı yenileyip, standartlarını yükseltirken diğer yandan da ülkemiz üzerinden doğu- batı, kuzey- güney istikametinde geçen uluslararası koridorları daha fonksiyonel hale getirdik.  Bu projelerin 597 kilometrelik kesiminde yapım çalışmaları halen devam etmektedir. Üzerinde Osmangazi Köprüsü’nün de yer aldığı İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun tamamını 4 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımızın katılımıyla hizmete açtık. 398 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’nda ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü de içeren Odayeri-Kurtköy kesimini trafiğe açtık. Kınalı-Odayeri ve Kurtköy–Akyazı kesimlerinde çalışmalara devam ediyoruz. Ayrıca Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu’nun içinde 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yer aldığı 101 kilometrelik Malkara-Gelibolu kesimi, 96 kilometrelik Menemen-Aliağa Çandarlı Otoyolu ve 330 kilometrelik Ankara-Niğde Otoyolu yapım çalışmalarına devam ediyoruz.”

4. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, bugün Congresium’da ziyaretçilerini ağırlayacak. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat