MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AŞTİ’de bayram yoğunluğu
Özel Haber
9 Ağustos 2019 Cuma 07:14

AŞTİ’de bayram yoğunluğu

Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yoğunluk var. Yetkililer ek seferlerin dahi tükenmek üzere olduğunu ifade ederken Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri ise bayram yoğunluğunun yaşandığı AŞTİ’de denetimlerini sürdürüyor.

HALİL YATAR

Ankara her bayramda olduğu gibi bu bayramda da boşalıyor. 5 günlük bayram tatili sonrasında 2 günlük izin alarak toplamda 9 gün tatil yapan Ankaralılar deniz kenarlarını tercih ettiği kadar memleketlerini de ziyaret ediyor. Haliyle Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminalinde yoğunluk her geçen gün artıyor. Yaklaşık 20 gün önce yoğunluğun başladığını ifade eden firma yetkilileri bayram için ek seferler çıkarttıklarını fakat onlarında %90 dolduğunu söyledi. Firma yetkilileri sadece deniz kenarlarına değil ülkenin birçok noktasına Ankaralıların gittiğini ifade etti. 

Belediye ekipleri ise Kurban Bayramı öncesinde AŞTİ’de denetimlerini arttırdı. Hem otobüs firmalarının hem de vatandaşların uyması gereken kurallara uymayanlara idari para cezası uyguluyor.

Ek seferler çıkardık

Bayram öncesi biletlerin tükendiğini ve ek seferler koyduklarını söyleyen şehirlerarası otobüs firma yetkilileri, “Şu anda dezavantajımız uçak firmalarının belli başlı otobüs firmalarıyla anlaşıp kampanya başlatması. Vatandaşın ilk tercih olarak uçağı seçmesi işlerin istediğimiz seviyede geçmemesine neden oluyor. Bu bayramda Ankara’da yaşayan vatandaşların genellikle doğu illerini seçtiklerini görüyoruz. Doğuya bir otobüs kaldırıyorduk bayramla birlikte otobüs seferlerimizi 3’e çıkardık.“ ifadesini kullandı.

Biletlerini son güne kalmadan almalılar 

Biletlerin son güne kalınmadan alınması gerektiğini ifade eden firma yetkilileri bayramlar dışında yolcu olmamasından dolayı da dert yandılar. Şehirlerarası otobüs firmaları yetkilileri, “Bayram haricinde Afgan ve Suriyeli vatandaşlar olmazsa işlerimiz gerçekten çok kötü durumda. Vatandaşlar son zamanlarda otobüs firmalarının kalitesine bakmıyor. Cebinin rahatlığına bakıyor. 

Vatandaşlar bayrama kalırlarsa biletler kalmayabilir. Bu yüzden planlarını bir an önce yapıp, biletlerini son güne kalmadan almalılar“ diye tavsiyesinde bulundu.

Yoğunluk 20 gün önce başladı

Bir başka şehirlerarası otobüs firma yetkilisi Sami Tarhanoğlu ise, “İnsanlar bayram tatiline gidiyor. Vatandaşların yoğun talebi yüzünden Ankara boşalıyor diyebiliriz. İnsanlar ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu‘ya gidiyor. Tüm firmalar yoğunluğa karşılık vermek için ek seferler koydular. Bilet konusunda bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Çünkü yoğunluk 20 gün önceden başladı.” dedi.

Memleket firmaları tercih ediliyor

Tarhanoğlu,”Tek sorunumuz uzak şehirlere dolu giden otobüslerimiz çünkü geri gelirken neredeyse boş dönüyorlar. Bu bizi ekonomik yönden etkiliyor. Ülkemizde mazot pahalı olduğu için yeteri kadar kazanamıyoruz. Bayram tatilinin uzatılması turizm sektörüne yarıyor. Bizim işlerimizi biraz kıpırdatsa da otobüslerimizin boş dönmesi bizim işimize gelmiyor. Eskiden işimiz 6 ay olurken şimdi 2 ay oluyor. Yolcular genellikle bilet alırken kendi memleketlerinin firmalarının biletini ve ucuz bileti tercih ediyorlar.” ifadesini kullandı.

Büyükşehir denetimlerini arttırdı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Başkent’in dört bir tarafında bayram denetimleri kapsamında yoğun mesai harcıyor. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri rutin olarak gerçekleştirdiği denetimlerini kent genelinde sıklaştırırken, vatandaşların Kurban Bayramı’nı huzur ve güvende geçirmesi için bayram yoğunluğunun yaşandığı AŞTİ’de de denetimlerini sürdürüyor.

AŞTİ Zabıta Karakol Amirliğine bağlı ekipler; bilet gişelerinin evraklarını, büfelerde satılan gıda ürünlerinin son kullanma tarihlerini, hijyenik şartların yerine getirilip getirilmediğini tek tek kontrol ediyor.

Otobüs işletmelerinin yangın tüpleri dahil olmak üzere tüm kontrollerini büyük bir titizlikle gerçekleştiren ekipler, firmaları tespit edilen eksiklikler konusunda uyarıyor.

Kurallara uymayanları idari para cezası bekliyor

Yasa gereği yasak olan çığırtkanlık konusunda anonslarla uyarılarda bulunan Zabıta ekipleri, çığırtkanlık yapanlara geçit vermeyerek, gün boyu sürdürdükleri denetimlerde vatandaşlardan gelen şikayetleri dikkate alıyor.

Zabıta ekipleri, AŞTİ’de ayrıca peronlardan hareket edecek otobüslerde bagaj fişi ve yolcuların biletlerini de kontrol ederek, dumansız hava sahasını ihlal eden vatandaşları uyarıyor, uymayanlara idari para cezası uyguluyor.

Uzun yola araçla çıkacaklar nelere dikkat etmeli

Arabayla yolculuk yapmak keyifli görünse de birtakım zorlukları yok değil. Özelikle şehirlerarası yolculuklarda daha dikkatli ve özenli olmak gerekir. Saatlerce araba kullanmak iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi ufak bir dikkatsizlik hayati derecede problemlere yol açabiliyor. Ancak bazı önemli noktalara dikkat ederek güvenli ve rahat bir yolculuk geçirmeniz mümkün. Basit önlemlerle yolculuğunuzu huzurlu ve keyifli bir hale getirebilirsiniz. Eğer bu yaz özel otomobilinizle uzun yola çıkacaksanız, bu tavsiyelere uymanızda fayda var.

Motor kontrolü yapın

Aracınızla uzun yola çıkmadan önce her türlü ihtimale hazırlıklı olmanızda fayda var. Araçlar uzun yolda, şehir içi trafiğinde karşılaştıkları durumlara göre daha farklı şeylere maruz kalabilirler. Araç uzun süre çalışacağından motoru her zamankinden daha fazla performans gösterecektir. Ayıca uzun yolda aracın yağ tüketimi fazla olacağından yağ seviyesini kontrol ettirmek yararınıza olacaktır. Gerekirse yağını değiştirmelisiniz.

Detaylı bir kontrolden geçirin

Yola çıkmadan önce aracınızla ilgili gerekli kontrolleri yapmaya özen gösterin. Böylece daha güvenli ve rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Aracın gerekli bakımlarının yapılmış olduğundan emin olun. Periyodik bakım zamanı yaklaşmışsa yola çıkmadan önce aracı servise götürmenizi öneririz. Fren sistemini kontrol ettirin, gerekirse balataları değiştirin. Fren hidroliğinin yağ seviyesini kontrol ettirin. Eksilme ya da hidrolik yağının bozulması söz konusuysa değiştirin. Uzun yola çıkmadan stepne dahil tüm lastiklere bakın. 

Diş derinliği 1.6 mm’den az ve havaları önerilen değerlerde olmayan lastikle sakın yola çıkmayın. Uzun yolculuklarda lastiğin durumu oldukça önem kazanıyor. Yüksek hızlarda sürüş ve ani duruşlar yapabildiğimiz için lastik performansının olabildiğince iyi düzeyde olması gerek. Süspansiyon, rotil, direksiyon aksamı, arka tekerleklerin bağlı bulunduğu aksamları gözden geçirin. motorun kayış aksamı, akü, hortum bağları ve yakıt-yağ kaçakları gibi kontrolleri mutlaka yapın, ışık donanımının çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edin.

Aracın yasal yükümlülükleri yapılmış olmalı

Aracın teknik bakımlarının yanı sıra yasal yükümlülükleri konusunda bir sorun çıkmamasına dikkat edin. Aracın muayenesi yapılmış olmalı. 

Teknik olarak muayeneden geçmesi mümkün olmayan bir araçla yola çıkılmamalı. Ayrıca zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi kontrol edilmeli.

Rahat kıyafetler tercih edilmeli

Uzun yola çıkarken mümkün olduğunca rahat kıyafetler giyin. 

Uzun süre yolda olacağınız için vücudunuzu sıkmayan, terletmeyen rahat hareket edebileceğiniz kıyafetler tercih edin. Pamuklu kumaştan bir tişört ve rahat bir şort ya da bol bir elbise iyi bir seçim olabilir.

Sık sık mola verilmeli

Uzun yolda araç kullanmak şehir içinde araç kullanmaya benzemez. Şehir içinde giden bir sürücü yoğunluktan dolayı trafikte her daim dikkatli olmalıdır. Ancak şehirlerarası yolculuklarda sürücü bir süre sonra dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Ayrıca uzun süre araç kullanmak insanı yorabilir. Bu nedenle iki saatte bir mola vermekte fayda var. Hem bedenen hem zihnen dinlenmek için 2 saatte bir mola vermeye özen gösterin.

Yenilip içilene dikkat edilmeli

Uzun yolculuklarda yediklerinize dikkat etmeniz de önemli. Mola yerlerinde ağır ve sindirimi zor yiyeceklerden uzak durun. Sindirimi zor yiyeceklerin yenilmesi ilerleyen süreçte sürücünün uykusunu getirebilir. Ayrıca ağır yiyecekler ise insanın sonradan midesini rahatsız edebilir.

Kurallara uyun

Öncelikle tüm yolcuların emniyet kemerini taktığından emin olun. Yüksek hızla giderken takip mesafesini korumaya özen gösterin. Arabada yüksek sesle müzik dinlemek keyifli bir aktivite olsa da sürücünün dikkatinin dağılmasına ve uyarıları algılayamamasına sebep olabilir. Bu nedenle yüksek sesle müzik dinlememekte fayda var.

Trafik kazalarının büyük çoğunluğu yüksek hız nedeniyle oluşuyor. Olası bir tehlikenin önüne geçebilmek için yasal hız limitlerine mutlaka uyun. Otobanlarda yasal hız sınırı 120 km, bölünmüş yollarda 110 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında ise 90 km ile sınırlıdır. Buna ek olarak tabelalarda belirtilen hız sınırını aşmamaya dikkat edin.

Kendi güvenliğinizi ihmal etmeyin

Aracınızla uzun yola çıkarken, aracınızın ve kendinizin güvenliğini düşünmeniz gerek. Trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı günümüzde kazayla karşılaşma riski oldukça fazla. Bu nedenle her türlü ihtimale hazırlıklı olmanızda fayda var. Mesela trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmamanız gerek. 

Zorunlu trafik sigortası sayesinde herhangi bir kaza sonucu 3. şahıslara gelen zararları güvence altına almış olursunuz. Ayrıca aracınızda oluşabilecek herhangi bir hasara karşı tedbirli olmak için kasko sigortası yaptırmanızı öneririz. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat