MENÜ
Ankara -3°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
“Eski kıyafetler tadilat yaptırılarak kullanılıyor”
Özel Haber
29 Kasım 2021 Pazartesi 07:20

“Eski kıyafetler tadilat yaptırılarak kullanılıyor”

Terzi Ali Göktaş, son yıllarda kıyafetlerde tadilata talebin arttığını söyledi. İnsanların alım gücünün düşmeye başladığını belirten Göktaş, “İnsanlar yeni bir kıyafet almak yerine çok eski dahi olsa kıyafetlerini tadilat yaptırarak olabildiğince uzun süre kullanmaya çalışıyor” dedi.

İRFAN BAŞÇUHADAR

Bir dönemin popüler mesleklerinden olan terzilik, gün geçtikçe unutulmaya yüz tutan meslekler arasında yerini alıyor. Hazır giyimin çeşitlenmesi, terzilik mesleğinin bir parçası olan özel dikim kıyafetlere talebin giderek azalmasına neden oldu. Günümüzde artık insanlar tadilat ve tamirat için terzileri tercih ediyor. 

Özellikle tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs salgınının insanlarda yarattığı ekonomik sıkıntılar ve döviz kuruna bağlı olarak kıyafetten gıdaya kadar birçok üründe  yaşanan artış nedeniyle alım gücü düşen vatandaş, son dönemlerde yeni bir kıyafet almak yerine eski kıyafetlerine tadilat yaptırmayı tercih ediyor. 

Kadınlara özel dikim

İzmir Çarşısı’nda terzilik yapan Ali Göktaş, “Hem kadın hem de erkeklere hizmet veriyoruz. Kadınlara özel dikim yapıyoruz ama erkeklere özel dikim yapmıyoruz, sadece tadilat yapıyoruz. Zaten erkek özel dikimi yapan terzilerin sayısı da giderek azalıyor. Bu alanda yetişen terzi de maalesef yok” dedi. 

“Son dönemlerde tadilata talep arttı”

Yaklaşık 30 yıldır terzilik yapan Göktaş, son yıllarda özel dikim yerine tadilata talebin arttığını söyledi. Vatandaşın son yıllarda alım gücünün düştüğünü belirten Göktaş, “İnsanlar son dönemlerde yeni bir kıyafet almak yerine, eski kıyafetlerine tadilat yaptırtarak olabildiğince uzun süreli kullanmaya çalışıyor” diye konuştu.

Göktaş, “İnsanlar yeni bir kıyafet ya da mont almaya korkar hale geldi çünkü son dönemlerde her üründe ciddi fiyat artışları yaşanıyor. Bugün bir pantolon bile 200-300 liraya satılıyor. Bir montun en düşük fiyatı, 700-800 lira. Bu fiyatlar da vatandaşı ciddi anlamda zorlamaya başladığı için insanlar mevcut kıyafetlerini olabildiğince uzun süre kullanmaya çalışıyor. Yeni bir ürün almaktansa 20-30 liraya tadilat yaptırmayı tercih ediyorlar” dedi. 

“Eski montlar tadilata veriliyor”

Kış aylarının gelmesiyle birlikte mont ve pardösü tadilatlarının arttığını ancak son günlerde eski montların tadilata verildiğini söyleyen Göktaş, “Eskiden insanlar kış aylarının yaklaşmasıyla yeni mont alır, onlara tadilat yaptırırdı ama artık giyilmeyecek derecede olan montlara tadilat yaptırmak istiyorlar. Son günlerde eski mont, pardösülere tadilat yapmaya başladık. Yeni ürün tadilatı yok denecek kadar azaldı. Bu da insanların alım gücünün düşmesinden kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı. 

Erkeklerin ise, çoğunlukla eski takım elbiselerine tadilat yaptırdığını belirten Göktaş, “Günümüzde yeni bir takım elbise almak, insanların bütçesini oldukça zorluyor. Bu nedenle erkekler, çok eski dahi olsa takım elbisesini tadilat ettirmeyi tercih ediyor. Hatta artık tadilat parasını dahi kredi kartıyla ödemek isteyenler var” dedi. 

“Pandemiyle birlikte yüzde 60 müşteri kaybımız oldu”

Göktaş, yaklaşık 1,5 yıl devam eden pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla işlerde hareketlilik yaşandığını ama pandeminin insan tercihlerini değiştirmeye başladığını söyledi.

Göktaş, “İnsanlar artık alışveriş tercihlerini değiştirdi. Bizim işlerimizde de bu durum yaşandı. Vatandaş, pandemiden önce uzakta olsa yıllardır gittiği terziye giderdi ama pandemi sonrasında artık kendisine daha yakın olanı tercih ediyor. Bu tür sebeplerde biz de pandemiyle birlikte müşteri anlamında yüzde 60 kayıp yaşadık” dedi.

Artan giderler esnafı zorluyor

Göktaş, esnafın yaşadığı en büyük sorunlardan birinin vergi, fatura, prim gibi her geçen gün artan giderler olduğunu belirtti. Yaşanan iş kayıplarında bu giderleri karşılamakta zorlandıklarını dile getiren Göktaş, “10 lira kazanıyorsak 9 lirası, mevcut ödemelere gidiyor. Son yıllarda küçük esnaf kâr etmeden, günü kurtarmak için çalışıyor” diye konuştu. 

“Terzilik eskiden kazançlı meslekti”

Göktaş, günümüzde insanların giyim konusunda bilinçlendiğini ancak güzel bir giyime bütçe ayıramadığını söyledi.

“Eskiden insanlar ne dikersen onu giyiyordu ama artık özel dikim kalmadı. Özel dikim olsa bile artık insanlar özel dikim yaptıracağı zaman simetrik giyime özen göstermeye başladı. Kıyafetin üzerindeki dikişe kadar sayıyor. Bu konuda insanlarda bir bilinç oluşmaya başladı. Özel dikim ya da tadilat yaptıracaklarda detaylara daha fazla hâkim hale geldiler. Aslında insanlar eskiye kıyasla giyim konusunda bilinçlendi ama bu sefer de alım güçleri düştü. Vatandaşın alım gücünün düşmesi bizlerin işlerinde de düşüşe neden oluyor elbet. Terzilik eskiden kazançlı bir meslekti ama artık kaybolmaya yüz tutan bir meslek haline geldi. Tüm dünyada yaşanan pandemi süreci de bizim gibi küçük esnafın kazançlarını düşürdü” ifadelerini kullandı. 

“Meslek unutulacak”

Mesleğin geleceğinin iyiye gitmediğinden söz eden Göktaş, “Çırak yetişmiyor. Bu meslek en fazla 20 sene daha sürdürülebilir, sonra unutulacak. Bu mesleği yapan kimse olmayacak. Profesyonel anlamda bu işi yapan usta bulunmayacak gibi duruyor” dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat