MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Eğitim, yatırım ve istihdam üçgeni sağlıklı kurulmalı
Özel Haber
1 Ekim 2019 Salı 07:51

Eğitim, yatırım ve istihdam üçgeni sağlıklı kurulmalı

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, “Eğitim, yatırım ve istihdam üçgeni sağlıklı kurulmalıdır. Örneğin, Finlandiya, eğitime yaptığı yatırımlarla, katma değeri yüksek ürünlerle dünya pazarında çok iyi bir yer elde etmiştir.” dedi.

İRFAN BAŞÇUHADAR


Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ekonomik sorunların çözümü için siyasi dilin yumuşaması gerektiğini dile getirdi. Siyasi dildeki sertliğin ülkeye zarar verdiğini ifade eden Ergün birlikte bir geleceği inşa etmek için kavgacı tutumun bırakılması gerektiğini söyledi. Ayrıca Ergün, “Eğitim, yatırım ve istihdam üçgeni sağlıklı kurulmalıdır. Örneğin, Finlandiya, eğitime yaptığı yatırımlarla, katma değeri yüksek ürünlerle dünya pazarında çok iyi bir yer elde etmiştir.” dedi.
Ergün Atatürk’e çok şey borçlu olduğumuzu da hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri sağlam atılmış ve büyük liderimiz Atatürk’e çok şey borçluyuz. Cumhuriyetin ve demokrasinin kıymetini bildiğimiz sürece, bütün sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bugünkü zorlukları birlikte aşacağız. Siyasi kavgalar, ülkemize ve milletimize zarar vermekten başka bir sonuç getirmez.” şeklinde konuştu.

Sağlıklı tedbirlere ihtiyaç var
Ekonominin gelişmesi ve düzene oturması için sağlıklı tedbirlere ihtiyaç olduğunu söyleyen Ergün, “Ekonominin temel göstergeleri olan yatırım, istihdam ve sosyal haklardaki daralmalar ekonominin küçülmesine yol açmıştır. Sanayileşme ve yatırımlar, ekonominin ve toplumun en temel güvencesidir. 2018 yılının ikinci çeyreğinden itibaren döviz kurlarındaki artışla birlikte faizlerin ve enflasyonun yüksek seyretmesi, yatırımların önündeki en büyük engel olmuş ve bu süreçte işten çıkarmalar artmıştır. 2018 yılının 4. çeyreğinden itibaren milli gelirimizin son dokuz ayda her bir üç aylık çeyrekte sırasıyla yüzde 3.0, yüzde 2.6 ve yüzde 1.5 küçülmesi, ekonominin riskli yönünü göstermektedir. Ekonominin resesyon riskine girmemesi için yeni kararlara ve sağlıklı tedbirlere ihtiyaç vardır.” şeklinde konuştu.

Siyasi dili değiştirelim
Ülkemizin geleceğini hep birlikte planlamak için siyasi dilin yumuşaması gerektiğini ifade eden Ergün, “Yatırımların alt yapısının iyi bir şekilde oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Ergün, “2019 yılı ikinci çeyrekte; sanayi sektörünün yüzde 2,7 ve inşaat sektörünün yüzde 12,7 azalması, işsizlik ve yoksulluğu artıran göstergeler olmuştur. 2019 yılının birinci çeyreğinde dış borç stoku 453 milyar dolara yükselmiştir. Döviz kurlarında görülen yüksek artışlar, dış borçların ödenmesinde ve ekonomimiz üzerinde baskı aracı olmuştur. Türkiye, kendi ayakları üzerinde duracak zengin bir ülkedir. Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece, krizlere çözüm bulunacağı gibi, dıştan ve içten gelen tehditler de boşa çıkacaktır. Bütün partilere çağrı yapıyorum. Siyasetin dilini değiştirelim ve ülkemizin geleceğini birlikte planlayalım.” söyleminde bulundu.

Eğitim, yatırım ve istihdam üçgeni sağlıklı kurulmalı
Eğitim, yatırım ve istihdam üçgeninin sağlıklı temellere oturtulması gerektiğini söyleyen Ergün, “Türkiye’nin, genç ve dinamik bir nüfus yapısına sahip olması iyi değerlendirilmelidir. Sanayimizin ihtiyacı olan nitelikli işgücümüzün başka ülkelere gitmesi, aslında geleceğimize zarar vermektedir. Eğitim, geleceğimizi planlamada en temel güvence olarak görülmelidir. Eğitim, yatırım ve istihdam üçgeni sağlıklı kurulmalıdır. Örneğin, Finlandiya, eğitime yaptığı yatırımlarla, katma değeri yüksek ürünlerle dünya pazarında çok iyi bir yer elde etmiştir. Türkiye’de bunu başaracak eğitimli ve nitelikli işgücüne sahip bir ülkedir. Bu yönde politikalar ve hedefler oluşturulmalıdır. İnsanlarımız yatırım ve iş beklemektedir. Yatırım ve istihdamın temel alt yapısı iyi kurulmalı, yerli ve yabancı sermaye teşvik edilmelidir. Kalkınma Planları, geleceğimizi planlayan en temel belgelerdir. Siyaset, hizmet etmenin önemli bir aracıdır. Bu yönüyle, her siyasi partinin toplumu kucaklayan ve demokrasimizi güçlendiren bir politika izlemesi gerekir.” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat