MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Dövme doğru yerde yapılmalı
Özel Haber
9 Eylül 2021 Perşembe 07:22

Dövme doğru yerde yapılmalı

Dövmenin doğru yerde yapılması gerektiğini belirten Han Tattoo Piercing’in sahibi dövme sanatçısı İlhan Çakmak, insanların dövme yaptıracağı yeri mutlaka araştırması gerektiğini söyleyerek, herkeste olan dövmeyi yaptırmamaları tavsiyesinde bulundu.

HATİCE KARATAŞ

Son yıllarda dövme yaptırmaya ilginin arttığını ifade eden Han Tattoo Piercing’in sahibi dövme sanatçısı İlhan Çakmak, dövmenin doğru yerde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

20 yıldır dövme yaptığını belirten Çakmak, yaptığı her dövmeye hep ayrı bir heyecan ve istekle çalıştığını söyleyerek “Her zaman en iyisini en doğru şekilde yapmak için ülkemizde ve dünyada dövme sanatında ne gibi yenilikler olduğunu takip ediyorum.”dedi.

Çakmak, dövmenin Türkiye’de son 10 yıldır revaçta olduğunu vurgulayarak “10 yıl öncesinde sıra dışı insanlara dövme yapardık. İnsanlar artık daha bilinçli, süreci gördükleri için bir tane yaptıran sonrasında tekrar yaptırmak istiyor. Anlamlı ve kedilerini mutlu edecek şeyler yaptırmak istiyorlar. ”ifadelerini kullandı.

Gençlerin yanı sıra orta yaş ve üstü grubunda dövmeye ilginin arttığını belirten Çakmak, insanların bastırdıkları duyguları ortaya çıkarmak istediklerini ve yaşı problem etmediklerini söyledi.

İnsanlar, dövme konusunda bilinçlendi

Çakmak, son yıllarda insanların dövme konusunda bilinçlendiğini anlatarak “İlk başlarda yazılar, kalpler, kanayan güller gibi şekiller çok fazla yaptırılıyordu. Şimdi insanlar, kendilerine özel olsun istiyorlar. Buna göre de bizim çalışma şeklimiz değişti, yelpaze çok genişledi. İnsanlar bir konuyla gelip, tasarım istediklerinde onun karşılığını veriyoruz. Kişiye özel dövmeler daha çok revaçta. Artık kopya dövme yaptırmak istemiyorlar.” diye konuştu.

Mutlaka araştırın

İnsanları dövme yaptıracağı yerlere dikkat etmesi konusunda uyaran Çakmak, şunları kaydetti:

 “İnsanlar genelde bilinçlendi ancak merdiven altı yerlerde 50 TL’ye 100 TL’ye bir dövme yapalım denildiği zaman hemen inanmayıp, gitmemeleri lazım. Çünkü dövmeyi yapan kişi başkasına kullandığı malzemeyi size de kullanabilir. Bu yüzden dövmenin doğru yerde yaptırılması lazım. İnsanlar dövme yaptıracağı yeri mutlaka araştırmalı. Yurt dışında sitelerde gerçek yorumlar ve puanlamalar var bizde de öyle olmalı. Müşterilerimiz nerede, nasıl dövme yapılıyor baksınlar. Dövme yapacak kişinin referanslarını ne portfolyosunu incelesinler. Herkes de olan dövmeyi yaptırmasınlar daha çok kişiliklerine özgü modeller seçsinler daha iyi olur.”

Dövmenin tamamen silinemediğini belirten Çakmak, profesyonel dövmenin çok renkli olmaması koşulunda renginin açılarak yerine başka bir dövme yapılabildiğini söyledi.

“Dövme yapmak sanattır”

“Dövme yapmak sanattır” diyen Çakmak, dövme yapmanın stresli ve sorumluluğu olan zor bir sanat olduğuna dikkati çekerek “Resim yaparken bir hatayı silersiniz, düzeltirsiniz fakat dövmede öyle değil. Dövme en ufak bir hatayı kaldırmaz. Bu nedenle sorumluluğumuz çok fazla.” ifadelerini kullandı.

“Pandemide gerekli önlemleri alarak çalışıyoruz”

Çakmak, dövme yapımında mikrop kapmama veya alerjik bir durum oluşmaması için hijyenin daima önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak, pandemi sürecinde de gerekli önlemleri alarak çalıştıklarını söyledi. COVID-19 salgınına karşı aldıkları önlemlerden bahseden Çakmak, şunları söyledi: 

“Bekleme salonu gün içerisinde birkaç kez temizleniyor. Klima kullanmak yerine odayı havalandırıyoruz. Ayrıca müşterilimize bekleme salonu kapasitesinin sosyal mesafe kurallarına uyacak şekilde randevu veriyoruz ve  genellikle müşterilerin birbiri ile karşılaşıp herhangi bir temas/bulaş riski olmamasına  dikkat ediyoruz. Oturma alanlarını da salgın önlemelerine uygun şekilde belli aralıklar bırakarak işaretlemiş bulunmaktayız. Salgın öncesinde de olduğu gibi dövme yaptırmak isteyenlerin öncelikle randevu alması gerekmektedir. Randevuları stüdyomuzun kapasitesine ve sosyal mesafe kurallarına göre ayarlamak pandemi süresince bizim ve müşterilerimizin risk almaması konusunda çok yardımcı oldu. Randevu verirken müşterilerimizin herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını soruyoruz ve maske takıp gelmesi gerektiğini belirtiyoruz ayrıca yanlarında en fazla bir kişi ile gelmelerini rica ediyoruz. Ayrıca stüdyo çalışanları olarak herhangi bir hastalık belirtisi olması durumunda sadece kendimiz için değil stüdyomuza gelen misafirlerimizin de sağlığını riske atmamak adına PCR testi yaptırmamız gerektiğinin bilincindeyiz.”

Yasal düzenlemeler yapılmalı

Çakmak, günümüzde gençlerin iş bulma probleminden dolayı dövmecilik mesleğinin çok fazla talep gördüğüne değinerek “Dövmecilik ustalık ve yetenek gerektiren bir meslek olmasından dolayı bu işe bir hevesle başlayan pek çok insan, hem kendilerine hem de dövme yaptıkları insanlara çok fazla zarar vermekteler. Bunun önüne geçilebilmesi için ilk olarak mesleğimizin yetkili kuruluşlar tarafından tanınması, mesleğimiz ile ilgili yasal düzenlemelerin oluşturulması gerekmektedir. İkinci önemli nokta ise dövme eğitimi verecek kuruluşların açılıp, ilgili otorite tarafından yetkilendirilmiş eğitmenler tarafından Avrupa standartlarına uygun eğitim verilmesi gerekmektedir. Bu konuda mesleğini layıkıyla yapan meslektaşlarımla bir araya gelirsek güzel işler yapabileceğimizi düşünüyorum. Bunun için de ilk olarak da bir dernek kurulması gerektiği kanaatindeyim.” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat