MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Devlet Tiyatroları'nda yazarlar buluştu
Özel Haber
18 Mayıs 2022 Çarşamba 07:20

Devlet Tiyatroları'nda yazarlar buluştu

Devlet Tiyatroları “Yazarlar Buluşması” ve “Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın” konulu oyun yazma yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.

HATİCE KARATAŞ

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törene Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve Genel Müdür Mustafa Kurt da katıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün Türk tiyatrosunun yerli yazar ve yerli eser yönünü güçlendirmek için çeşitli projeleri başarıyla yürüttüğünü belirterek “ ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın’ oyun yarışması düzenlendi. Projeyi ilk okuduğumda çok heyecanlanmıştım. Son derece başarılı bir tema. Alt başlıklar olarak da bilim, sanat ve savaşlarda kadınlarımız gibi farklı alanlar açıldı. Yazarın tercihine göre eserler üretildi. Edebi kurulumuz bunu değerlendirdi ve artık repertuvarımızda Cumhuriyetimizin 100. Yılı için özellikle kadın konusunda yazılmış yeni eserlerimiz olacak. Bunları izlemek için dört gözle bekliyoruz. Yarışmaya katılan sanatçılarımızı ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.” diye konuştu.  

“Yeni yazarlarımızı desteklemek bize guru veriyor”

Yavuz, Türk tiyatrosuna yeni yazar ve eser kazandırılması için yürütülen “Yazarlar Buluşması”  projesinin de son derece kıymetli olduğuna vurgu yaparak “Devlet Tiyatrolarımızın zenginliğinden ve üstad yazarların eserlerinin olmasından her zaman gurur duyuyoruz. Ama yeni eser kazandırmak, havuzu bu anlamda büyütmek ve yeni yazarlarımızı teşvik etmek ve destekte bulunmak da bizlere çok büyük gurur veriyor.” dedi.

“Yerli yazarlarımızın sayısını artırmaya özen gösteriyoruz”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt da yazarlar ile ilgili yapılan çalışmaların çok kıymetli olduğunu ifade ederek “Biz Türk tiyatrosunun kendi yazarlarımızla yükselebileceğini, gelişebileceğini ve büyüyebileceğini düşünüyoruz. Uzun zamandır da yerli yazarlarımızın sayısını repertuvarımızda artırmaya çok özen gösteriyoruz.  Bunu yaparken de hem yazarlarımızı bu anlamda teşvik edelim hem repertuvarımızı zenginleştirelim hem de her defasında bilindik yazarların eserlerini oynamayalım istiyoruz. O yüzden hem Cumhurbaşkanlığımız hem de Kültür Ve Turizm Bakanlığımız bu konuda bize oldukça destek veriyor. Çok teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde de yerli yazarları desteklemek ile ilgili bir madde konuldu. Bu da bizim açımızdan büyük bir zenginlik.” ifadelerini kullandı.

“Türk tiyatrosunu yurt dışında tanıtalım istiyoruz”

Türk tiyatrosunu yurt dışında temsil etmek ve eserleri evrensele taşımak istediklerini söyleyen Kurt, şunları kaydetti:

“Bu anlamda bizim sandıklar dolusu hikayelerimiz var. Onu da kendi yazarlarımız yazsın istiyoruz. Bu anlamda mutlaka repertuvarımızda yerli eserlere yer verelim, yerli yazarlarımız olsun. İlk defa Devlet Tiyatrosunda oynayacak yeni yazarımız olsun istiyoruz. Bu bizim için son derece önemli çünkü Türk tiyatrosunu var etmiş çok değerli yazarlar var. Haldun Taner’den Güngör Dilmen’e kadar Orhan Asena’dan Turan Oflazoğlu’na kadar çok değerli yazarlarımız var. Biz 1960’lı, 1970’li yıllarda çok az bir sahnemiz olduğu dönemde Türk tiyatrosunu var etmiş, büyütmüş bu yazarlarımızın eserleri elbette saygı duyulacak eserler ve Türk tiyatrosunu var etmiş eserler. Ama istiyoruz ki, o dönemdeki başarı kadar bundan sonra da yazarlarımız çok başarılı olsun istiyoruz. Türk tiyatrosunun rejisörünü, sanatçısını, tasarımcısını, yazarını yurt dışında tanıtalım istiyoruz.”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından yerli yazarları ve eserleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın” konulu oyun yazma yarışmasında; “Holden’in Külkedileri” oyunu ile birincilik ödülüne Abdullah Öztürk, “Neveser” oyunu ile ikincilik ödülüne Nurten Meriçer, “Müzeci” oyunu ile üçüncülük ödülüne Mehmet Yılmaz, “Halet” oyunu ile birinci mansiyon ödülüne Elif Koç, “Umay’ın Çığlığı” oyunu ile ikinci mansiyon ödülüne Hüseyin Erdoğan layık görüldü.

Yazarlar buluştu

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşen törende ayrıca Devlet Tiyatrolarında daha önce hiçbir oyunu oynanmamış yerli yazarlar da buluştu.

Bu kapsamda: 2019-2020 sezonunda oynanan; “Arf Sabiti” oyunu yazarı Feraye Şahin, “Moira’nın Gece Döngüsü” oyunu yazarı Erkan Canlı, “Lüküs Hayat” oyunu yazarı Ekrem Reşit Rey, Uçmak (Hezerfan Ahmed Çelebi) oyunu yazarı Ömer F. Oyal, “İyi Şanslar” oyunu yazarı A. Okday Korunan, “Kostümlü Rüzgâr” çocuk oyunu yazarı Yasin Yürekli, “1919: Şafak” oyunu yazarı Asiye Demet Köse-Volkan Ateş Gündüz, “Yardımcı Aranıyor” oyunu yazarı Emine Erdem Alpyürük, “Bir Kümes Hikâyesi” çocuk oyunu yazarı Hilmi Zafer Şahin,

2020-2021 sezonunda oynanan; “Âşık Veysel” oyunu yazarı Osman Nuri Ercan, “Yunus Diye” adlı çocuk oyunu yazarı Erdal Ozan Metin,

2021-2022 sezonunda oynanan; “Kadınlar İstasyonu” oyunu yazarı Demet Bozkurt, “Üç Yaşam Bir Öykü” oyunu yazarı Umut Özgün Tezbaşaran, “Yol” oyunu yazarı Ozan Uçar, “Şerbet Hanımın Deli Aşkları” oyunu yazarı Umut AzdaL, “Çemberin 6 Noktası” oyunu yazarı Onur Algın, “Kurbağa Vırak” çocuk oyunu yazarı Kutlay AkbaL, “Sonum Başlangıcımdır” oyunu yazarı Nurduran Duman, “Totem Felsefesi” oyunu yazarı Şahin Ünal, “Siyabend ile Hece” oyunu yazarı Cem Düzova bir araya geldi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat