MENÜ
Ankara 16°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Emekliler kimseye muhtaç edilmemeli
Özel Haber
15 Ağustos 2019 Perşembe 07:02

Emekliler kimseye muhtaç edilmemeli

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün gazetemize emekli sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ergün, özellikle emekli aylıklarında eşitsizliklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

İRFAN BAŞÇUHADAR

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün gazetemize emekli sorunları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ergün, özellikle emekli aylıklarında eşitsizliklerin giderilmesi gerektiğini ifade etti. Emeklilerden gelen yazılı ve sözlü başvurularda en çok emekli aylıklarındaki eşitsizlikler, yetersizlikler ve intibak sorunlarının yer aldığını belirten Ergün, “Türkiye Emekliler Derneği, emeklinin temsil gücü olduğundan sorunların çözümünde sorumlu tutulmaktadır.” dedi.
Emeklilerin bu ülkeye büyük emekler verdiğinin de altını çizen Ergün, emeklilerin kimseye muhtaç edilmemesi gerektiğini söyledi. 

Emekliler arasında artış sisteminde birliktelik sağlanamadı
Emekliler arasında artış sisteminde birliktelik sağlanamadığını belirten Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, “Temmuz 2018 itibarıyla SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 5,01; Emekli Sandığı emeklilerine yüzde 6,01 artış yapılmıştır. Bu farklılık göstermektedir ki, emekliler arasında artış sisteminde birliktelik sağlanamamıştır. Kamu toplu sözleşme hükümlerine göre memur emekli aylıkları artırılırken, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına altı aylık tüfe oranına göre zam yapılmaktadır.
 Her iki artış sisteminin de, emeklileri koruyan ve satın alma güçlerini iyileştiren bir etki yapmadığı, uygulamadan anlaşılmaktadır. Yüzdeli zamlar, emekli aylıkları seviyesi düşük kaldığından, sınırlı bir katkı yapmaktadır. Bu nedenle, statü farkı gözetilmeksizin, bütün emeklilerin aylıklarına seyyanen zam yapılmalıdır. Örneğin; aylığı 1000 lira olan emekliye yüzde 5,01 zam karşılığı 50 lira, 2000 lira aylık alanlara 100 lira zam yapılması, sistemin sağlıklı olmadığını göstermektedir. 
Ocak-Haziran döneminde zorunlu harcamalarda en az 250 lira ek yük gelmiştir. Bu durum göstermektedir ki, emekli aylıklarına seyyanen 250 lira zam yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.
Emekli aylıklarını hesaplama sistemi değişmeli
Emekli aylıklarını hesaplama sisteminin değişmesi gerektiğini ifade eden Ergün, “Sosyal güvenlik sisteminin uygulamalarına bakıldığında, aylıkların hesaplanması ve artışı ile ilgili esaslı değişikliklere gidilmelidir. 
SSK ve Bağ-Kur sigortalılarının emekli aylıklarının hesaplanmasında karma bir sistem uygulandığından, emekli aylıklarında eşitlik kurulamamıştır. 
Sigortalı çalışma süresi arttıkça, emekli aylıklarının düşmesi en temel sorun olarak gündemde durmaktadır. 
Hükümet, bu düşüşü gördüğünden en az emekli aylıkları 1000 Lira olarak ödenmektedir. Emekli aylıklarına yapılan artış ise, 1000 liranın altında ödeme varsa artırılmaktadır. 7161 sayılı Kanunla en az ödemenin 1000 Lira olması olumlu bir adım olmakla birlikte, emekli aylığı artışlarının 1000 lira yapılmaması önemli bir eksiklik olarak görülmüştür. 
Sistemin eşitliği esas alması için emekli aylığı hesaplanmasında ve artışında esaslı değişikliklere gidilmelidir. Norm ve standart birliğinin kurulması, prim kazançları aynı olanlara eşit aylığın ödenmesi için karma hesaplanma sistemi kaldırılmalı, güncellenme katsayı ve aylık bağlama oranı yeniden belirlenmelidir.” dedi.
Adil olmayan bir uygulamada ısrar edilmemelidir
2000 yılından önce emekli olanların aylıklarında eşitliğin yakalandığını ifade eden Ergün şöyle devam etti; “2000 öncesi emeklilere yapılan intibak ile emekli aylıklarında eşitlik sağlanmıştır. 2000 sonrası dönemde emekli olanların aylıklarındaki eşitsizlikler devam etmektedir. Devletimizin, sisteme bir bütün olarak bakması ve hakkaniyeti sağlaması, gerek Anayasamızın gerekse de sosyal güvenliğin bir normudur. Emekli olunan tarih yerine prim kazançları eşit olanların aylıkları da eşit olmalıdır. Bu nedenle, çalışılan dönemlerde yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre emekli aylığının hesaplanması, özellikle de 2008 sonrasında emekli olanların aylıklarında ciddi kayıpları öngörmüştür. Adil olmayan bir uygulamada ısrar edilmemelidir. Kanunlar önünde eşitlik, evrensel bir haktır. Bu hakkın, sosyal güvenliğin bütün uygulamalarında benimsenmesini savunmaktayız.”

Emekli sorunlarının çözümünde kendimizi sorumlu görüyoruz
“Türkiye Emekliler Derneği, emeklinin temsil gücü olduğundan sorunların çözümünde sorumlu tutulmaktadır.” diyen Ergün, derneğimize ulaşan yazılı ve sözlü başvurularda emekli aylıklarındaki eşitsizlikler, yetersizlikler ve intibak öncelikli talepler sıralanmaktadır.
SGK; devlet, çalıştıran, çalışan ve emeklilerin birlikte sorumluluk aldığı dev bir yapıdır. SGK, toplumun geleceğini güvence altına alan düzenlemeleri yapmalı, kutsal bir hak olan emeklilik kurumunu geliştirmeli, özellikle de insanca yaşamaya yetecek emekli aylığı ödenmelidir.” dedi.

Emeklileri kimseye muhtaç etmemeliyiz
Ergün konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Devletin güvencesinde olan sosyal güvenlik sisteminde emeklilerimizi bir başkasına muhtaç bırakmadan yaşatmalıyız. Bu yükümlülük, sosyal devlet olmanın da bir gereğidir.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat