MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bağımlılıkla mücadele için pedal çevirdiler
Özel Haber
24 Mayıs 2022 Salı 07:22

Bağımlılıkla mücadele için pedal çevirdiler

Bağımlılıkla mücadeleye dikkat çekmek için Ankara’da düzenlenen “10’uncu Yeşilay Bisiklet Turu” Eymir Gölü’nde gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında öğrenciler, amatör ve profesyonel sporcular Eymir Gölü çevresinde bisiklet sürdü.

HATİCE KARATAŞ

Yeşilay, bağımlılıklarla mücadele konusunda farkındalık yaratmak hedefiyle her yıl gerçekleştirdiği bisiklet turunun 10’uncusunu düzenledi. Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasında aynı gün düzenlenen geleneksel Yeşilay Bisiklet Turu, Ankara’da Eymir’de yapıldı. Etkinlik kapsamında öğrenciler, amatör ve profesyonel sporcular Eymir Gölü çevresinde bisiklet sürdü.

Etkinlik öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Yeşilay Ankara Şubesi Başkanı Sevilay Aslan, Yeşilay olarak; beş bağımlılık alanında aralıksız mücadele ettiklerini ve her bireyin iyi ve sağlıklı yaşaması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek  “Tüm insanlarımızda bağımlılıklardan uzak bir yaşam konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu konuda spor etkinlikleri düzenlemeye de büyük önem veriyor; artık geleneksel hale gelen Yeşilay Bisiklet Turu ile her yıl hep birlikte pedal çevirmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

“Bağımlılıkla mücadelede YEDAM’lar son derece önemli”

Bağımlılığın son yıllarda daha da yaygınlaşmaya başladığına dikkat çeken Aslan, “Gençliğimizi kıskaç altına alan bu bağımlılıkla mücadelede Yeşilay’ın kurduğu danışmanlık merkezlerinin son derece önemi var. Bağımlılıkla mücadelede toplumun bütün kesimlerinin birlikte hareket etmesi gerekiyor.  Ancak bu şekilde bununla mücadele edebileceğimizi düşünüyoruz. Ankara’da şu anda 4 tane danışmanlık merkezimiz var. 3 tane daha kurulması planlanıyor. Türkiye’nin her ilinde en az bir tane bu sağlık merkezlerimizden var. Bağımlılar merkezlerimize başvurdukları takdirde ücretsiz hizmet alabiliyorlar. 115’i arayarak danışmanlık merkezlerimize ulaşılabiliyor ve klinik psikolog ve sosyal hizmet desteği alabiliyorlar.” diye konuştu. 

“İnsan varlığını tehdit eden tüm unsurlarla mücadele ediyoruz”

Aslan, değişen dünya düzeninde bağımlılığın sadece tütün veya alkolde olmadığına dikkat çekerek “YEDAM’lar şu an en çok kumar ve internet bağımlılığıyla mücadelede ediyor. Bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte inanılmaz bir internet bağımlılığı da söz konusu. Sadece tütünde veya alkolde değiliz. İnsan varlığına zararlı ve insan varlığını tehdit eden unsurlara karşı mücadele ediyoruz. Dünyanın 95 ülkesinde bu mücadeleyi veriyoruz.” dedi. 

Dünya Sağlık Örgütü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Program Direktörü Prof. Dr. Toker Ergüder ise kadınlarda sigara içme oranının erkeklere kıyasla daha yüksek olduğuna dikkat çekerek tütün endüstrisinin yeni müşteriler için çalıştığını, buna karşı hükümetlerin insanların sağlıklı tercihler yapacağı ortamları yaratması gerektiğini kaydetti.

Tütün endüstrisinin yeni ürünlerinden sayılabilecek elektronik sigaraya değinen Ergüder, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 milyon çocuğun elektronik sigara kullandığını, 3 bine yakın çocuğun elektronik sigara kullanımı sonucu hayatını kaybettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Elektronik sigaralar Türkiye’de yasak  ama birtakım medya grupları özellikle ‘kaçakçılık artıyor bunu serbest bırakın, vergiler boşa gidiyor’ diye yayınlar yapmaya başladılar.  Aslında biz bunu 80’li ve 90’lı yıllarda da görmüştük. Amerikan sigaraları Türkiye’ye ilk geldiğinde de benzer yayınlar yapılmıştı. Bunu serbest hale getirdiğiniz zaman bütün alışveriş merkezlerinde, bütün büfelerde elektronik sigaralar olacak ve durmayacaklar. O yüzden çok dikkatli olmak lazım. Bu nedenle medyanın gücü bizim için çok önemli.”

Ergüder, tütün endüstrisinin bir diğer yönteminin de gizli reklam olduğundan bahsederek, bazı vakıflar aracılığıyla kadınları ve gençleri bağımlı hale getirebilecek projeler yapıldığını söyledi. 

Slim sigaraların kadınları hedef alarak pazarlandığını belirten Ergüder, son 10 yılda Türkiye’de ruhsat alan slim sigara sayısının önceki yıllardan 4-5 kat fazla olduğunu, Meclis’te 2019 yılında çıkan yasaya göre sigaralarda hem standart hem düz pakete geçilmesi gerekirken yönetmeliğin yasaya uygun olmadığını, yönetmelikte standart paket kısmının yer almadığını, böylece de slim sigaralara izin verildiğini kaydetti.

Yeşilay hakkında

1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, millî ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur.

Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 95 Ülke Yeşilay’ı bulunmaktadır. 2015 yılında Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) kurulmuştur. YEDAM Türkiye genelinde ve KKTC’de olmak üzere toplam 105 yerde, bağımlı bireyler ile yakınlarına ücretsiz psikososyal hizmet desteği sağlamaktadır. 115 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti de bulunmaktadır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat