MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Emzirmenin desteklenmesi ve korunması önemli
Özel Haber
2 Ekim 2019 Çarşamba 07:21

Emzirmenin desteklenmesi ve korunması önemli

6. Ulusal Emzirme Sempozyumu ve Altın Bebek Dostu İller Ödül Töreninde konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, beslenme yetersizliğinin önlenmesi için atılması gereken ilk adımın ‘anne sütü’ olduğunu belirtti.

ESRA SARI 

Her yıl 1-7 Ekim günleri ‘Emzirme Haftası’ olarak kutlanır. Bu yıl ‘1-7 Ekim Emzirme Haftası’  kapsamında düzenlenen ‘6. Ulusal Emzirme Sempozyumu ve Altın Bebek Dostu İller Ödül Töreni‘ düzenlendi. Bir otelde düzenlenen törene; Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve çok sayıda seçkin davetli katıldı. 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından törenin açılış konuşmasını Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe yaptı.   Bakan Yardımcısı Meşe, ‘Sağlık; bir toplumun gelişmesini ve kalkınmasını belirleyen en önemli unsurların başında gelmektedir’ diyerek konuşmasına başladı. 

Yetersiz beslenmeden dolayı halen sağlık sorunları var 
Meşe, günümüzde halen sağlık alanında yüksek düzeyde ulaşılan teknolojiye ve bilimsel çalışmalara rağmen dünyada çocuk ölümleri sayısının yüksekliğine dikkati çekerek, “Dünyanın bazı bölgelerinde halen yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları mevcuttur. Anne sütünün yeterli sürede verilmemesiyle ortaya çıkan bir takım sorunlar halen var. Bu durum gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin yaklaşık yüzde 50’sinin nedenini oluşturmaktadır. Ayrıca beslenme bozuklukları bazı hastalıklara zemin hazırlıyor. Bu hastalıklardan korunmada anne sütü ile beslenmenin önemi çok büyüktür.“

Emzirmenin korunması ve desteklenmesi önemlidir 
Beslenme yetersizliklerinin önlenmesi için atılması gereken ilk adımın anne sütü olması gerektiğini söyleyen Meşe, şu açıklamalarda bulundu: “Bakanlığımız tarafından bu amaçla 1991 yılından itibaren “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.  “Bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber, emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi” ve bu şekilde tüm bebeklerin yaşama sağlıklı başlaması temel amacımızdır. Emzirmenin korunması ve desteklenmesi önemlidir.”
Ülkemizde gerçekleşen doğumların yüzde 99’u Bebek Dostu Hastanelerde gerçekleşmektedir. Aile Hekimliği uygulamasına geçiş ile beraber illerimizde “Bebek Dostu Aile Sağlığı Birimi” uygulaması başlatılmıştır. Bugün itibari ile ülke genelinde bebek dostu aile sağlığı birimlerinin oranı yüzde 96,8 olmuştur. Ayrıca bu kapsamda birçok sivil toplum kuruluşumuza anne destek grubu eğitimleri verilerek anne sütü desteklenmesi ile ilgili mesajlarımızın ortak bir dille diğer sektörler tarafından iletilmesi sağlanmıştır. 

Ekim ayı aynı zamanda meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı
Bakan Yardımcısı Meşe ayrıca, Ekim ayının aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  tarafından meme kanserini bilinçlendirme ve farkındalık ayı olduğunu söyleyerek, meme kanserine dikkati çekti. 
‘Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen ve yaşam kaybına neden olan kanser türüdür’ açıklamasında bulunan Meşe, “Kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 25’ini meme kanseri oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü`ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi, 180 dünya ülkesinin 140’ında meme kanserinin kadınlarda en yaygın görülen kanser olduğunu belirlemiştir. Bu nedenle bu yıl iki temayla sempozyumumuzu gerçekleştiriyoruz.
Bunlardan ilki ‘Meme Kanseri ve Emzirme’, ikincisi ise küresel tema olan ‘Ebeveynleri Güçlendir, Emzirmeyi Etkinleştir“ diye belirtti. 

Çocuklara büyüme ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması lazım 
‘Kadınlar toplumun temeli, çocuklar ise ülkenin geleceği ve umududur’ diyen Meşe, kadınların hem bedenen hem ruhen sağlıklı olması gerektiğini belirterek, aynı zamanda çocukların en iyi koşullarda dünyaya gelmelerinin sağlanması gerektiğini belirtti. 
Meşe, “Çocukların büyümeleri ve gelişmeleri için en uygun ortamın hazırlanması, geleceğe dönük fiziksel, ruhsal ve zihinsel donanımlarının en üst düzeyde oluşturulması, ülkenin geleceği açısından yaşamsal önem taşımaktadır. 
Sağlık Bakanlığı olarak amacımız geleceğimizi taşıyabileceğimiz en üst noktaya taşımaktır” diyerek sözlerini sonlandırdı. 
Sempozyumun ardından, il sağlık müdürleri, halk sağlığı başkanları ve birim sorumlularının katıldığı törende Çorum, Zonguldak, Şanlıurfa, Kars, Diyarbakır, Sakarya, Batman, İzmir ve Denizli, “Altın Bebek Dostu İl” olarak belirlendi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat