MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çiçek renklerinin anlamları
Özel Haber
30 Eylül 2019 Pazartesi 07:00

Çiçek renklerinin anlamları

İnsanlar yüzyıllardan beri çiçeklere ve renklere farklı farklı anlamlar yüklüyor ve buna göre de çiçek alıyorlar. Peki bu çiçeklerin ve renklerin anlamları neler? Örneğin gül aşkı sembolize ederken orkide masumiyeti ve zarafeti sembolize eder.

BURCU ŞEN

İnsanlar gibi çiçeklerin de kendine özgü bir karakteri ve dili vardır. Çiçeklerin anlamı ve verdiği mesajlar da genelde türlerine göre farklılık gösterir. Bazı çiçeklerin anlamları ve hikayeleri efsaneler ile ilişkilendirilirken bazı çiçek isimleri ve anlamları halk arasından anonim özdeyişlerle günümüze kadar gelmiş ve öyle kabul edilmiştir. Kendi tarihimizden örnek verecek olursak Osmanlı’da çiçeklerin anlamı üzerine yazılı kayıtların olduğu ve bunların bir kısmının günümüze kadar ulaştığı bilinmektedir.

Resmi olarak çiçeklerin dili ilk kez 1600’lü yıllarda İstanbul’da oluşturulmaya başlanmıştır. 1716 yılında eşiyle birlikte İstanbul’da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından bir araya getirilen bu çiçeklerin anlamları İngiltere’ye götürülmüştür.

Montagu, 1716 yılında Türkiye’de yaşadığı sırada yazdığı bir mektupta;

Parmaklarınızı oynatmadan, çiçeklerle tartışabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve hatta haber bile gönderebilirsiniz. Çiçeklerin taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa›ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmıştır.

Örneğin gül aşkı sembolize ederken orkide masumiyeti ve zarafeti sembolize eder. Aynı şekilde renklerinde birçok çiçekte farklı anlamları var. Peki çiçeklerin ve renklerin anlamları neler işte çiçek renklerin anlamları;

Gülün Anlamı

Anavatanı Anadolu, İran ve Çin’dir ama başka ülkelerde de yetişir. Çok güzel renkleri vardır ve kıymetlidir. Park ve bahçelerin süslenmesinde kullanıldığı gibi odaları, balkon ve terasları süsler. Birçok rengi vardır. Kesme çiçekçilikte çok talep edilen bir çiçektir. Buketlerde, aranjmanlarda, düğün organizasyonlarında çokça tercih edilir.

 Kırmızı Gülün Anlamı

Kırmızı gül: Aşkı ve tutkuyu ifade eder. Çiçekçilikte en çok tercih edilen renktir.

 Beyaz Gülün Anlamı

Beyaz gül: Saflık ve temizliği ifade eder. Gelin el çiçeği buketinde en çok tercih edilen renktir.

Pembe Gülün Anlamı

Pembe gül: Gönlüm sende anlamını ifade eder. Gelin el çiçeği buketlerinde pembe tonlar son yılların en fazla rağbet gören rengidir.

Sarı Gülün Anlamı

Sarı gül: Sıcak sevgiyi ifade eder. Çiçekçilikte çok nadir bulunan özel bir renktir.

 Turuncu Gülün Anlamı

Turuncu gül: Benim için özelsin anlamını ifade eder. Son yıllarda dünya pazarında çokça tercih edilen trend renklerin içerisine girmiştir.

Mavi Gülün Anlamı

Mavi gül: Eşsizlik ve büyük aşkı ifade eder. Doğada bulunmayan bir renktir. Alttan boya vererek veya gül mavi boya ile boyanarak yapılır.

Mor Gülün Anlamı

Mor gül: Asaleti, gönlümde sana derin yer var anlamını ifade eder. Pembe ve mor güller gelin el çiçeği buketinde son yılların flash renkleridir.

Orkidenin Anlamı

Singapur, Taylan ve Çin’ de yetiştirilir. Çokça çeşidi vardır. Türkide de üretimine başlanmıştır. Adana, Antalya, İzmir, Yalova’ da yetiştirilmektedir.

Beyaz Orkidenin Anlamı

Beyaz Orkide: Masumiyeti ve zarafeti ifade eder. Çoğunlukla tercih edilen renktir. Bakımına dikkat edildiği sürece uzun süre çiçekleri kalıcı olur.

Fuşya Orkidenin Anlamı

Fuşya orkide: Saflığı ve sevimliliği ifade eder. Son zamanlarda tercih edilen bir renktir. Bakımına dikkat edildiği sürece uzun süre kalıcıdır.

Sarı Orkidenin Anlamı

Sarı orkide: Sıcaklığı ifade eder. Nadir bulunan bir renktir.

Mor Orkidenin Anlamı

Mor orkide: Asaleti ifade eder. Sürekli bulunan bir renk değildir. Dayanıklı ve kalıcıdır.

Mavi Orkidenin Anlamı

Mavi orkide: Aşkların en büyüğü anlamını ifade eder. Nadir uygulama yapılan bir renktir. Dayanıklı ve gösterişlidir.

Frezya Çiçeği Anlamı

Frezya çiçeği ilkbahar aylarında çıkmaya başlar ve çiçekçi dükkanlarında güzel, hoş kokularıyla tüm dikkatleri üzerine çeker. Güzel kokularından dolayı çokça tercih edilir. Buket ve aranjmanlarda sıkça kullanılır.

Beyaz Frezyanın Anlamı

Beyaz frezya: Umut anlamını ifade eder.

Sarı Frezyanın Anlamı

Sarı frezya: Sıcak sevgi anlamını ifade eder.

Pembe Frezyanın Anlamı

Pembe frezya: Azim ve sevgi anlamını ifade eder.

Mor Frezyanın Anlamı

Mor frezya: Neşe ve derin sevgi anlamlarını ifade eder.

Sümbül Çiçeği Anlamı

Sümbül çiçeği bağlılık ve sonsuz sevgi anlamını ifade eder. Güzel kokulu olması nedeniyle çokça tercih edilir. Kokulu çiçek sevenlerin ilkbahar ve yaz aylarında çokça talep ettikleri bir çiçektir.

Lale Çiçeği Anlamı

Lale çiçeği zarif, asil ve aşk anlamını ifade eder. Lale çiçeği insanlara rahatlık hissi uyandırır. Gururlu çiçek olarakta adlandırılabilir. İlkbahar aylarında çıkmaya başlayıp, yaz aylarının sonunda kaybolurlar. Buket ve aranjman çiçeklerde kullanılabiliyor.

Kırmızı Lalenin Anlamı

Kırmızı lale: Seni seviyorum anlamını ifade eder.

Beyaz Lalenin Anlamı

Beyaz lale: Saflık, temizlik anlamını ifade eder.

Sarı Lalenin Anlamı

Sarı lale: Sevgi ve hoşgörü anlamını ifade eder.

Pembe Lalenin Anlamı

Pembe lale: Şevkat ve sadakat anlamını ifade eder.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat