MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Estetikte Çin malı ürünlere dikkat!
Özel Haber
9 Ekim 2019 Çarşamba 07:15

Estetikte Çin malı ürünlere dikkat!

Medikal ve estetik cihazların üretimini yapan ve bu alanda köklü bir firma olduklarını söyleyen Yücel İzgin,, medikal ve estetik alanında kullanılan Çin malı cihazların hem tüketiciye hem de bu cihazları üreten yerli üreticiye zarar verdiğini ifade etti.

SEDA TOLMAÇ

Güzellik ve estetik, insanlar için yıllar boyu önemli ve öncelikli bir alan olmuştur. Bu alanın öncelikli olması da yıllardır estetik sektörünün varlığını devam ettirmesini sağlamıştır. 

“Güzellik sektörü” denilince her ne kadar kadınlar akla gelse de, hem kadınlar hem de erkeler için bakımlı ve estetik görünmek önem taşıyor. Bu nedenle özellikle son yıllarda bakımlı ve estetik bir görünüme sahip olmak isteyen herkes, güzellik merkezlerini tercih diyor. Ancak bakımlı ve güzel bir görünüme sahip olmak adına tercih edilen güzellik merkezlerinde kullanılan cihazlara dikkat etmek gerekiyor. 

Güzellik merkezlerinde yer alan ve uluslararası standartlara uyulmadan gelişi güzel yurda sokulan Çin malı lazer epilasyon, iğneli epilasyon veya kişinin fazla yağlarından kurtulmasını sağlamak adına kullanılan tüm cihazlar, hem kişilerin sağlığını tehdit ediyor hem de bu cihazların üretimini yapan yerli üreticileri mağdur ediyor.

Yerli medikal ve estetik cihazlar üretiyoruz

Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak, Çin malı medikal ve estetik cihazların yerli üreticiyi zor durumda bıraktığını ve bu cihazların insan sağlığını tehdit edebileceğini söyleyen medikal ve estetik cihaz üreticisi Yücel İzgin ile bir araya geldik. 

Yaklaşık 24 yıldır medikal ve estetik cihazların çizim ve üretimini yapan İzgin Medikal ve Estetik Cihazlar firmasının müdürü Yücel İzgin, firma olarak “Teknolojiden sanata, sanattan güzelliği” sloganı ile yola çıkarak güzellik ekipmanları üretmeye başladıklarını dile getirdi.

AR-GE çalışmaları yaparak 1994 yılından beri güzellik merkezlerinde kullanılan lazer epilasyon, iğneli epilasyon veya diğer bakım ürünlerinin üretimini yaptıklarını dile getiren İzgin, “AR-GE çalışmaları yaparak bu ürünleri piyasaya arz eden tek firmayız. Bu ürünleri üreten yerli ve milli bir firmayız. Belki bazı firmalar birkaç cihaz yapıyor olabilir ama bizim gibi geniş çerçevede farklı ürünleri üreten bir firma ülkemizde ve dünyada yok” dedi. 

İzgin, şu an üretimini yaptıkları adroıt laser ve iğneli epilasyon cihazının teknoloji yönünden donanımlı ve kaliteli olduğunu belirterek, yerli üretim yapan bir firma olarak amaçlarının bu cihazları kullanan ve bu cihazlar aracılığıyla bakım yaptıran tüketicileri bilinçlendirmek, aynı zamanda da yerli üretici olarak kendilerine verilen desteği artırmak olduğunu söyledi.

Uluslararası standartlara uygun olmadan yurda giren ürünler, üretici ve tüketiciyi zor durumda bırakıyor 

Estetik ve medikal cihazların çoğunun Çin’den geldiğini ifade eden İzgin, uluslararası standartlara uyulmadan gelişi güzel bir şekilde yurda giren medikal ve estetik cihazların hem yerli üreticiyi hem de bu cihazları bakım için kullanan güzellik uzmanlarını ve bu cihazlarla bakım yaptıran insanları zor durumda bıraktığını belirtti. 

Yurt dışından ülkeye giren medikal ve estetik cihazların Tüketici Yasası ile uyuşmadığını dile getiren İzgin, konuyla ilgili Tüketici Yasası’nda yer alan bilgiyi şu şekilde aktardı: “Tüketici Yasası’na göre sen piyasaya böyle bir ürün arz edeceksen bunun marka tescilinin olması gerekiyor. Ve bu tescil gerekiyorsa 10 yıl o ürünün yedek parçasını bulundurmak zorundasın. Yasaya göre üreticiye bunu söylüyorsun, ama ithalatçıya söylemiyorsun. Bu durumda marka tescili olmayan ürünü ülkeye sokmuş oluyoruz. Sonrasında ülkeye giren bu ürünlerin parçasını bulamıyoruz.”

Çin malı medikal ve estetik cihazların kullanımı büyük zararlara neden olabiliyor 

Çin malı medikal ve estetik cihazların kullanımının oldukça büyük zararlara neden olabileceğinin altını çizen İzgin, “Bu cihazların kalitesi ve fiyatı düşük. Uzun ömürlü kullanılamıyor. Aldığın çakma ürün nedeniyle döviz dışarıya gidiyor, bu nedenle de ülke ekonomisi bozuluyor. Ayrıca çakma medikal ve estetik ürünler insan vücuduna ciddi zararlar veriyor. Vücutta yanıklara neden olabileceği gibi böbreklerin de zarar görmesine neden oluyor” dedi. 

Çin malı ürünlere karşı denetimin olması gerekiyor 

İzgin, medikal ve estetik cihazları kullanan kişilerin Çin malı ürünlere karşı bilinçli olması gerektiğini ve bunun yanında ilgili devlet kurumlarının bu konuda denetim sağlamasının önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Çakma ürünleri tüketiciye ulaştıranlara baktığımızda bunların internet üzerinden ve son yıllarda sosyal medyadan aktif bir şekilde hareket ettiğini görüyoruz. Ancak bu tür faaliyette bulunanların ne bir web siteleri ne de bir ciddiyetleri var. Bu konuda biz yerli üretici bir firma olarak oldukça ciddi çalışarak, yüksek teknolojiye sahip, kaliteli ürünler üretiyoruz. Ve bu konuda da denetimin olmasını istiyoruz. Çünkü, beş bin doları cebine koyan Çin’den 15 gün içinde bu cihazları getirip satabiliyor.” 

Bu tür cihazların yerli ve milli firmalardan temin edilmesini tavsiye ediyoruz

Türkiye’de bu konuda yerli üretim yapan köklü bir firma olduklarının altını çizen İzgin, bu tür cihazları kullanacak olanların, yerli firmaları araştırması ve ürünlerini o firmalardan temin etmesinin önemli olduğunu ifade etti.

“Biz Türkiye’de proje çizen milli bir firmayız. Projelerimizi çizerken de vücuda zarar veren hiçbir cihazın bakım amacıyla kullanılamayacağı fikriyle hareket ediyoruz” diyen İzgin, “Ürettiğimiz ürünler satış sonrası bakım gerektiren ürünler ve bu sebeple teknik kökenli bir firma olduğumuz için sektöre fayda sağlıyoruz. Kanserojen frekansları biliyoruz. Bu konuda hasiyet gösteriyoruz. Bu nedenle tüketicinin ve ilgili kurumların yerli üreticiyi desteklemesi ve bu konuda bilinçlenmesini istiyorum” ifadelerine yer verdi. 

Yerli ve milli üretim yapan bizlerin desteklenmesi önemli 

İzgin, bu cihazların tercih edilmesi durumunda ülke ekonomisine de katkı sağlanacağına değinerek, “Bu cihazların üretimini yapan yerli bir firma olarak bizlere hem ilgili devlet kurumları hem de bu cihazları kullanan tüketiciler tarafından sahip çıkılması gerekiyor. Bu ülke ekonomisi için de önemli. Çünkü bizler mevcut sorunlarımızı halletmiş olursak, ürettiğimiz bu ürünleri ihraç edebilir, böylelikle ülke ekonomisine de katkı sağlamış olabiliriz” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat