MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ata tohumları gençlerin ellerinde yeşeriyor
Özel Haber
8 Eylül 2021 Çarşamba 07:10

Ata tohumları gençlerin ellerinde yeşeriyor

Düzce Gençlik Merkezi gönüllülerinin başlattığı “Ata Tohumu Gençlerin Elinde Yeşeriyor Projesi” kapsamında, köy sakinlerinden toplanan ata tohumları toprakla buluşuyor.

BÜŞRA ÇİNKAYA

Düzce Gençlik Merkezinde görev yapan Kübra Günoğlu önderliğinde bir araya gelen gönüllü gençler, “Ata Tohumu Gençlerin Elinde Yeşeriyor Projesi” kapsamında köy köy gezerek ata tohumlarını topluyor. Unutulmaya yüz tutmuş ata tohumları, toprakla buluşarak yeniden yeşeriyor. 

Proje hakkında gazetemize konuşan Kübra Günoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı, “Ata tohumu seferberliği” çağrısına uyarak projeyi başlattıklarını söyledi.

Günoğlu, proje kapsamında Düzce Gençlik Merkezinde bahçe ve sera kurduklarını belirterek “Bütün hazırlıklılarımızı yaptık ve Düzce ilçelerinde köy köy dolaştık. 110 farklı çeşit tohum topladık. Bu tohumlarımızı gençlik merkezimizdeki seramızda yeşerttik daha sonra proje alanımıza alarak fidelemesini sağladık. Aldığımız mahsullerden tekrar tohum elde ediyoruz. 3 senedir projemiz devam ediyor.”dedi.

101 çeşit tohum ‘Tohum Gen Bankası’nda kayıt altına alındı

2020 yılının haziran ayında topladıkları tohumları Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne analiz için gönderdiklerini kaydeden Günoğlu, “101 çeşit tohumumuz Gen Bankası’nda kayıt altına alındı. Analizleri de hem laboratuvar ortamında hem de deneyerek, ekerek gerçekleştiriyorlar. Sonucunu şimdilik almadık. Henüz ata tohumu olup olmadığı belli değil ancak yerelde ata tohumu olduğunu düşündüğümüz tohumlarımız var.” ifadelerini kullandı.

“Ata tohumundan yetiştirdiğimiz ürünler geleceğe mirasımız”

Günoğlu, projenin amacının ata tohumlarını gelecek nesillere miras bırakmak olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

 “Ülkemize gelen tohumların tamamı İsrail’den geliyor. Marketlerde satılan ürünlerin raf ömürlerini uzatmak için de ürünlerin genetiğiyle oynanıyor. Bu ürünler yeterince sağlıklı olmuyor. Alınan tohumlar bir sene ektiğinizde mahsul veriyor ama içinden aldığınız tohumu ertesi sene ektiğiniz zaman tekrar tohum alamıyorsunuz. Bu nedenle bizim ata tohumundan yetiştirdiğimiz ürünler geleceğe mirasımız.” 

“Tohum Bankası oluşturmayı hedefliyoruz”

Projeyi sosyal sorumluluk projesi olarak başlattıklarını ifade eden Günoğlu,  projenin çok başında olduklarını belirterek “İlerleyen zamanda tohumlarımız tescillenirse, ileride bir tohum bankası oluşturma hedefimiz var. Diğer bir hedefimizde tohumlarımızı onların çocuklarına torunlarına miras bırakmak çünkü bu bizim milli servetimiz.” dedi.

Projeye 60 gönüllü gençle başladıklarını söyleyen Günoğlu, gençlerin ilgisinin yoğun olduğunu aktardı.

Günoğlu, insanların projeye ilgisinden mutlu olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Proje devam edecek. Yolun çok başındayız. Daha gitmediğimiz çok fazla köy ve ulaşamadığımız çok fazla tohum var. Çiftçilerden de çok güzel dönüşler alıyoruz. Biz bu tohumları toplarken rastgele tohum olarak almadık. Teyzelerimiz bize bu tohumları resmen sandıklarından çıkarıp verdiler. Şişelerde özenle saklanmış tohumlardı ve hikâyeleriyle beraber aldık. Elimizde 100 senelik, 50 senelik  olduğunu düşündüğümüz tohumumuz var. Öyle ki, bir tohumumuz kayınvalideden kayınvalideye, kayınvalideden geline gelenek olarak miras gibi bırakılmış. Tohumları ekerken numaralandırdık. Toplarken de numaralı bir şekilde alıyoruz. Bütün hikâyesini bilerek gelecek nesillere miras bırakmayı düşünüyoruz.”

“Ata Tohumu Gençlerin Elinde Yeşeriyor Projesi”sini gençlik merkezlerinde yaygınlaştırmayı düşündüklerini söyleyen Günoğlu,  “Gençlik merkezlerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bu projeyi uygularsa; kendi aramızda tohum değişimi yaparak, bu tohumların farklı iklim şartlarında denenmesini de gerçekleştirmiş oluruz. Bu da proje açısından çok önemli. İçinde gençlerin olduğu bir proje olduğu için büyüyebilir, geliştirilebilir.” diye konuştu.

Şu anda fide paylaşımı yaptıklarını belirten Günoğlu, tohumların tescillenmesi durumunda tohum paylaşımı yapacaklarını da kaydetti.

“Sağlık Olsun” dergisi ve “Şeffaf İletişim” projesi

Düzce Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen diğer projelerden de söz eden Günoğlu, şunları kaydetti:

“Gençlik merkezlerimiz, gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri yerler. Gençlerimizin bir projesi varsa onlara bu konuda destek oluyoruz. ‘Sağlık Olsun’ dergimiz var. Bir gencimizin hayaliydi. Dergimizde koronavirüs sürecinde yaşanan tecrübeler anlatıldı. 7’den 70’e her kesimden alınan röportajlar, şiirler, görsel resimler, karikatürler bulunuyor. Gencimizin hayaliydi biz de gençlik merkezi olarak gencimize destek verdik.”

Günoğlu, işitme engelli bireylerin talebi üzerine başlattıkları “Şeffaf İletişim” projesine de değinerek  “İşitme engelli bireylerin dudak okumalarına imkan sağlayan maskeler ürettik. Maskelerimizi Sağlık Bakanlığının uygun gördüğü kumaş ve ebatlarda ürettik. 5 bin adet maske dağıtımı yaptık.”dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat