MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AB ülkelerindeki ölçülere göre değiştirilmeli
Özel Haber
11 Ekim 2019 Cuma 07:22

AB ülkelerindeki ölçülere göre değiştirilmeli

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Gazi Aykırı işsizlik fonu üzerine bilgiler verdi.

OĞUZHAN SARI

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Gazi Aykırı işsizlik fonu üzerine bilgiler verdi. Avrupa’da bu fonun nasıl kullanıldığını, bizde nasıl kullanıldığını ve sistemdeki farklılıkları dile getiren Aykırı sistemde bazı değişikliklere gidilmesinde fayda olacağını aktardı.

Ülkemizde sistemin çok yeni olduğunu söyleyen Aykırı, “Avrupa Birliği ülkelerinde işsizlik sigortası uygulaması, ülkemize göre çok öncedne başlamıştır.  Türkiye’de ise işsizlik sigortası 4447 sayılı Kanunla getirilmiş ve Mart 2002 itibariyle ilk defa işsizlik ödeneği verilmeye başlamıştır. Türkiye’de getirilen fon sistemlerinin, çalışanları ve emeklileri koruyacak bir şekilde yönetilmemesi, güvensiz bir ortam oluşturmuştur. Bu yönüyle de kıdem tazminatı içinde oluşturulmak istenen fon sistemine sendikalar karşı çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

İşsizlik sigortası işsizler için kullanılmalı

Sözlerine bazı fonların amacı dışında kullanıldığından bahsederek devam eden Aykırı, şu ifadelere yer verdi; “Zorunlu tasarruf ve KEY gibi fonlar, genel bütçeler için bir kaynak olarak değerlendirilmiş, fonların kapatılması yapıldığında da işçilerin ve emeklilerimizin kesintileri gerçekçi bir şekilde değerlendirilmeden ödemeler yapılmıştır. İşsizlik sigortasının uygulamaları ve yönetimi konusunda, fonun amacı dışına çıkılması, bu yöndeki eleştirileri de haklı çıkarmaktadır. 

İşsizlik sigortasına hak kazanma koşulları ağır olarak belirlenmiş, ödenek tutarları ve süresi sınırlı tutulmuştur. İşini kaybeden bir işçinin son üç yılda 600 gün prim ödemesi yerine getirmediğinde işsizlik ödeneğine hak kazanamaması, hak kaybı olarak eleştirilmektedir. İşini kaybedenlere sınırlı ödenekler verilirken, yeni işe girenlerin teşvik kapsamında işsizlik sigortası fonundan işveren primlerinin belli bir süre ödenmesi, işsizlik sigortası kanununun amacına aykırı olmaktadır. Bu tür teşvikler, hazine tarafından karşılanmalı; işsizlik sigortası, işsiz kalan sigortalıların ödenek ve eğitimleri için kullanılmalıdır.” 

AB ülkelerinde işsizlik sigortası çok önemli 

AB ülkelerinde işsizlik sigortasının, işsiz kalındığında ve gelir kaybı olduğunda, önemli bir uygulama olarak devreye girmekte olduğunu söyleyen Aykırı konuşmasına örnek vererek şöyle devan etti; “Lüksemburg’da işsiz kalan bir sigortalıya çalışırken aldığı ücretin yüzde 84,2’si, bir yıla kadar varan ödenek verilmektedir. Düşük gelir grubundaki ailelerde bu oran yüzde 93’e çıkabilmektedir. İsviçre’de işsiz kalan işçiye aylık ücretinin yüzde 81’i, Fransa da aylık ücretinin yüzde 74,16’sı kadar işsizlik ödeneği verilmektedir. 

Kuzey ve Orta Avrupa ülkelerinde işsizlik sigortası, sosyal güvenlik sisteminin koruyucu bir sigorta kolu olarak benimsenmiştir. Bazı ülkelerde yaş ve hane halkı sayısı da işsizlik ödeneğinin miktarını ve süresini artıran kriter olarak değerlendirilmektedir.”

Ödenek miktarı iyileştirilmelidir

“İşsizlik Sigortası Koşulları İyileştirilmeli” diyen Aykırı, “Çalışma koşullarının esnek olduğu ve iş güvencesinin bütün işçileri kapsamadığı gerçeğinden hareketle, işsizlik sigortası yeniden değerlendirilmelidir. İşsizlik, ülkemizin en önemli ekonomik ve sosyal sorunudur. Bu sorunun belli bir süre hafifletilmesi için işsizlik sigortası daha kapsamlı olarak devreye girmelidir. İşsiz kalanların gelir kaybı ülke ve çalışma koşullarına göre yeniden ele alınmalı; son üç yılda prim ödeme gün sayısı azaltılmalı, ödenek süresi artırılmalı ve ödenek miktarı iyileştirilmelidir.” dedi.

AB ülkelerindeki ölçülere göre değiştirilmeli

İşsizlik sigortası sisteminin AB ülkeleri örnek alınarak yeniden düzenlenmesinin ciddi bir sosyal koruma aracına dönüşeceğini dile getiren Aykırı, “Esnek istihdamın giderek yaygınlaşması karşısında, son üç yılda aranan 600 gün prim ödeme koşulu düşürülmeli; her yıl için 120 gün ve 3 yıl içinde 360 olarak değiştirilmelidir. En fazla ödenek süresi 10 ay olarak belirlenmiş, işsizlik sigortası ödemesinin alt sınırı 1015 lira, üst sınırı 1611 lira olarak uygulanmaktadır. Asgari ücretin beş katı üzerinden işsizlik sigortası primi kesilirken, işsiz kalındığında ise en fazla ödeneğin asgari ücretin yüzde 80’i ile sınır olması, fon sistemine olan güveni azaltıyor. Fonun gelirlerinin yüzde 13’ünün işsizlere ödenek olarak verilmesi, işsizleri koruma yönünün zayıf kaldığını göstermektedir. Sosyal güvenlik sisteminin önemli bir normu olan işsizlik sigortasının AB ülkelerindeki ölçülere göre değiştirilmesi, önemli bir sosyal koruma aracı olacaktır.” ifadesini kullandı.

Türkiye Emekliler Derneği hakkında

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği’ 1970 yılında Ankara’da kurulmuştur. Geçen 49 yıllık dönemde sürdürdüğü kararlı ve sağduyulu hak arama mücadeleleriyle başta işçi emeklileri, dul ve yetimler olmak üzere, bütün emeklilerin ve kamuoyunun dikkatini üzerine toplamış ciddi bir sivil toplum kuruluşudur. 

Derneğin, 2019 yılı itibariyle yaklaşık 920 Bin üyesi bulunmaktadır. Türkiye’deki emekli, dul ve yetimlerin toplam sayısı yaklaşık 13 milyon civarındadır. Türkiye Emekliler Derneği bugün itibariyle yurt çapında toplam 114 şubesiyle, üyesi olsun olmasın bütün emekli, dul ve yetimlere hizmet vermektedir.

17 sivil toplum örgütünün katılımıyla oluşturulan ‘Emek Platformu’nun saygın bir üyesidir. Aynı zamanda, kurucuları arasında yer aldığı; Türkiye Emekliler Platformu ile Yaşlılık Platformu’nun da kuruluş yıllarında dönem sözcülüklerini yürüten Türkiye Emekliler Derneği, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’nda ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Sosyal Güvenlik Danışma Kurulu’nda; emekli, dul ve yetimleri temsil hakkına da sahiptir.

Türkiye Emekliler Derneği, kısa adı AGE-Europe olan Avrupa Birliği Yaşlılar Platformu’nun da gözlemci üyesi olarak AB’de ülkemiz emeklilerini ve yaşlılarını temsil etmektedir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat