MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Gelecek, akıllı şehirlerde
Özel Haber
21 Mayıs 2022 Cumartesi 07:30

Gelecek, akıllı şehirlerde

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Bayraktar, Türkiye’nin akıllı şehirlere yönelik yaptığı çalışmalara dikkati çekti.

OĞUZHAN SARI

Bu yıl “Teknolojiler İçin Gelecek” sloganıyla Ankara Bilim Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, 18-21 Mayıs tarihleri arasına ATO Congresium’da başkentlileri ağırladı. Savunma sanayi başta olmak üzere bilişim, sanayi, eğitim, enerji, tarım, iletişim, sağlık ve ulaşım sektörlerinde faaliyet gösteren çok sayıda katılımcının bir araya geldiği fuarda, geleceğe ışık tutacak akıllı çözüm teknolojileri konuşuldu. Fuar, teknoloji, inovasyon, enerji gibi birçok farklı konuların yer aldığı panel ve söyleşilere de ev sahipliği yaptı. 

Akıllı teknolojiler ve nesnelerin geleceği konuşuldu

Fuarın ikinci gününde düzenlenen “Sürdürülebilir Gelecek İçin Akıllı Teknolojiler ve Yaratıcılık” başlıklı panel, akıllı teknolojilerin özellikle çevreye katkısına dikkati çekerek, nesnelerin geleceğine ışık tuttu. Panelde, akıllı şehirlere dair yapılan çalışmalara da değinildi.

Panelin moderatörlüğünü Ankara Bilim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Çağlar yaptı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Bayraktar, ISF Stüdyo’nun Kurucusu İsmail Fidan, HAVELSAN AR-GE Projesi Yöneticisi Erkan Onat ve SAS Türkiye Kamu İş Çözümleri Yöneticisi Burak Baskın, panelin konuşmacıları arasında yer aldı.

Doç. Dr. Hakan Çağlar, panelin açılışında yaptığı konuşmada teknolojinin hızla ilerlediğine dikkati çekerek, “Artık  cep telefonları, arabalar, akıllı televizyonlar tüm dijital teknolojilerin birleştiği noktalar oldu. Mobil teknoloji çok daha fazla hayatımızın içerisine girdi. Şu an 5G’ye doğru giden bir sürecin içerisindeyiz. Bu da bize yeni alanların karşımıza çıkaracağını gösteriyor. Tabii bu noktada da sürdürülebilir bir dünya için her şeyi daha verimli kullanmak gerekiyor” dedi. 

Ulusal çapta eylem planı…

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Bayraktar, akıllı şehirlerin önemine dikkati çekerek, Türkiye’nin bu alanda çeşitli projeler hayata geçirdiğini söyledi. Dr. Hüseyin Bayraktar, 2019 yılında Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan kararname ile Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı’nın hayata geçirildiğini hatırlatarak, “Bu çalışma, dünyada ulusal bazda akıllı şehir işlemlerini düzenleyen dördüncü strateji oldu. Yani Amerika, Hollanda, Avusturalya’dan sonra Türkiye, konuyu ulusal bazda ele almaya başladı. Şu anda bütün kamu kurumlarının, üniversitelerin, belediyelerin birlikte hareket edeceği bir dönemi yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 

“Kaynaklarımızı verimli kullanmalıyız”

Dünyadaki nüfus artışının “akıllı şehirler” konusunu gündeme aldığını belirten Bayraktar, “Dünyada nüfus artış hızı fazla. Türkiye’nin de 80 milyon civarında nüfusu var ve ilerleyen yıllarda ülkemiz, çok daha fazla nüfusa bakmak zorunda kalacak. İnsanlar şehirlerde yaşayacaklar. İklim değişiyor ve değişmeye devam ediyor. Bazı önlemlerle iklim değişikliğini sınırlandırmak zorundayız. Bütün kaynaklarımızı verimli kullanmamız gerekiyor. Bugün  enerji dünyadaki en büyük problemlerden biri. Enerji, iklim değişikliğinin de ana sebebi. Petrole ve doğal gaza ihtiyaç devam ediyor. Bu noktada yenilenebilir enerji kaynaklarının mümkün olduğu kadar petrol ve doğal gazın yerini almasını sağlamak zorundayız. Enerjimizi de verimli kullanmalıyız” dedi.

“Türkiye’de akıllı şehirleri 16 temel başlık altında planladık”

Bayraktar, gittikçe artan kentleşmenin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu vurgulayarak, “Kentleşmeyi bir sorun olarak değil, bir fırsat olarak ele almalıyız ki, böylelikle yeni ürünler üretelim. Bu noktada da sürdürülebilir akıllı şehirlerin önemini görmemiz gerekiyor. Akıllı şehirlerin temel amaçları, her şeyde olduğu gibi yaşayan insanların mutluluğunu sağlamak. İnsanların yaşam kalitesini artırmak” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’nin akıllı şehirlere ilişkin yürütülen başlıca projelerinden söz eden Bayraktar, şöyle konuştu: “Biz Türkiye’de akıllı şehirleri 16 temel başlık altında planladık. İletişim teknolojilerinden coğrafik sistemlerine, akıllı altyapıdan akıllı güvenliğe kadar birçok konuda akıllı şehirleri ele alıyoruz. Bu noktada başlıca yürüttüğümüz projelerden biri, Akıllı Şehir Kapasite Geliştirme Ve Rehberlik Projesi. Bu proje, başta belediyeler olmak üzere bütün kurumlara rehberlik faaliyeti yürütüyor. Sorunlara çözüm üretiyor. Öte yandan şehir endeksleri oluşturduk. Bütün şehirleri, şehir endeksleri çerçevesinde takip ediyoruz. Puanlama yapıyoruz. Akıllı şehir yönetim standartlarının belirlenmesini yaptık.” 

Esenler Akıllı Şehir Projesi…

Bayraktar, akıllı şehir kapsamında İstanbul Esenler’de bir proje hayata geçirildiğini ifade ederek, “Esenler projemiz ile kentsel dönüşüm alanına sıfırdan bir akıllı şehir kuruyoruz. Bu şehir, toplam 8 milyon 428 bin metrekarelik bir alanda, 177 bin kişinin yaşayabileceği bir şehir olacak. Şehir, enerjisini kendisi üreten, bir damla suyunu ziyan etmeyen, yağmur suyunu depolayan bir akıllı şehir olacak. Dünyada böyle bir proje yok denecek kadar az” dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat