MENÜ
Ankara -8°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Düşük sıcaklıklar göz çevresindeki damarların daralmasına yol açar
Özel Haber
7 Ekim 2019 Pazartesi 07:04

Düşük sıcaklıklar göz çevresindeki damarların daralmasına yol açar

Op. Dr. Matben, “Nemlendirici göz damlaları ile göz kuruluğuna karşı önlem almanın yanı sıra, karlı havalarda UV ışınlara karşı koruma sağlayan güneş gözlükleri kullanarak gözlerde oluşabilecek yansımalar ve ışık hassaslığı oluşumu engellenebilir” dedi.

ESRA SARI 


Ticari Hayat gazetesi olarak Göz Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Volkan Matben ile bir araya geldik. O röportajın devamı şu şekilde;  
Halk arasında ‘kar gözlüğü’ olarak bilinen hastalığı tanımlayan Matben, “Gözde ağrı, batma, yanma, aşırı sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozuklukları gibi şikâyetlere yol açabilen  ‘fotokeratit’ rahatsızlığı, karlı havalarda araç kullanan veya kış sporlarıyla ilgilenen kişilerde daha sık görülüyor” dedi. 
Matben, bu hastalığın halk arasında ‘kar körlüğü’  olarak bilindiğini belirterek,   ‘fotokeratisis’  hastalığının, ciddi ağrılara yol açabildiğini söyledi.  Dr. Matben,   hastalığı şu sözlerle tanımladı: “Gözde ağrı, batma, yanma, aşırı sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozuklukları gibi şikâyetlere yol açabilen  ‘fotokeratit’ rahatsızlığı, karlı havalarda araç kullanan veya kış sporlarıyla ilgilenen kişilerde daha sık görülüyor. Kar körlüğünün gözleri etkilemeye başlamasının ardındaki 8 ile 12 saatlik süreçte, ışığa karşı hassasiyet başlar ve bu hassasiyet ilerledikçe gözlerde aşırı sulanma ve batma belirtileri görülmeye başlanır.”
“Rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde gözde oluşan ağrılarda ciddi bir artış gözlenir” diyen Op. Dr. Matben,  şunları söyledi: “Gözün makula adı verilen görme noktası ve ışığa duyarlı görme hücrelerini etkileyen bu rahatsızlık, renk kontrastının kaybolmasına ve çevrenin sadece beyaz görülmesine sebep olabiliyor. Genelde geçici problemlere yol açmasına rağmen, UV ışınlarına uzun süreli maruz kalınan durumlarda kalıcı görme kaybına varacak sonuçlar doğurabiliyor.” 

Matben, “Nemlendirici göz damlaları ile göz kuruluğuna karşı önlem almanın yanı sıra, karlı havalarda UV ışınlara karşı koruma sağlayan güneş gözlükleri kullanarak gözlerde oluşabilecek yansımaları ve ışık hassaslığı oluşumu engellenebilir”
Soğuk havalara karşı gözleri korumak için alınabilecek önlemler hakkında bilgi veren Op. Dr. Volkan Matben, kış mevsiminde gözleri rahatlıkla korumayı sağlayacak önlemler alınabileceğini belirterek, “Nemlendirici göz damlaları ile göz kuruluğuna karşı önlem almanın yanı sıra, karlı havalarda UV ışınlara karşı koruma sağlayan güneş gözlükleri kullanarak gözlerde oluşabilecek yansımaları ve ışık hassaslığı oluşumu engellenebilir. Ayrıca gözlerinde kırma kusurları olan kişilerin, aşırı soğuk havalarda lens yerine gözlük kullanmaları, gözlerin soğuk rüzgarlardan korunmasını sağlamanın yanı sıra, göz ısısının korunmasına yardımcı olacaktır” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Peki, göz sağlığımız için  ne gibi  besinler tüketmeliyiz? 
Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan gözlerimizi korumanın en kolay yolu doğal besinlerden geçiyor. Göz sağlığımız için büyük önem taşıyan vitaminlerin başında A, E, C ve B2 vitaminleri, omega 3 ve 6 yağ asitleriyle çinko, magnezyum gibi mineraller  geliyor.

Patates
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında A vitamini açısından zengin bir besin olan patatesin katarakt riskini düşürebileceği gözlemlenmiştir. Buğday ise özünde bulunan E vitamininiyle yaşa bağlı göz bozulmalarını önleyip tıpkı patates gibi katarakt riskini azaltmaktadır. 

Kırmızı ve yeşilbiber
Kırmızı ve yeşilbiberle turunçgiller de C vitamini açısından zengin besinlerdendir. Diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini alması gerekmektedir. Çünkü C vitamini şeker hastalığının sinirler ve damarlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve bırakacağı hasarı önlemektedir. 
Retina ve gözün dış bölümünde bulunan önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit, göz sağlığını korumak için düzenli olarak alınması gereken vitaminlerdendir. Dokosaheksaenoik asit daha çok somon, uskumru, sardalye gibi soğuk su balıklarında bulunmaktadır. 

Ispanak
Göz sağlığı için mucizevî etkileri olan ıspanak, içerdiği lutein ve zeaxanthin adlı doğal antibiyotiklerle görme bozukluklarına karşı etkili olmaktadır. Aynı zamanda yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı da gözlerimizi korurken doğal güneş gözlüğü olarak güneşten gelen zararlı mavi dalgaları da filtrelemektedir. 

Çekirdek, badem ve fındık
e vitamini açısından zengin olan ayçiçeği çekirdeği, badem, fındık, günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğimiz besinler arasında yer almaktadır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat