MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Fizikçiydi, Çiğ köfteci oldu
Özel Haber
12 Ekim 2019 Cumartesi 07:44

Fizikçiydi, Çiğ köfteci oldu

Fizik bölümünden mezun olan ancak mezun olduğu bölüm ile ilgili uzun süre iş bulamayan Serhat Çetinel, ‘çiğ köftecilik’ akımıyla başladığı yolculukta, kendi çiğ köfte dükkânını açarak patron oldu.

BURCU ŞEN 

Genç bir patron ve işletmeci;   Serhat Çetinel. 31 yaşında… Çetinel, çiğ köfteye olan ilgisi ve merakı ile başladığı yolculukta, kendi işini kuran genç bir girişimci…

Zonguldak Üniversitesi Fizik Bölümü mezunu olan, bir süre kendi sektöründe iş arayan Serhat Çetinel, kendisine göre iş bulamayarak, kendini başka bir iş arayışında buluyor… Çiğ köfteye olan merakı ve “Kendi işimizi kuralım” düşüncesiyle başladığı yolculukta ‘Şanlıurfa Çiğ köfte’ isimli dükkânı açan Çetinel, ‘çiğ köftecilik ’ akımıyla çiğ köfte severlere hitap ediyor.

Cebeci Mahallesinde bulunan ‘Şanlıurfa Çiğ köfte’ dükkânında çiğ köftenin yanı sıra içli köfte, nohut- pilav gibi alternatif ürünleri müşterisine sunan Çetinel, genç yaşta büyük bir cesaretle başladığı yolculuğunu gazetemiz okurları için anlattı.

Fizik mezunu çiğ köfteci oldu 

Farklı sektörlerde çalıştığını söyleyerek konuşmasına başlayan Çetinel, bir çiğ köfte dükkânı açma fikrinin nasıl ortaya çıktığını şu sözlerle anlattı: “Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü mezunuyum. Kendi alanımla ilgili iş bulamadım. İşsiz kaldım. Farklı alanlarda iş buldum. Ekonomik sorunlar sebebiyle çalıştığım iş yerleri battı. Çalıştığım işyerlerinde şansızlıklar silsilesi peşimi bırakmadı. Yine işsiz kaldım. Kendi işimi kurma düşüncesi hep vardı.  O yüzden kendi işimi kurmaya karar verdim. Aslında ilk başlarda kafe açmayı düşünüyordum ancak şu dönemde kafe açmak çok maliyetli. Ben de daha uygun bir iş yeri açmak istedim. Cebeci Mahallesi’nde esnaf bir tanıdığım vardı. Tanıdığım kişi yandaki dükkânın boşaltıldığının haberini verdi. Dükkânın boşaldığını öğrenince hemen dükkânı görmeye gittim. Ve dükkânı tuttum. Cebimde para yoktu. Kredi çektim. Şu dönem hala borçlarımı ödemeye çalışıyorum.”

Cebeci semtinde öğrenci nüfusu fazla 

Cebeci bölgesinde öğrenci yurtlarının- evlerinin yoğunlukta olduğundan da söz eden Çetinel,  Cebeci semtinde dükkân açma sebebini ise şu sözlerle anlattı: “Bu çevre çok canlı ve hareketli…    Bu çevrede dükkânın tutacağını hissettim. Işık gördüm. Çünkü öğrenci nüfusu fazla ve semt kalabalık… 1 senedir dükkânı işletiyorum. Bu semtte oturan insanların da çiğ köfte tüketmeyi sevdiklerini gördüm. Cebeci benim için doğru bir tercihti. Hatta bu dükkânı açtığım ilk zamanlar caddede çiğ köfteci yoktu. Ana caddede çiğ köfte dükkânları vardı. Ben dükkânı açtıktan sonra caddede çiğ köfteci dükkânları açılmaya başladı” ifadesini kullandı.  

Yaz sezonunda işler pek iç açıcı değildi ancak okulların açılmasıyla sektör canlanır 

Çetinel, yaz sezonunda işlerin çok iç açıcı olmadığını söyleyerek, “Öğrenciler memleketlerine gittiler. Ankaralılar ise tatile. Okulların açılmasıyla birlikte bizim sezon da hareketlenmeye başladı. Öğrenci, esnaf ve mahalleli de müşterilerim. Yeni gelen müşteriyi kazanmak için diğer dükkânlarla rekabet halindeyiz” dedi. 

Çiğ köfteden para kazanırsınız 

Yaklaşık 1 sene önce ticarete atılan Çetinel, ‘Çiğ köfteden para kazanırsınız’ diyerek, ticaretin kazançlı bir iş olduğunu hatırlattı. Çetinel, “Çiğ köfteciler para kazanıyor. Dükkân sahibinin borcu- harcı yoksa iyi para kazanırsınız. Ama borç- harç olunca kazandığınız para da direk borçlarınıza gidiyor. Kira, elektrik- doğalgaz gibi maliyetler boynunuzu büküyor” şeklinde konuştu. 

İşletmeci olmanın zorluklarından bahseden Çetinel, şunları söyledi: “Dükkânda kendim çalışıyorum. Yanımda elemanım yok. Borçlarımı ödersem yanıma eleman almayı düşünüyorum. Haftanın her günü dükkân açık…  Gece 2’de dükkânı kapatıyorum. Öğlen açıyorum. “

Bizim lezzetimiz farklı 

İşini titizlikle yaptığını da söyleyen Çetinel, gıda işinin şakaya gelmediğini vurgulayarak, dükkâna gelen her ürünün günlük ve taze olduğunu dile getirdi. “Bizim lezzetimiz hepsinden farklı” diyen Çetinel, çiğ köfteyi seven, iyi çiğ köfte yemek isteyen, yaptıkları çiğ köfteyi merak eden ve farklı lezzet arayışında olan herkesi dükkânına beklediğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat