MENÜ
Ankara -9°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
En güzel gün batımı kalede izlenir
Özel Haber
8 Ekim 2019 Salı 07:02

En güzel gün batımı kalede izlenir

Sosyal medya hesaplarından paylaştığı gönderilerle hem Ankara’yı tanıtmaya hem de araştırarak insanlara doğru bilgiler sunmaya çalışan Serdar Kaygısız ile keyifli bir söyleşi yaptık. Ankara’nın tanıtımını yetersiz bulan Kaygısız bu konuda çalışmaların arttırılmasını istedi.

HALİL YATAR

İlk başta hobi olarak telefonuyla fotoğraf çekmeye başlayan Serdar Kaygısız sonrasında sosyal medya hesaplarından paylaştığı gönderilerle hem Ankara’yı tanıtmaya hem de araştırarak insanlara doğru bilgiler sunmaya başladı. Ankara’nın tanıtımını yetersiz bulan Kaygısız bu konuda çalışmaların arttırılmasını istedi. Kaygısız, “Burada turizm gelişebilir. Buralar zaten eskiden beri geçiş noktasıymış. Ankara’da Pilavoğlu Han, Pirinç Han gibi tarihi yerler var. Bunların reklamı yapılabilir. Yeterince reklam ve tanıtım yapılmıyor.” dedi. İşte Instagram’da ‘‘ankaraandmore’’ adlı sayfasıyla tanınan Kaygısızla sohbetimizin tamamı;

Kendinizden ve fotoğraf tutkunuzdan bahseder misiniz?

Son bir yılda gezmeye başlayınca Ankara’yı tanımadığımı fark ettim. Daha sonrada fotoğraflar çekmeye başladım. Daha sonra da sosyal mecrada ilgi görmeye başladı. Fotoğraflar beğenilmeye başladı. Fotoğraf üzerine herhangi bir eğitim almadım. Bana güzel gelen kareleri aktarmaya çalışıyorum. Yeni yerler keşfetmeyi seviyorum. Gitmeden önce de gideceğim yerle ilgili bilgiler topluyorum. O bilgiler arasında görmeye veya aktarmaya değer olanları sosyal medya üzerinden takipçilerimle paylaşıyorum. Orada edindiğim bilgileri teyit edebilirsem paylaşıyorum. Amacım Ankara’da gezilecek yerleri göstermek ve Ankara’yı tanıtmak.

Kale fotoğrafçılar için ne ifade ediyor?

Kale fotoğrafçılar açısından önemli. Çünkü Ankara’da fotoğraf çekecek alan kısıtlı. Ayrıca insanlar da fotoğraf çekilmeye alışmış. Haliyle rahat bir çalışma alanı var. Bir diğer önemi de manzarası müsait. Ankara’da gün batımının en güzel izlenecek ve fotoğraflanacak yeri Kale diyebilirim. Kale benim için farklı çünkü tarihi bir yer burası. Ankara’nın üçüncü başkent oluşu. Frigler, Galatlar ve Atatürk sayesinde bizim de başkentimiz. 

Kale ile ilgili unutamadığınız bir anınız var mı?

Akkale burcu vardır. Selçuklular zamanında yapılmıştır. Girişi kapalıdır. Şu anda Anadolu Medeniyetleri  Müzesinin deposu olarak kullanılıyor. Burada Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmeyen eserler değerlendirilebilir. Niye depo olarak kullanılsın ki. Akkale burcunu görmek için biz sağını solunu her yeri denedik. Bent deresinden bakıldığında o gizli girişlerin yerleri belli oluyor. Bu geçitlerle eskiden insanların bend deresinden su ihtiyaçlarını giderdiklerini anlayabiliyoruz. Bu Akkale Burcunu fotoğraflamak için Hıdırlık tepesine geçtik. Orası da biraz sorunlu bir yer olduğu için ilk gidişimizde istediğimizi yapamadık. İkinci çıkışımızda başardık ama orada hem kötü hem de iyi bir anımız var. Kalede güzel anılarım gün batımını izlerken oldu. Romantizm diyebilirsiniz. 

Ankara’nın tanıtımının yetersiz olduğunu söylediniz. Bu konuda neler yapılmalı?

Ankara’nın tanıtımı kesinlikle yetersiz. Burada yeterli veri ve reklam yok. Bürokratlarda pek fazla gerekli önemi vermiyor. Burada birçok medeniyete ait hanlar var. Burada turizm gelişebilir. Buralar zaten eskiden beri geçiş noktasıymış. Ankara’da Pilavoğlu Han, Pirinç Han gibi tarihi yerler var. Bunların reklamı yapılabilir. Yeterince reklam ve tanıtım yapılmıyor. Ben çalışmalarını pek fazla görmedim. İnsanlar buraya fotoğraf çekinip bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşmak için geliyor. Gelen birçok insanda buradaki tarihi hanları bilmiyor. Kaleye çıkıp gidiyor. Yeterli tanıtımla yerli ve yabancı turist çekilebilir.

Şöyle ki ben arkadaşlarımla geldiğim zaman kaleyi ve etrafındaki hanları gezerim. Ondan sonra günbatımını izler hava kararmadan dönerim. Çünkü gece kalmamaya çalışıyoruz. Kalenin arkasına geçmeyin deniliyor neden geçilmiyor insanlar oraları da görmek istiyor. Çünkü Ankara Evlerinin mimari yapısı farklıdır. Burada bunları görmek istiyorlar. Burası yurt dışından gelenlerin ve yerli turistlerin rahat gezebileceği bir yer haline getirilmeli. Buradaki insanlara turistlerin gelmesinin bölge halkı içinde bir gelir kaynağı olacağının çok iyi anlatılması gerekiyor. Buraya tek başına bir kadın gelemiyor. Çoğunlukla yanlarında birkaç kişi oluyor. Bu ön yargıyı bitirmemiz gerekiyor. Bürokratların da gerekli önlemleri ve adımları atması lazım. 

Hava karardığında da yeterli ışıklandırma ile burada insanlar daha fazla zaman geçirebilir. Kalenin çevresinde bir tarih yatıyor ve bu tarihe hep birlikte sahip çıkılması lazım. 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Siz de haberlerinizle Ankara’nın tarihine sahip çıkıyorsunuz. Teşekkür ederim. Şimdiki gençlik ne yazık ki AVM AVM geziyor. AVM gezmek yerine buraya gelip tarihe dokunmaları çok daha güzel olur. Hayatın AVM’lerde değil sokakta olduğunu bilmeleri gerek.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat