MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Eski kitaplara ilgisi sahaf dükkanı açtırdı
Özel Haber
4 Haziran 2021 Cuma 07:11

Eski kitaplara ilgisi sahaf dükkanı açtırdı

Eski kitaplara olan ilgisini işe dönüştüren 28 yaşındaki Diyar Hiçyılmaz, 8 yıldır biriktirdiği ve özel olarak topladığı kitaplarla sahaf dükkânı açtı.

HATİCE KARATAŞ

Üniversite birinci sınıfta hobi olarak eski kitap biriktirmeye başlayan Diyar Hiçyılmaz, eski kitaplara olan ilgisini işe dönüştürmeye karar vererek, Tunalı Hilmi Caddesi’nde bulunan Ertuğ Pasajı’nda sahaf dükkanı açtı.

İktisat mezunu olan Hiçyılmaz, eski kitaplara ve antika eşyalara olan merakı nedeniyle meslek olarak sahaflığı tercih ettiğini söyledi.

Üniversite birinci sınıfta hobi olarak kitap biriktirmeye başladığını söyleyen Hiçyılmaz, “Aslında herkesin ilgisi olan şeyleri biriktirmek, bir hobi olarak başlıyor. Yaklaşık 8 yıldır kitap biriktiriyorum. Kitabın yanı sıra antika daktilo, VHS kasetler, eski dergiler de var. Sahaf için özel olarak kitap topluyorum. Onun yanı sıra kendi biriktirdiğim kitaplar da var. Onları da getirip, sergiliyorum. Bazılarını satışa koyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Hiçyılmaz, sahafın isminin de D. Salinger’in Çavdar Tarlasındaki Çocuklar kitabının ilk baskısının adı olan Gönülçelen’den geldiğini söyledi. 

3-4 yıl kitap fuarında bir sahafın yanında çalıştığını öncesinde de tezgah açarak, kitap sattığını ifade eden Hiçyılmaz, insanların genç bir sahaf gördüğünde şaşırdıklarını dile getirdi.

Hiçyılmaz, Ankara’da kendisine örnek aldığı sahaflar olduğunu belirterek “Hem bilimsel olarak hem de ticari zeka olarak örnek aldığım Orhun Sahaf, Sanat Ahmet ve Başkent Sahaf var. Bu isimler Ankara’nın değerli sahaflarındandır.” diye konuştu.

“Küçük Prens merakım var”

Özel olarak Küçük Prens kitabına merakı olduğunu belirten Hiçyılmaz, “Küçük Prens’in kitapları, kaseti, CD’si, objeleri, Fransa’da çıkan parası var. Bugüne kadar hiç Küçük Prens kitabı satmadım. Küçük Prens benim okuduğum ilk kitap. Yazarın da hayatını seviyorum. Savaş pilotu olması dikkatimi çekiyor. O yüzden bir merak saldım.” dedi.

Her türden kitap toplamaya çalıştığını söyleyen Hiçyılmaz, “İnternet üzerinde neyin satılacağı belli olmuyor. Araştırma, ders kitabı, popüler kitaplar, bilim kitabı her şeyi sergilemek zorundasınız. Çünkü bazen kitapların baskısı bitiyor, o kitap sizde olabiliyor ama bunu sergilemediğiniz sürece o kitabın sizde olduğunu insanlar bilmiyor.’’ şeklinde konuştu.

Her 10 gençten 3’ünün eski kitaplara ilgisi var

Hiçyılmaz, her 10 gençten 3’ünün eski kitaplara ilgisi olduğunu belirterek, “Bazısı ikinci el kitap okumayı çok seviyor, bazısı bütçesinin el verdiği kadar imzalı kitapları, ilk baskı kitapları toplamaya çalışıyor. Bazısı da şiir kitapları toplamaya çalışıyor.”dedi.

Sahaf gezme kültürü giderek azalıyor

Sahaf gezme kültürünün giderek azaldığını ifade eden Hiçyılmaz, şöyle konuştu:

“Eskisi kadar ‘gidelim, sahaf gezelim’ diyen çok fazla yok. Bu da zamanın getirdiği bir durum. Artık eski kitaplar da internet ortamına düşüyor. Siparişinizi veriyorsunuz, direkt evinize geliyor. Büyük internet siteleri var, istediğiniz kitabı oraya yazdığınızda kimde olup, olmadığını direkt öğrenebiliyorsunuz. Bu nedenle o kültürü artık kaybediyoruz. Pandemi süreci de çok etkiledi. Bir nebzede olsa insanlarda sahaf gezme isteği vardı ancak bu süreçle birlikte o da kalmadı. İnsanlar tedirgin olduğu için gelmiyorlar.”

Zülfü Livaneli,  Orhan Pamuk ve Oğuz Atay’ın kitapları talep görüyor

Kitap satışlarının belli dönemlere göre değiştiğini söyleyen Hiçyılmaz, okul dönemlerinde ders kitaplarının satışının daha fazla olduğunu kaydetti. Hiçyılmaz, genellikle popüler kitapların daha hızlı satıldığını ifade ederek, Türk Edebiyatından Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk ve Oğuz Atay’ın Dünya Edebiyatından ise Dostoyevski ve Tolstoy’un kitaplarının çok fazla talep gördüğünü belirtti.

Sattığı için üzüldüğü kitapların olduğunu ifade eden Hiçylmaz, “Hayatın akışına ayak uydurmak için maddiyat çok önemli bir güç.  Ben de hiçbir kitabımı satmayayım isterim ama yaşamsal faaliyetlerime devam edebilmem için bazı kitaplardan feragat etmek zorundayım. Satıp, üzüldüğüm birkaç kitabım var. Evet, İsyan, İsmet Özel imzalı ilk baskıydı. Ona çok üzülmüştüm. Bir de Orhan Veli’nin Garip kitabının ilk baskısını satmıştım. Bu iki kitaba çok üzülüyorum.” diye konuştu.

Hiçyılmaz, kitap fiyatlarının artmasının ikinci el kitaplara ilgiyi arttırdığını belirterek “Örneğin, sıfırı 50 TL olan bir kitabı sahafta 25 TL’ye bulabiliyorsunuz. Ama bazı kitapların baskısı bittiği anda internet piyasasında değeri 150 TL’ye kadar çıkabiliyor. Baskıyla alakalı bir durum da var. Az basılan kitap daha değerli oluyor.” dedi.

İleriye dönük hedeflerinin olduğunu dile getiren Hiçyılmaz, kitap ve kafenin iç içe olduğu konsept bir yer kurma hayali olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat