MENÜ
Ankara 16°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Antika halılar görücüye çıkacak
Özel Haber
4 Ekim 2019 Cuma 07:01

Antika halılar görücüye çıkacak

13 Ekim’de Ankaralı antika halı uzmanı Mehmet Aydın’ın onarımıyla yeniden hayat bulan antika halılar, sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen halı müzayedesine ilginin olduğunu ancak satışlardan memnun kalmadığını söyleyen Aydın, bu müzayededen umutlu olduğunu söylüyor.

ESRA SARI 


Ankaralı antika halı uzmanı ve aynı zamanda halı eksperi olan Mehmet Aydın düzenli aralıklarla halı müzayedesi düzenliyor. Aydın, 13 Ekim Pazar günü saat 14.00’ de Tunalı Otel’de ‘El Yapımı, Antika Halı Müzayedesi düzenleyecek. Müzayedede geniş bir yelpazeden oluşan antika halı koleksiyonu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
Ülkemizin çeşitli bölgelerine ait asırlık halı ve kilimlerin tamirinin yapılarak gelecek nesillere ulaştırılması adına Ankara’da belirli aralıklarla gerçekleştirilen sergi ve müzayedelere ilgi yoğunlukta. Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak Aydın Halıcılık Genel Koordinatörü ve aynı zamanda dokuma eksperi Mehmet Aydın ile zaman zaman bir araya geliyoruz. Aydın’la müzayede üzerine konuşuyoruz. 

Ekonomik sorunlar sebebiyle son birkaç müzayedede satışlar umduğumuz gibi olmadı 
Müzayede hakkında bilgi aldığımız Aydın, geçtiğimiz aylarda düzenlenen halı müzayedesine ilginin olduğunu ancak satışlardan memnun kalmadığını söyleyerek, bu müzayededen umutlu olduğunu söylüyor. 

Türkiye’nin dört bir yanından halı var 
Türkiye‘nin dört bir yanından halı toplayan Aydın, “Üç ya da dört ay arayla 81 ilimizden tarihi halıları topluyoruz. Tamire ihtiyacı olanların tamirini yapıyoruz ve ardından beğeniye sunuyoruz. Ayrıca Afganistan, İran ve Türkistan gibi ülkelerden de antika halılar geliyor” dedi. 

200 TL’den 6 bin TL’ye kadar halı var 
Aydın, müzayedede her bütçeye uygun halı olduğunu da belirterek, “Son zamanlarda yaşadığımız ekonomik sorunlar vatandaşların belini büktü. Ancak müzayedede 200 TL olan halı ve kilim de var 6 bin TL’ye de halı var. Herkesin bütçesine uygun halı bulunuyor” diye belirtti. 

Antika halı  kök boya ile üretildiği için sağlıklı 
Aydın ayrıca, son yıllarda fabrikasyon halıların da maliyetli olduğunu söyleyerek, antika halılarla arasında uçurumun fazla olmadığına dikkati çekti.  Antika halı ve kilimlerde kök boya kullanıldığını da söyleyen Aydın, antika halı ve kilimlerin kanserojen madde taşımadığına dikkati çekti. 
Aydın, bir halının antika özelliğini kazanabilmesi için dokunma amacının ticari olmaması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:  “Kişinin halıyı kendi çeyizi için dokuması yani satma gayesi olmaması lazım. Mesela bir halı 100 yıl geçtikten sonra antika olacak diye bir şey yok. Üzerinde antika vasfı olması lazım…  O vasıflar olursa ve 100 yılı da geçerse antika olabilir.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat