MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çocukların hayal dünyalarını geliştirmeye çalışıyoruz
Özel Haber
9 Ağustos 2019 Cuma 07:30

Çocukların hayal dünyalarını geliştirmeye çalışıyoruz

Küçük yaş grubundaki çocukların motor becerilerini ve hayal dünyalarını geliştirmek amacıyla kurulan Beyaz Tavşan Oyun ve Parti Evi, çeşitli alanlarda gerçekleştirdiği atölye çalışmalarıyla hizmet veriyor.

SEDA TOLMAÇ

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi, bir yandan avantaj sağlarken diğer yandan çeşitli dezavantajları beraberinde getiriyor. Bu dezavantajlardan biri de teknolojiye bağlı olarak gelişen akıllı telefon, tablet gibi teknolojik ürünlere olan bağımlılığın artması ve insanların zamanlarının büyük bölümünü bu ürünlerdeki uygulamalarda geçiriyor olması. 

Günümüzde artık sadece yetişkinlerin değil, çocukların da teknolojiye olan bağımlılığının artmaya başlaması, teknolojinin neden olduğu en büyük dezavantajlardan. Bu dezavantajı ortadan kaldırmanın yollarından biri de, çocukların hayal dünyalarını geliştirecek ve yaratıcılıklarını artıracak aktiviteleri artırabilmekten geçiyor. Çocukların yaşıtlarıyla sosyal aktivite yapabilmesi, onların hayal dünyalarını, paylaşımcılık ruhlarını ve yaratıcılıklarını geliştiriyor. Bu nedenle de, günümüzde çocukların hem oyun oynayarak öğrenmelerini sağlayan hem de yaşıtlarıyla sosyalleşmesine imkan veren oyun atölyeleri hayata geçmeye başlıyor. 

Bu oyun atölyelerinden biri de Batıkent’te bulunan ‘Beyaz Tavşan Oyun ve Parti Evi.’ Duygu Dönmez Çelik ve kardeşi Arzu Ergezer’in kurduğu Beyaz Tavşan Oyun ve Parti Evi, düzenlediği çeşitli atölyelerle 1- 7 yaş arasındaki çocukların gelişimine katkı sunmayı amaçlıyor. 

Atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz

34 yıllık ana sınıfı öğretmeni Duygu Dönmez Çelik ve bilgisayar mühendisi kardeşi Arzu Ergezer tarafından çocukların eğlenerek, araştırarak öğrenmelerini sağlamak ve onların hayal dünyalarını geliştirebilmek amacıyla kurulan Beyaz Tavşan Oyun ve Parti Evi, yaklaşık 6 aydır faaliyetini sürdürüyor. 

Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz Duygu Dönmez Çelik ile kısa süre önce hayata geçirdikleri oyun evi üzerine sohbet ettik. 

“Atölye bazlı çalışmalar sürdürüyoruz” diyen Duygu Dönmez Çelik, “Atölye çalışmalarımızda 12 aylıktan 7 yaşına kadar çocuklarımız var. Atölye bazlı çalışıyoruz. Kreş değiliz. Sanat, müzik, oyun gibi çeşitli alanlarda atölyeler düzenliyoruz” dedi.

Duyu çalışmaları ile çocukların hayal güçlerini harekete geçirmeyi amaçlıyoruz

Küçük yaş grubu çocuklarına yönelik, ‘duyu çalışması atölyesi’ düzenlediklerini ifade eden Çelik, “Duyu çalışmaları, çocukların motor kaslarını geliştirmede ve onların hayal güçlerini harekete geçirmede önemli” diye konuştu. 

Çelik, tamamı alanında uzman olan eğitimcilerle gerçekleştirdikleri atölye çalışmalarında çocukların hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerini amaç edindiklerini belirtti.

Oyunların davranış geliştirme üzerine etkilerini hem uyguluyor hem izliyoruz

Sanat atölyesinde boyama, seramik, ahşap üzerine çalışmalar yürüttüklerine değinen Çelik, “Müzik atölyemizde ise, ritim eğitimleri veriyoruz. Spor atölyemizde zumba ve jimnastik çalışmaları yapıyoruz” dedi. 

Çelik, “Atölyelerimizde çocuklara oyunla, davranış geliştirme eğitimi veriyoruz. Oyunların davranış geliştirme üzerine etkilerini hem uyguluyor hem izliyoruz. Bizim için de çok heyecanlı bir süreç oluyor” ifadelerine yer verdi. 

Günümüz çocuklarının en büyük eksiği hayal kuramama 

Çelik, 12-24 ay aralığında olan çocuklar için oyun atölyeleri düzenlediklerini ifade ederek, “Bu yaş aralığındaki çocuklarımız, oyun atölyemizde hem birlikte sosyalleşiyor hem de onlara hazırladığımız farklı istasyonlarda öğreniyorlar. Bu atölye çalışmamızda renklerin, şekil ve kavramların ön plana çıktığı istasyonlar hazırlıyoruz. Çocuklarımız hem birlikte oynuyorlar. Hem de oyun materyallerini bir şeylere benzeterek hayal kuruyorlar” diye konuştu. 

Çelik, günümüz çocuklarının en büyük eksiğinin ise ‘hayal kurma’ olduğundan söz ederek, şöyle konuştu: “Bize göre çocukların en temel eksiği hayal kuramamaları. Oysa küçük yaşta hayal kurmaya başlayan çocuklar, ilerleyen yaşlarda bir ideale sahip olurlar.” 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat