MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ankara'nın patronları: Ayşegül Nerde
Röportaj
5 Nisan 2019 Cuma 07:17

Ankara'nın patronları: Ayşegül Nerde

Köşemize bu hafta Ankaralı mekan ve yemek yazarı Ayşegül Nerde‘yi konuk ettik. Kendisiyle sektördeki çalışmaları ve sektördeki avantajlar ve dezavantajlar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Veli SARITOPRAK: Sizi tanıyabilir miyiz?
Ayşegül NERDE :
1974 Ankara doğumluyum.18 yıllık bankacılık deneyimimden sonra en sevdiğim işi yapmaya karar verdim. 3 senedir mekan yazarlığı yapıyorum. İki kızım var.

Veli SARITOPRAK: Mekan yazarlığı nedir?
Ayşegül NERDE:
Mekan yazarlığı; yeme içme üzerine hizmet veren tüm restoranları özellikle benim nazarımda başarılı olanları izleyici kitleme paylaşmak ve onlara gerek yazılarımla gerekse görsellerimle önerilerde bulunmaktır.

Veli SARITOPRAK: Bu işe girmek nereden aklınıza geldi?
Ayşegül NERDE:
Aslında ben 20 yıldır yemek kültürünü araştırıyorum. Çocukluğumdan beri bir tutku bende. Bankacılığı bıraktıktan sonra tabii ki en sevdiğim işi yapmam gerekiyordu. Bu dönemde halen çalışmakta olduğum gastronomi gazetesinden teklif aldım ve bunun üzerine çalışmaya karar verdim.

Veli SARITOPRAK: İşinizi ilk  olarak hangi restoranda profesyonelce yaptınız?
Ayşegül NERDE:
İlk profesyonel tanıtımımı bir Uzakdoğu mutfağı ile yaptım. Bunu köşe yazımda paylaştım. Yazım o dönemde okuma rekorları kırdı diyebilirim. Çok da güzel övgüler alınca bu beni daha da perçinledi ve işe tam anlamıyla devam etmeye karar verdim.

Veli SARITOPRAK: Çalışma yönteminiz nasıl?
Ayşegül NERDE:
Geçmişteki iş yaşamımda olduğu gibi bu işimde de planlı ve programlı çalıştığımı söylemeliyim. Çalıştığım mekanları öncelikle araştırarak sorarak ve daha sonrasında gizlice tadım yaparak kendimce değerlendiriyorum. Sonrasında dilerlerse ayrıca çekim yapmaya gidiyorum. Bazen çevrem, arkadaşlarım hatta takipçilerimden aldığım önerileri de değerlendirerek çalışma planımı oluşturuyorum.

Veli SARITOPRAK: Ayşegül Nerde fikri nasıl oluştu?
Ayşegül NERDE:
Gezmeyi çok seven biri olduğum için ve gezdiğim gördüğüm yerleri hatta yediklerimi sosyal medyada çok paylaştığım için bir sabah peşpeşe yakın dostlarım beni arayıp Ayşegül bugün nerdesin diye sormaya, fikir de bu şekilde oluşmaya başladı. Hatta o gün kuafördeydim. Kuaföre dedim ki “Herkes benim nerde olduğumu merak ediyor. Çok garip.” dedim o anda meşhur Ayşegül nerde videomu çekmeye karar verdim ve kuaförüme telefonumu çevirip kuaförümün Ayşegül nerde demesini istedim. O gün bugündür hem sosyal medya hesabımda hem de videolarımda ‘Ayşegül Nerde’ ismini kullanıyorum.

Veli SARITOPRAK: İsim nasıl marka oldu?
Ayşegül NERDE:
Marka olmamın temel nedenleri arasında benim insanlarla olan samimi diyaloğumun yattığını düşünüyorum. Herkese yaklaşırken eşit mesafede ve pozitif bir enerji ile yaklaştığımı düşünüyorum. Benim enerjimin herkese geçtiğini düşünüyorum. Bundan dolayıdır ki her dokunduğum insan ya da takipçi benim samimiyetime güvendiği için ve sözlerime güvendiği için marka oldum diyebilirim.

Veli SARITOPRAK: Sayfanızı izleyen takipçileriniz çok mu? Onların yorumları nasıl?
Ayşegül NERDE:
Evet hatırı sayılır bir takipçim var. Her geçen gün verdiğim emeği onlar da farkediyorlar. Samimiyetime inandıkları için onlardan gelen mesajlar giderek artmaya ve farklılaşmaya başladı. Bu da beni oldukça memnun ediyor. Bazen o kadar güzel yorumlar alıyorum ki gerçekten gözlerim doluyor her biri benim için çok değerli.

Veli SARITOPRAK: Hedefiniz ne? Nereye ulaşmaya çalışıyorsunuz?
Ayşegül NERDE:
Benim için yaptığım işte inovasyon çok önemli bunun için her defasında kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Son bir hedef koysam elbette ki yine yetmeyecektir. Ama yine de tabii ki bir hedefim var ileride daha çok kitleye ulaşmak kendi adıma bir fark yaratmak istiyorum. Belki bunu bir televizyon programı ile taçlandırmak isterim. Daha çok insan tanıyıp onlarla enerjimi paylaşmak istiyorum. Hayatın zor şartlarında bir nebze de olsa insanlara pozitif enerji yollamam bu benim için dünyalara bedel. Onların yüzünde bir tebessüm olmayı çok isterim.

Veli SARITOPRAK: Ayşegül Nerde’nin hedefi sadece restoran ve yemek reklamı yapmak mı? Esas hedefiniz ne?
Ayşegül NERDE:
Ayşegül Nerde sadece restoran ve yemek reklamı yapmıyor. Konseptim gereği benim nerde  olduğum önemli. Çok sevdiğim Ankara’mı elimden geldiğince bir birey olarak takipçilerime anlatmaya, tanıtmaya çalışıyorum. Aslında ben tam anlamıyla bir gezginim. Hatta bunu lezzet gezginiyim diye tanımlayarak pekiştiriyorum. Gerek Ankara içerisinde gerekse Ankara dışında birçok yeri geziyorum. Gezdiğim yerleri tanıtırken aynı zamanda gezdiğim restoranları da tanıtıyorum. Esas hedefim Türkiye çapında kendimi tanıtmak ve ülkemin tanıtımına katkıda bulunmak. Hem yemek hem de kültürel zenginliği olan bir ülkede yaşamış olmak benim için büyük bir şans. Bu şansı istiyorum ki tüm dünya duysun. Bir birey olarak elimden ne gelirse sonuna kadar yapacağım.

Veli SARITOPRAK: Mekan yazarlığı yapmanın zorlukları,   avantajları neler?
Ayşegül NERDE:
İşimi severek yaptığım için çok zor gelmiyor. Fakat ben video çekip videoyu insanlarla paylaştığım için işin beni zorlayan tarafı video tarafında oluyor. Videoyu yaparken çok yorulsamda işi büyük bir zevkle yaptığımı söylemeliyim. Avantaj tarafında tabii ki bu işten bir kazanç sağlıyorum. Ama buradaki en büyük avantajı ben insan kazanmak olarak görüyorum. Bu benim için her şeyden çok daha önemli. Para her zaman ikinci planda benim için.

Veli SARITOPRAK: Bu sektörde kadın olmanın avantajları ve dezavantajları neler?
Ayşegül NERDE:
Sektörün içine girdiğimde aslında yemek sektörünün daha çok erkek egemenliğinde olduğunu gördüm. Bunun üzerine bir kadın olarak kadın mekan yazarlarının ya da bloggerlarının çok az olduğunu hatta neredeyse hiç olmadığını gördüm. Bunun üzerine bu sektörde fark yaratmak adına bir kadın olarak bu işe kollarımı sıvadım. Aslında kadın olmanın avantajı sadece işletmelerin size karşı tavırları açısından çok iyi oluyor. Onun haricinde daha önce söylediğim gibi erkeklerin egemen olduğu bu sektörde erkek dayanışması ile karşılaştım. Sanki kadınlar yemekten anlamıyormuş gibi bir tavır sergiliyorlardı. İşte ben tüm bunlara bir nokta koydum ve kadınların da bu işte başarılı olabileceklerini gösterdim diyebilirim. Tabii ilk yıllarım çok zorlu geçti. Sonrasında bana güvenen çevrem, yeni takipçilerim ve işletmelerin benim verdiğim emeği görmeleri üzerine herkesin hem saygısını hem de güvenli kazandım diyebilirim.

Veli SARITOPRAK: Sık sık seyahat ediyor musunuz?
Ayşegül NERDE:
Gezmeyi seven biri olarak sık sık seyahat ettiğimi söyleyebilirim ama bu sene daha da çok seyahat edeceğimi söylemeliyim. Türkiye çapında birçok tarihi alanı ve aynı zamanda gittiğim illerin yemek kültürlerini araştırıp takipçilerimle paylaşmak istiyorum. Bu sene bunu çok yakından göreceksiniz inşallah.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat