MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ankaranın Patronları Ahu Tüzün Demirdamar
Röportaj
21 Şubat 2019 Perşembe 07:14

Ankaranın Patronları Ahu Tüzün Demirdamar

Köşemize bu hafta Öğrenci Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu alanlarında uzman, aynı zamanda Türk Sanayici ve İş adamları Vakfı Eğitim Platformu Başkan Yardımcısı olan Ahu Tüzün Demirdamar’ı konuk ediyoruz. Kendisiyle NLP ve yaşam koçluğu hakkında her şeyi konuştuk.

Veli SARITOPRAK: Sizi tanıyabilir miyiz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR: Ankara Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesinden mezun oldum. Sonrasında, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Öğretmenlik Formasyon eğitimi aldım. Boğaziçi Üniversitesinde Halkla İlişkiler Uzmanlığı Eğitimi aldım.

Bir süre mühendis olarak çalıştım ve üniversite sonrası eğitimler aldım. İlgi alanım insan odaklı çalışmak olduğu için insan kaynakları ve danışmanlık sektöründe çalışmaya başladım. İnsan kaynakları ve danışmanlık firmalarında uzun yıllar; İnsan Kaynakları Uzmanı, Proje Yöneticisi, Ankara Bölge Müdürü olarak görev aldım.

2012 yılında kendime ait İnsan Kaynakları ve Danışmanlık Firmasını kurdum.

İnsan kaynaklarının seçme yerleştirme süreçlerinde birebir ve ekibimle birlikte pek çok rolde ve pek çok sektörde İstanbul, Ankara ve Anadolu’daki pek çok il için çalışmalar yaptım.

Kurumsal ve bireysel eğitim süreçlerinin yönetilmesi, kariyer planlama, yetenek yönetimi, kurumlara; insan kaynakları alanında pek çok başlıkta danışmanlık verdik. Bireysel kariyer planlama çalışmaları, kişilik envanterleri uygulama ve yorumlama konularında sayısız proje tamamladım ve eğitmen olarak pek çok kurum çalışanı için ve KalDer (Kalite Derneği) kurumu ile birlikte uzmanlık alanında eğitimler verdim.

ICF akreditasyonlu bir koçum. Öğrenci Koçluğu, Kariyer Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu alanlarında uzmanım. Kendi firmamda danışmanlığını yürüttüğüm firmaların insan kaynakları projelerine çalışmalar yapıyorum. Kariyer planlama ve yetenek yönetimi konularında bireysel ve kişiye özel çalışmalar yürütüyorum. Eğitmen olarak pek çok üniversite ve kurum ile kurumsal eğitimlerime ve çalışmalarıma devam ediyorum. Çalıştay ve kongrelerde konuşmacı olarak yer alıyorum.

Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezinde; Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu ve Kariyer Koçluğu alanlarında özellikle meslek seçimi sürecinde bulunan öğrencilerle ve ergenlik dönemi çocuklarının ebeveynleri ile çalışmalar yapmaya devam etmekteyim.

Aynı zamanda masal anlatıcılığı alanında eğitmenim. Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezinde ve Gelişim Atölyeleri Merkezinde çocuklar, gençler ve yetişkinler için düzenlenen pek çok eğitime, seminere ve atölye çalışmalarına koçluk alanında eğitimler ve masal anlatma atölye çalışmaları ile devam etmekteyim.

Veli SARITOPRAK: Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezi ve Gelişim Atölyeleri hakkında bize neler söylersiniz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR:  Ziraat mühendisliği lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, mühendis olarak çalışmaya başladım. İnsan odaklı çalışmaya olan merakımla başlayan kariyer yolculuğumda insan kaynakları alanında eğitimler aldım ve bu alanda uzun yıllar uzman, yönetici rollerinde kurumlarda seçme yerleştirme yaparak, eğitim ihtiyaç analizlerini ortaya koyarak, uzmanlık alanımla ilgili eğitimler vererek çalışmalar yaptım. Üniversitelerde okuyan genç arkadaşlarımla CV hazırlama ve Mülakat Teknikleri eğitimi için bir araya geldiğimizde, gençlerin kariyer süreçleri konusunda kaygılarını, gelecek endişelerini gördüm. İnsan kaynaklarında seçme yerleştirme süreçlerinde, mutsuz çalışanlar ve çalışan performansından mutlu olmayan işverenler için ne olması gerektiği konusunda çok düşündüm.

İnsanların öncelikle mutlu oldukları işlerde çalışmaları gerektiğini düşünerek, koçluk konusunda eğitimler almaya başladım. Verimli performansın ancak bununla mümkün olabildiğini bilerek başladım. İnsan önce kendisiyle ilgili yolculuğunu istediği gibi düzenlerse, işi ile ilgili olan ve diğer insanlarla ilgili olan düzelebilecekti. Bu düşünceyle başladığım Koçluk Okulunu, sayısız eğitimden ve sınavdan geçerek ICF akreditasyonlu bir koç olarak tamamladım.

Öğrenci ve Ebeveyn Koçluğu, Kariyer Koçluğu uzmanlık alanlarım. Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezi ve Gelişim Atölyelerinde, bu alanlarda çalışmalar yapıyorum. Uzmanlık alanım olan öğrenci koçluğunda öğrencinin gelecekte seçeceği mesleğe yönelik hedef koyabilmesi, kendisine en uygun mesleği netleştirmesi ve bunun için çalışması üzerinde yoğunlaşıyoruz.

Eğitimlerimiz; farkındalıkları artırmak, değişim ve gelişim için yol almak, pek çok farklı alanda kazanımları çoğaltmak için planlanan, alanında uzmanlarla gerçekleştirilen atölyeler, grup koçlukları ve seminerler...
Kurumsal Eğitimlerimiz ve Liderlik Geliştirme Programlarımız ise; kurumsal potansiyeli artırmak, yönetsel becerileri geliştirmek amaçlı kuruma özel insan kaynakları süreçlerini yapılandırmaya ve güçlendirmeye odaklanan eğitimler ve çalışmalar.
Tüm bunları toparladığımızda, Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezi; bireysel eğitimleri, seminerleri, koçluk çalışmalarını ve kurumsal eğitim çalışmalarını gerçekleştiriyor.
Mutlu yaşam ruhu bir kuş gibi eşsiz ve sonsuz gökyüzünde veya bir balık gibi engin ve derin okyanuslarda özgürce var olabilmenin ruhudur. Logomuz da bunu anlatır.

Veli SARITOPRAK:  İnsan kaynakları konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR: İnsan kaynakları ile ilgili uzun yıllar çalıştım. Seçme ve yerleştirme süreçlerine destek verdiğim bir iş yaşamım oldu. Şu anda eğitimler konusunda çalışmalar yapıyorum. Uzmanlık alanım olan yetkinlik bazlı müakat teknikleri, iletişim temalı eğitimler, yüksek performansa odaklı liderlik eğitimleri yaptığım çalışmalar arasında.

Veli SARITOPRAK: Ögrenci koçluğu hakkında bilgi verir misiniz? İzotomi nedir? Bu konuda izotomi analisti olarak yaptığınız çalışmalar nelerdir?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR : İzotomi, profesyonel iş hayatınızda, kişisel gelişiminizde, eğitim hayatınızda kullanabileceğiniz; özgün üretilmiş, analitik raporlama yeteneğine sahip bir kişilik envanteridir.
Bireylerin kişilik özelliklerini, imkan ve potansiyellerini, kişisel ve sosyal yaşamlarında bunları nasıl ve ne şekilde kullandıklarını, yetkinliklerini, motivasyon kaynaklarını, stres halinde nasıl davrandıklarını gösteren analitik bir raporlama sistemidir.
Yeni nesil kişilik envanteridir.. Akıllı çalışan algoritması ile kişilerin düşünceleri, duyguları ve davranışları arasındaki farkları ve bu farkların arkasında yatan nedenleri bulmak, sahip oldukları yetkinlikleri en üst düzeyde gerçekleştirmeleri konusunda analiz ve değerlendirme yapmak suretiyle çözümleyici sonuçlara ulaşmada kullanılan bir göstergedir.

Bu envanter, kariyer planlama süreçlerine ve insan kaynaklarına yönelik pek çok çalışmada kullanılır.
Ayrıca öğrenci koçluk çalışmalarında öğrencinin güçlü yönlerini, ilgi alanlarını ve ana mizacını netleştirmek ve buna yönelik hedef koymak, uygun meslek gruplarını belirlemek için kullanılır.
Öğrenci koçluğu, öğrencinin okul başarısını artırma odaklı görüşmelerdir. Ancak bu süreçte öğrencinin içinde bulunduğu durumu değiştirmek, farkındalıklarını artırmak, iletişim becerisini güçlendirmek ve kendisiyle ilgili dengede olabilme sürecini yaratmaya odaklanan koçluk seanslarından oluşur. 13- 19 yaş grubuyla çalışmalar yürütüyoruz. Meslek seçimi konusunda kendilerini tanımalarına yönelik koçluk seansları ve izotomi uygulaması ile yol alıyoruz.

İzotomi Analisti olarak hem insan kaynakları çalışmalarında hem de öğrenci koçluk çalışmalarında envanterin yorumlanması ve koçluk seanslarını yönetmek konusunda çalışmalar yapıyorum.

Veli SARITOPRAK: NLP Uzmanı olarak çalışmalarınız hakkında neler söylersiniz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR :  İnsanlar, kendi yaşamlarını istekleri doğrultusunda şekillendirebilmek ve gerek gördüğünde değiştirebilmek için ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara kendi içinde sahiptir.
NLP uygulayıcıları hiç bir insanı eksik görmez. Herkes bünyesinde gelişim potansiyeli barındırır. Temel amaç, değişim veya gelişim için ihtiyaç duyulan kaynaklara istenilen zamanda, istenilen yerde ulaşabilmek veya bunlardan en iyi düzeyde yararlanmaktır.

Amaç, etkin iletişim, gelişim ve değişim süreçlerine uygun bir zemin sağlayan varsayımların doğruluğundan yola çıkarak, dünyayı algılama, yorumlama ve davranış biçimi seçeneklerimizdeki gelişimi sağlamaktır.
Koçluk süreçlerinde NLP ile birlikte çalışmalar yapmak, kişinin değiştirmek istediği ya da karar vermek istediği konularda daha etkin yol alınmasını sağlıyor. Ben koçluk çalışmalarımda NLP tekniklerinden yararlandığım çalışmalar yapıyorum.

Veli SARITOPRAK:  Çok yönlü çalışan bir iş kadınısınız. Bu işlere nasıl zaman ayırabiliyorsunuz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR : İşimi tutkuyla yapıyorum. En önemli sebebim sanırım bu. İşimi yaparken zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorum. Severek yapılan iş bu dünyadaki en büyük mutluluk sebeplerinden birisidir buna inanıyorum. Oldukça planlı hareket etmeyi seviyorum. Çalışmalarım için önceden zaman planlaması yapmak, önceliklerimi doğru belirlemek ve tabii ki işimi çok severek yapmak bu soruya verebileceğim yanıt olur. Bunun dışında plansız konular ve durumlar olduğunda sakinliğimi koruyarak önceliğimi iyi netleştirmek ve önceliğimi odak alıp işlerimi tamamlamak çalışma prensibim.

Veli SARITOPRAK: Hem bir kız annesi hem de çok faal bir iş kadını olarak hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR : Bu konuya nereden, nasıl baktığınız önemli diye düşünüyorum. Bir tane kızım var 10 yaşında ve 10 yıldır tüm gelişim süreciyle birinci derecede kendim ilgileniyorum. 7 yıldır bale yapıyor, profesyonel bir şekilde haftada 3 bazen 4 gün bale çalışmaları oluyor. Bu süreçlerde bazen destek alsam da en çok ben yanında oluyorum. Okul süreciyle yine yakından ilgiliyim. Çocuklar gerçekten emek ve ilgi ile en güzel dostlarımız oluyorlar. Ancak ilgi eksikliği yine en büyük sorun olarak karşımıza çıkabiliyor. Önceliğim anne olarak sorumluluklarım ve yapmam gerekenler. Tabii ki kendim için işim için emek vermek çok önemli. İkisi birbirini besliyor. Benim yaşamımda anne olmanın gücü, iş yaşamımda enerjimi performansımı yükseltiyor ve iş yaşamımda başarılı çalışmalar benim motivasyonumu ve kızımla olan ilişkimi olumlu etkiliyor.

Hedeflerime ulaşabildim mi? Sorusuna hem evet hem halen ulaşmaya çalışıyorum şeklinde yanıt verebilirim. Ben işimi yaparken ve günü, zamanı geçirirken oldukça keyif alarak verimli şekilde geçirmeye emek veriyorum. Önemli olan da bu süreci böyle dengeli ve doyumlu geçirebilmek diye düşünüyorum. Buna odaklanıyorum, ardından zaten hedefler gerçekleşiyor.

Veli SARITOPRAK:  Başka projeleriniz var mı?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR: Şu anda Mutlu Yaşam Öğrenci Koçluk Merkezi ve Gelişim Atölyeleri yeni bir proje. Burası sahip olduğu vizyon ve çalışma şekli ile insanların hem gelişmesine hem değişmesine yönelik koçluk ve eğitim hizmetleri alabileceği bir merkez olacak. Özellikle öğrenciler, ebeveynler ve iş yaşamında tıkananlar için yani herkes için hem koçluk süreçleri ile hem de eğitim, atölye çalışmalarında içerdiği ve edindirdiği farkındalıklar ile fark yaratan çalışmalar ile çok tercih edilen bir merkez olacak, inanıyorum.
İnsan değerli bir varlıktır ve insan odaklı yeni projeler her zaman yeni merkezimizde yapılandırılacaktır.

Veli SARITOPRAK: Bu işlere girecek genç girişimcilere ne tavsiye edersiniz?

Ahu TÜZÜN DEMİRDAMAR: İşe alım süreçlerinde ve üniversitelerde Cv Hazırlama Mülakat Teknikleri Eğitimleri verdiğimde yeni mezun olacak veya mezun olmuş arkadaşlarımla sıkça bir araya geliyorum. İş arama süreci ve iş konusunda netleşmek her bireyin en önemli konularından bir tanesi. Öncelikle gençlere kendilerini iyi tanımalarını öneriyorum. Ne yapmak istiyorlar? Ne yaparlarsa işlerine ayakları geri geri giderek değil koşarak gidecekler. Birincil öncelik yapılan işten mutlu olmak, tutkuyla çalışmak, başarı bundan sonra muhakkak gelir. Yapacakları işte en iyisi olmaları için deneyim anlamında çok emek vermeleri gerekiyor. Hep öğrenmek var, bu hiç bitmeyen hep akan bir nehir gibi. Bilgi hangi alanda çalışırsak çalışalım sonsuz. O nedenle hep okumaları, kendilerini hep geliştirmeleri, deneyimlerin değerini bilmeleri, konuların uzmanlarına ulaşmaları, onlarla çalışma yapabilme şansını bulmaya çalışmaları gerekiyor. 

Bunun yanı sıra işi; öğrenmek, uygulamak ve bunu tutkuyla yapmak şart. Bir de tabii dengeli, sağlıklı ve iyi iletişim kurma becerisini edinmeleri lazım. Hangi işi yaparsak yapalım, doğru ve etkili iletişim işimize her zaman olumlu yansır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat