MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dolmuşçuluğu bırakıp ‘gramofonist’ oldu
Özel Haber
26 Mayıs 2022 Perşembe 07:17

Dolmuşçuluğu bırakıp ‘gramofonist’ oldu

Antikaya olan merakı nedeniyle dolmuşçuluğu bırakarak gramofon tamirciliğine yönelen Savaş Şekerbay, eski gramofonları tamir ederek günümüze taşıyor.

HATİCE KARATAŞ

12 yıl önce hobi olarak başladığı gramofon tamirini işe dönüştüren Savaş Şekerbay, şimdilerde antika pikap, saat, radyo gibi eşyaları tamir ederek, onlara yeniden hayat veriyor. 

Ankara Tunalı Hilmi Caddesi Ertuğ Pasajı'nda bulunan dükkanında antika eşya tamirciliği yapan Şekerbay, bu işe başlama hikayesini gazetemize anlattı. 

Antikaya olan merakı nedeniyle gramofon tamirciliğine başladığını belirten Şekerbay, “Dolmuşçuluk yapıyordum. 2010 yılında gramofon merakı başladı. Hoşuma gittiği için gramofon aldım ama arızalıydı. Onu tamir etmek için uğraştım. Ticari bir amacımız yoktu hobi amaçlı yaptık.  Piyasada da böyle bir açık olduğunu gördüm. Eşin, dostun işlerini yapmaya başladım. 2014’te de dükkan açtım.” dedi.

“Klasik otomobil restorasyonu da yaptım”

Şekerbay, klasik otomobil restorasyonu da yaptığını anlatarak “İlk dükkanımı Mamak’ta açmıştım. Orada dükkân büyük olduğu için içerisine araba girebiliyordu. Benim 1949 model bir arabam var. Onu sanayiye hiç götürmeden restorasyonunu kendim yaptım. Arabayı yaptım, sonrasında dükkan büyük gelmeye başlayınca daha merkezi olsun diye Tunalı’ya gelmeye karara verdim. Burada da mekanik  ve gramofon tamiri yapmaya devam ediyorum.”

“Gramofonist” isminin patentini aldı

Şekerbay, kendisine gramofoncu denmesinden hoşlanmadığı için “garamofonist” isminin patentini aldığını belirterek “Gramofoncu denmesi hoşuma gitmiyordu. Buna karşı çıktım, araştırdım inceledim. Neden ‘gramofonist’ diye bir isim olmasın dedim. Ekonomi uzmanı ekonomist, strateji uzmanı stratejist  gibi isimleri alıyor bizde gramofona böyle bir ek yaptık ‘gramofonist’ oldu.” diye konuştu.

“Antika hassas bir iş”

“Antika genel anlamda hassas bir iş” diyen Şekerbay,  gramofon haricinde mekanik olan her şeyin tamirini yapabildiğini vurgulayarak “Mekanik bir cihazda her şey gözünüzün önünde. Yeter ki bakmasını bilin.  Bakarsanız arızasını da çözüyorsunuz.” dedi.

Şekerbay, tamir ve restorasyon yaparken o yıllarda yapılmış tornavida, çekiç, pense gibi aletleri arayıp bulduğunu onları da tamirde kullanmaya kıyamadığı için koleksiyonlarını yapmaya başladığını aktardı. Koleksiyonunda çeşitli işlerde kullanılan 500’e yakın el yapımı alet bulunduğunu söyleyen Şekerbay???????, “Tırpan ve tıraş bıçağı bileyleme makinası, 1901 yapımı tütün kesme makası, 1920 Alman yapımı ayarlı pense gibi neredeyse bir sanat eseri sayılabilecek estetik eşyalar var.” dedi.

Gramofon tamirinde malzeme bulmakta zaman zaman zorlandığını söyleyen Şekerbay, “Kullandığımız ürünler yeni ürünler değil dolayısıyla ürünler için kullanılan malzemeler de yıllar önce üretilmiş malzemeler oluyor. Bu nedenle restore edilecek ürüne uygun malzemeyi kimi zaman arayarak kimi zaman tesadüfen bularak çalışmalarımı yapıyorum” ifadelerini kullandı.

“Eskilerin kıymetini bilmemiz lazım”

Eski bir cıvatanın dahi kıymetli olduğunu vurgulayan Şekerbay, “Eskiden üretilmiş ve çöpe atılacak hiçbir şey yoktur. Eskiden üretilen cıvataların yerine yenilerini takamıyoruz. Eski yıllarda vida üretim sistemi ile şimdiki sistem çok farklı. Yedek parçaya ayırdığımız malzemelerin vidalarına kadar söküp alıyoruz çünkü eski vida bulamıyoruz. Eski bir eşyaya yeni üretilmiş bir vida taktığınız zaman dokusunu bozuyor. Eski pul, cıvata bizim için çok değerli. Eskilerin kıymetini bilmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

"Gramofonlara ilgi pandemide arttı"

Şekerbay, pandemi döneminde gramofonlara ilginin arttığını belirterek, “Gramofonlara ilgi pandemi dönemide arttı. İnsanlar evlerinde sıkılınca nostalji olsun diye gramofon almaya başladı. Herkesin evinde atasından kalan bir pikap ve radyo var. Dekor amaçlı bir köşede duran radyolar, pikaplar salgın sürecinde uygulanan yasaklardan dolayı insanların ilgisini çekmeye başladı. İnsanların bu süreçte bu aletleri çalıştırma düşüncesine kapıldığını düşünüyorum." dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat