MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Engeller satranç turnuvasında aşılıyor
Özel Haber
11 Aralık 2019 Çarşamba 07:28

Engeller satranç turnuvasında aşılıyor

Bu yıl birincisi düzenlenen 24 ülkeden satranç sporcularının katıldığı “FIDE Engelliler Konfederasyon Kupası” Ankara’da başladı.

OĞUZHAN SARI

Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından bu yıl birincisi düzenlenen “FIDE Engelliler Konfederasyon Kupası”  9 Aralık’ta Ankara Green Park Otel’de başladı. Türkiye Satranç Federasyonu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen şampiyona, 14 Aralık’a kadar sürecek. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un desteği ile düzenlenen kupaya Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika olmak üzere 4 kıtadan gelen görme, işitme ve fiziksel engelli satranç sporcularının oluşturduğu karma takımlar katılıyor. Bu turnuva aynı zamanda 2020 yılında gerçekleşecek olan “1. Dünya Satranç Paralimpik Şampiyonası” öncesinde organize edilen ilk satranç şampiyonası olma özelliğini de taşıyor. 

Satranç sporuna değer katan böylesi önemli turnuvaların artması çok önemli

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay turnuvanın açılışında yaptığı konuşmada, bu turnuvanın çok anlamlı olduğunu belirterek, turnuvaya ve özel sporculara ev sahipliği yapmanın Türk satranç camiası için çok kıymetli olduğunun altını çizdi.

 Tulay, şöyle konuştu: “İlk defa düzenlenecek çok özel bir kupa heyecanı Türkiye’de, başkent Ankara’da yaşanacak. Dünya satranç otoritelerinin de ilgiyle takip edeceği yeni bir şampiyonaya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Böylesi anlamlı bir turnuvaya ve bu güzel sporculara ev sahipliği yapmak bizler için çok kıymetli. Bu özel turnuvanın ilkinin düzenlenmesi için ülkemizin organizasyon başarısını takdir ederek Türkiye’de yapılmasını uygun gören FIDE Başkanı Arkady Dvorkovich ve yönetimine, ayrıca kupanın düzenlenmesine destek olan Rosatom’a bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Satranç sporuna değer katan böylesi önemli turnuvaların artması çok önemli, diliyorum ki bu turnuva her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelecektir.” dedi.

Böyle önemli organizasyonlar satranç sporunun güzelliğini ve birleştirici gücünü bizlere daha da hissettiriyor

7 Aralık’ta düzenlenen “FIDE Mersin Satranç Şenliği” etkinliğinin satrancın yaşayan efsanesi Anatoly Karpov’un katılımıyla gerçekleştirildiğini anımsatan Tulay, şunları kaydetti: “Karpov’un ülkemize gelmesi ve dünyanın en büyük satranç ustalarından biriyle sporcularımızın maç yapması çok keyifliydi. Böyle önemli organizasyonlar satranç sporunun güzelliğini ve birleştirici gücünü bizlere daha da hissettiriyor. Mersin’deki bu güzel etkinlik için de ayrıca FIDE ve Rosatom’a teşekkürlerimizi iletiyorum. 5 gün boyunca unutulmaz ve heyecan dolu bir turnuva sürecine imza atacağız. Kupada, Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika kıtalarında bulunan 24 ülkeden dört takım ve ülkemizden ve sponsor ülke Rusya’dan oluşan karma bir Türk-Rus takımı bulunmaktadır. Engellerini hamleleriyle mat etmiş altı sporcunun yer aldığı her takımda, en az bir kadın sporcu da yer almaktadır. Sporun birleştirici gücünü ve evrensel dilini bu güzel turnuvada 30 sporcumuzun hamleleriyle daha da çok hissedeceğiz. 

Engelli Türk satranç hakemlerimizin de yer alacağı bu özel kupa heyecanını, canlı yayından tüm dünyanın ilgiyle takip edeceğine inanıyorum. Ankara’da hamleler hem kazanmak için hem de dostluk, kardeşlik ve barış için yapılacak. Kıymetli sporcular sizlere gönülden başarılar diliyorum. Hamleleriniz doğru, yolunuz açık olsun.”

İlk defa organize edilen bir engelli turnuvası

FIDE Asbaşkanı Akaki Lashvili ise turnuvanın açılışında yaptığı konuşmada engelliler turnuvasının gün geçtikçe daha önemli bir hale geldiğini belirterek,”Bu turnuva ilk defa organize edilen bir engelli turnuvası. Önümüzdeki olimpiyatlarda paralimpik müsabakalar Rusya’da yapılacaktır. Bu da bunun bir başlangıcıdır. Türkiye Satranç Federasyonu ne zaman bir turnuva düzenlese bu hep üst düzeyde olmaktadır.” dedi.

Türkiye Satranç Federasyonu FIDE içindeki en güvenilir ortaklardan biri

Lashvili, 24 ülkeden sporcunun bu şampiyonaya katılmak için Türkiye’ye geldiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Satranç Federasyonunun çabaları sayesinde çok kısa bir süre içerisinde güzel bir planlamayla bu kadar sporcu bir araya getirilebildi. Bunun gerçekten harika bir başarı olduğunu söyleyebilirim. Türkiye Satranç Federasyonu FIDE içindeki en güvenilir ortaklarımızdan birisi olmaya devam ediyor. Türkiye’de organize edilen her etkinlik her zaman en üst seviyede profesyonellikle gerçekleştiriliyor. Engelliler için satranç FIDE’nin en öncelikli konularından birisi haline geliyor. Burada pek çok gülümseyen yüz görüyorsunuz. Sporcularımız nasıl mutluysa biz de öyle mutluyuz. Bu tip yeni projelerin hayata geçmesi için desteğe her zaman ihtiyaç var. Hiçbir yeni fikir yoktur ki finansal destek olmadan hayata geçebilsin. Bu anlamda Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un desteği gerçekten çok önemli. Onların finansal desteği olmadan böyle bir organizasyonu gerçekleştirmemiz mümkün değildi. Satranca verdikleri desteklerden dolayı minnettarım. Bu tip organizasyonların Türkiye’de yapılması için FIDE olarak biz de desteğimizi göstermeye devam edeceğiz.”

Türkiye Satranç Federasyonu Hakkında

Türkiye Satranç Federasyonu’na (TSF) örgütlü ve kayıtlı 81 il ve 500’ü aşkın ilçede 926.496 bin lisanslı sporcu bulunuyor. TSF, lisanslı sporcu sayısında Türkiye’de tüm spor branşları arasında lider. 

TSF bünyesinde ayrıca 2 bin 106 satranç kulübü, 87 bin antrenör, 10 bin 852 hakem bulunmaktadır. Türkiye’de 12 Büyükusta (GM), 2 Kadın Büyükusta (WGM), 25 Uluslararası Usta (IM), 4 Kadın Uluslararası Usta (WIM), 69 Fide Ustası (FM), 15 Kadın Fide Ustası (WFM), 33 Usta Adayı (CM) ve 22 Kadın Usta Adayı (WCM) olmak üzere 182 unvanlı satranç sporcusu bulunmaktadır. Satranç sporunda Türkiye 2002-2019 döneminde toplam 446 madalya kazanmıştır. TSF’nin 2005 yılından beri ana sponsoru Türkiye İş Bankası olup, 2007–2019 döneminde devlet ilkokulları ve ortaokullarında açılan “Türkiye İş Bankası Satranç Sınıfı” sayısı 25 bini aşmıştır. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat