MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Devasa boyutlardaki portreleri tuvaline yansıtıyor
Röportaj
12 Şubat 2019 Salı 07:58

Devasa boyutlardaki portreleri tuvaline yansıtıyor

Yaptığı devasa portrelerle dikkati çeken ressam Ergün Başar, fikirleriyle ve eylemleriyle insanlığa katkıda bulunan portreleri tuvaline yansıtıyor. Başar, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek oldukça büyük ebatlarda çalışıyor.

SEDA TOLMAÇ
 

Yaşadığı dönemde gerek yaptığı çalışmalarla gerekse insanlığı aydınlatan fikirlerle ve eylemlerle tarihe iz bırakan insanlar vardır. Bu insanlar, fikirleriyle ve eylemleriyle o kadar yer eder ki hayata, kelimenin tam anlamıyla, yaşadığı dönemden çıkarak geleceğe doğru aydınlatır insanı, insanlığı…
İşte! Fikirleri, eylemleri, insanlığa sağladıkları katkıları ile günümüzde iz bırakan veya bırakmaya devam eden kişilerin portreleri, sanatçı Ergün Başar’ın çalışmalarıyla bugüne, bugünden de geleceğe aktarılıyor. 
Başar, Türkiye’de bir ilk olan 2x2.60 metre ebadında ortaya koyduğu çalışmalarla dikkati çekiyor
Biz de, Ticari Hayat Gazetesi olarak, geçtiğimiz günlerde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde açtığı “Atatürk: İz Bırakan İlkler” sergisinde bir araya geldiğimiz ressam Başar ile yaptığı çalışmalar ve sanat üzerine sohbet ettik. 
Atatürk, Uğur Mumcu, Türkan Saylan, Aziz Sancar, Aziz Nesin gibi isimleri ‘devasa’ boyutlarda resmeden Başar, devasa eserler ortaya koymasının nedenini “İzleyici, devasa eserlerin karşısında durup onlara bakarken, o eserlerin yanında küçülüyor. Yani, eserler devleşiyor” sözleriyle açıklayarak, başlıyor sorularımızı yanıtlamaya…

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1954 İstanbul doğumluyum. 1980 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisinden mezun oldum. Dolayısıyla profesyonel anlamda 1980’den beri resim yapıyorum diyebilirim. Tabii, resme olan ilgimin ortaokul yıllarıma dayandığını söyleyebilirim. Ortaokulda resim yapmaya başladım, sonrasında kendimi profesyonel anlamda geliştirerek resme devam ettim ve halen de çalışmalarıma devam etmekteyim.
“Atatürk: İz Bırakan İlkler” portre çalışmaları kapsamında ortaya koyduğunuz eserler hakkında bilgi verebilir misiniz?
2014 yılında yaklaşık 45 tane portre yaptım. Bununla birlikte kendi portremi de yaptım. Yaptığım çalışmalara sulu boyayla başladım, sonrasında da çalışmalarıma yağlıboya ile devam ettim. Bu çalışmalarımı da “Atatürk: İz Bırakan İlkler” adıyla bir araya getirdim. Bunun haricinde yaklaşık 40 ismin daha portrelerini yapmak için çalışmalara başladım. 

Portre yaparken önceliğiniz nedir? Kimlerin portrelerini yapıyorsunuz?
İlkleri başarmış kişilerin portrelerini yapıyorum. Rastgele portreler yapmıyorum. Yaşadığı dönem içerisinde iz bırakan ve bırakmaya devam eden kişilerin portrelerini yapıyorum. Portre yaparken kişinin şair, yazar, iş insanı, heykeltıraş olduğuyla ilgilenmiyorum. İnsana ne kattığıyla ilgileniyorum. Benim portrelerimi izleyenlerin, o portrelere bakarak bir yol çizmesini istiyorum. İnsanları, akıl tutulmasından uzaklaştırmak istiyorum. 
Bununla birlikte çeşitli yerlere, yaptığım çalışmaları bağışlıyorum. Örneğin; Atatürk’ün bir resmini Fenerbahçe Kulübüne bağışladım. Uğur Mumcu’nun resmini Uğur Mumcu Vakfı’na bağışladım. Türkan Saylan’ın resmini, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı’na bağışladım. Bağışlarımız bu şekilde devam ediyor. Çünkü, unutulmasın istiyoruz. 

Yaptığınız çalışmaların ebadı oldukça büyük. Bu kadar büyük ebatlarda çalışmanızın nedeni nedir?
Evet, Türkiye’de bu kadar büyük ebatlarda bir tek ben çalışıyorum. Çok sayıda Atatürk portresi var. Veya benim çalıştığım diğer birçok ismin portreleri de var. Ama bu portreler 100×110 cm’i geçmiyor. Benim çalışmalarım 2×2.60 metre.Zaten 2.60 altın ölçü ebadıdır. 
Örneğin, Atatürk’ün mareşal üniforması ve sivil haliyle yaptığım tabloları var. Amacım, bu eserlerin daha çok kurumsal yerlerde göz önünde olmasını sağlamak. Eserler, kurumsal yerlerde bulunmalı. Kişiye ait olmamalı. Bir de insan bu kadar büyük eserlerin önüne geçip onu izlemeye başladığında, o eserlerin önünde küçülüyor. Yani, eserler devleşiyor.  Devasa boyutlarda çalışmak kolay değil. Zaten, büyük ebatlarda çalışmamın nedenlerinden biri de, kolay olmaması. Yani, zoru başarmak istiyorum.

Türkiye’de 2x2.60 metre ebadında resim yapan yok dediniz. Peki, daha büyük ebatlarda da çalışmalar yapıyor musunuz?
Evet, ben Türkiye’de benim gibi 2×2.60 metre boyutlarında çalışan birine rastlamadım. Dolayısıyla bu boyutlarda çalışan ilk kişiyim. Bunun dışında 5 metrelik resimlerim de var. 5 metrelik çalışmalarımdan biri ise; at üzerinde Fatih Sultan Mehmet’in portresi. 

Peki, dünyada bu durum nasıl? Yani, yurt dışında ‘devasa’ resimler yapılıyor mu?
Zaten yurt dışında hep devasa resimler yapılır. Ben İngiltere ve Hollanda da yaşadım. Orada müzeleri gezdiğiniz zaman devasa eserlerle, resimlerle karşılaşırsınız. Minnacık resim yok.   

Çalışmalarınızı yaparken hedefiniz nedir?
Ortada bir iddia var. Yani, kendimle yarıştığım bir iddia… Yaptığım çalışmadan sonra, o çalışmanın daha iyisini yapmak için emek veriyorum. Resmettiğiniz her kişinin, gerçek kişiye benzemesi lazım. Bir sizin kişiliğiniz var, bir de resmettiğiniz kişinin kişiliği var. Bu iki kişiliği birleştirmeniz lazım. Örneğin, zeki insanı zeki olarak resmetmeniz lazım. Sanatçı ruhlu bir kişiyi ise, o şekilde yansıtmalısınız. 

Sanat üzerine yaptığınız başka çalışmalar var mı? Varsa, ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Sanat üzerine yaptığım farklı çalışmalar var. İstanbul’da müzik, resim ve bale okulum var. Burada maddi durumu bozuk olan kişilere resim dersi veriyoruz. Sadece resim dersi değil, aynı zamanda bale ve müzik eğitimi de veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okuluz ve bu okulda verdiğimiz derslerin ardından, öğrencilerimize diploma veriyoruz. Verdiğimiz bu diplomalar yurt dışında da geçerli. Maddi olarak kimseye bağlı değiliz. Dolayısıyla ne yapıp yapmayacağım konusunda kimseden emir almıyorum. Galeri sanatçısı değilim. 
İnsanların hür olması lazım. İstediğini yapabilmesi lazım. Bir sanatçının istediğini yapabilmesi için de kendi maddi gücü olmalı. 

Son olarak, Türkiye’deki sanat eğitimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de sanat eğitimi yetersiz. Çünkü resim müzede öğrenilir. Ancak Türkiye’de resim hocasında resmi öğreniyorsunuz. Yani, biz de çocuklar veya gençler müzeleri gezmiyor. Resmi hocadan öğreniyor. Dolayısıyla, hoca ne diyorsa onu kabul ediyor. Türkiye’de resim alanındaki sorun, resme hocanın gözünden bakmak. Halbuki, sorguladıkça, özgür oldukça daha güzel eserler ortaya çıkar. 

Sanatçı Ergün Başar Hakkında
1954 yılında Kırklarelinde doğdu. 1973 – 1974 yılları arasında İstanbul Arkeoloji Müzesinde karakalem resimler yaptı.  
1974 – 1975 yıllarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Kürsüsü direktörü Prof. İlhan Eralp yönetiminde desen çalışmaları yaptı. 1975’te İstanbul Üniversitesi Felsefe Fakültesinde Prof. İsmail Tunalı’nın “sanat felsefesi” seminerine katıldı. 1977 yılında Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne bir resmiyle katıldı; bu resmini Devlet Resim Heykel Müzesi tarafından satın aldı.
1979’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu. 
Prof. Sabri Berkel`in yönetimindeki gravür atölyesinden “Gravür Sertifikası”, pedagoji eğitimi sonunda da “pedagoji sertifikası” aldı.
1980 yılından 1993 yılına kadar Prof. Sabri Berkel`in asistanlığını yaptı. 
1980 – 1989 yıllarında kendi atölyesinde sanatsal seramik ürünleri üretti.
1992 – 1995’de İngiltere’de, Hollanda’da ve Fransa`da sanatsal araştırmalar yaptı.
1989 ve 1995 yıllarında sanatsal mozaik çalışmaları yaptı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat