MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çavuşculu: Yetki belgesi zorunluluğu sektöre disiplin getirecek
Özel Haber
8 Haziran 2021 Salı 07:29

Çavuşculu: Yetki belgesi zorunluluğu sektöre disiplin getirecek

Kuyumculuk sektörüne getirilen yetki belgesi ile ilgili konuşan Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, “Kuyumculukla ilgili ilk defa bir yasa çıktı, kuyumcunun tanımı netleşti. Bu yasa ile kuyumculuk sektörüne disiplin gelecek” dedi.

HATİCE KARATAŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girmesinin ardından kuyumculuk sektöründe yeni bir dönem başladı. Yeni dönemde kuyum ticareti yapabilmek için yetki belgesi zorunluluğu getirildi. Yetki belgesi alabilmek için de ustalık belgesi sahibi olma şartı aranacak. 

Yetki belgesi zorunluluğunun getirilmesi ile birlikte uzun yıllar kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren ancak ustalık ya da kalfalık belgesi olmayan kuyumcuları da sınav heyecanı sardı. Ustalık ve kalfalık belgesi almak isteyen kuyumcular, Gazi Mesleki Eğitim Merkezi’nde sınava girmeye başladı. 

Kuyumculuk sektöründe başlayan yeni dönemin sektör için olumlu bir gelişme olduğunu belirten Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, “ 14 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de 31454 sayılı Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmelik Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Yönetmelikte yer alan en önemli madde kuyumculuk sektöründe faaliyet gösterenlere yetki belgesi zorunluluğunun getirilmesi. Yetki belgesi olmayanlar artık kuyumculuk yapamayacak. Kuyumcuların yetki belgesi alabilmek için 31 Aralık 2021 tarihine kadar süreleri var. Kuyumcular belli bir standarda göre Kuyum Ticareti Yetki Belgesi alacaklar. Kuyumculukla ilgili ilk defa bir yasa çıktı, kuyumcunun tanımı netleşti. Bu yasa ile kuyumculuk sektörüne bir disiplin gelecek.” ifadelerini kullandı. 

Yetki belgesi alabilmek için ustalık belgesi şartı getirildi

Çavuşçulu, yetki belgesi alabilmek için ustalık belgesi zorunluluğunun getirildiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Birçok kuyumcu meslektaşımız uzun yıllardır bu işi yapıyor ama ustalık belgeleri maalesef yok. Bu belgeleri 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu doğrultusunda Gazi Mesleki Eğitim Merkezi’nden alıyoruz. Belgesi olmayanlar önce kalfalık sınavına giriyorlar. Ustalık belgesi alabilmeleri için de 5 yıl bu işi yaptığını belgelemeleri gerekiyor. Hem takı tasarım imalatı hem de vitrin kuyumculuğu üzerine sınavlara giriyorlar. Atölyeciler takı tasarım ve imalatıyla ilgili kalfalık ve ustalık belgesi alacaklar, vitrin kuyumculuğu yapanlar da önce vitrin kuyumculuğu belgesi alacak, sonrasında da meslek hayatında 5 yılı doldurduysa ustalık belgesi alacak. Yayımlanan yönetmelik doğrultusunda kuyumculuk yapanlar bu belgeleri almak zorunda yoksa kuyumculuk yapabileceklerine dair yetki belgesi alamayacaklar.”

Belgesi olmayan kuyumcuların Haziran ayı itibariyle sınavlara girmeye başladığını söyleyen Çavuşculu, “Her gün sabah 10.00’dan öğlene kadar takı tasarım imalatçılarının kalfalık ve ustalık imtihanları var, öğleden sonra da vitrin kuyumculuğu için ustalık belgesi sınavları var.” dedi. 

Kuyumculuk faaliyetinde bulunmak isteyenlerden sabıka kaydı aranacak

Çavuşculu, yönetmeliğe göre kuyumculuk faaliyetinde bulunmak isteyenlerden sabıka kaydı aranacağını da belirterek, “Hırsızlık, dolandırıcılık, soygun suçlarından sabıka kaydı bulunanlar kuyumculuk yapamayacaklar. Bu yasa ile dolandırıcılıktan kaynaklanan mağduriyetlerin de önüne geçilecek. Yasa gereği emanet altın bulundurmak da yasak. Kuyumcu dükkânında altından başka bir şey bulunmayacak. Sadece kıymetli maden ve kıymetli taşlardan üretilmiş ürünler bulunacak. Böyle olunca gerçek kuyumcular da ortaya çıkacak. Bu durumun mutlaka aksayan yönleri olacaktır. Belki olumsuzluklar yaşanacak ama biz bunlarla ilgili de meslektaşlarımızdan gelen tepkileri not alıyoruz, kendi tespitlerimiz de var. Bunları daha sonra Ticaret Bakanımıza ileteceğiz.” diye konuştu.

Sınavlarda başarılı olanlar ustalık ve kalfalık belgesini alıyor

Sınavlar hakkında bilgi veren Gazi Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ali Altuntaş ise şunları söyledi:

“Hayat boyu öğretim çerçevesinde meslek sahiplerinin öğrendikleri bilgi ve becerileri dönemleri itibariyle sigortalılık sürelerine göre kalfalık ve ustalık sınavlarına alıyoruz. Örneğin, bir kuyumcu uzun yıllar bu işi yapmış ama belgesi yok. Yeni çıkan yasa ile birlikte belge zorunluluğu geldi. Kişiyi sigortalılık gününe göre öncelikle kalfalık sınavına alıyoruz, 1800 gün sigortalılık süresini aşması halinde de ustalık sınavlarına alıyoruz. Ustalık ve kalfalık sınavlarımız iki aşamalı oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı sistemi üzerinden teorik bilgilerin yer aldığı e-sınav yapılıyor. Beceri sınavları da okulumuzun atölyelerinde öğretmenler ve işletme temsilcisi komisyonları gözetiminde, kamera karşısında yapılıyor. Sınavda başarılı olanlara kalfalık ve ustalık belgelerini alıyor.”

Yeni çıkan yönetmelikle birlikte birçok olumsuzluğun önüne geçileceğini belirten Altuntaş, “Şu ana kadar birçok sektörde olduğu gibi kuyumculuk sektöründe de insanlar sadece odaya kayıt yaptırarak kuyumculuk yapabiliyordu. Bu durum bir başıboşluk ortaya çıkarıyordu, güven ortamını ortadan kaldırıyordu. Şimdi yeni çıkan yasa ile bu alanda düzenleme yapıldı. Artık insanlar yetki belgesi alarak iş yeri açmak zorundalar. Bu sistem çerçevesinde müşterilere de güven sağlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat