MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Gereksiz ilaç kullanımı küresel sağlık sorunu
Özel Haber
27 Eylül 2019 Cuma 07:39

Gereksiz ilaç kullanımı küresel sağlık sorunu

“Penisilin Alerji Günü” dolayısıyla basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, “Avrupa’da en fazla antibiyotik kullanan ülkelerden birisiyiz." dedi.

BURCU ŞEN

Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD), İlaç Alerjileri Çalışma Grubu tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, “Penisilin Alerji Günü” dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi.

Hastanede düzenlenen basın toplantısına;  Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel,   Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği, İlaç Alerjileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu,  Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zülfikar Akelma ve Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz katıldı. 

İlaç alerjisi, alerji uzmanı tarafından tespit edilmeli 

Penisilin ve ilaç alerjileri konusunda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla düzenlenen basın toplantısında  “Penisilin Alerjisi Olduğunu Bildiren 10 Hastadan 9’unda Penisilin Alerjisi” olmadığını söyleyen doktorlar,  ilaç alerjisi tanısının alerji uzmanı tarafından doğrulanması gerektiğini söylediler. 

Basın toplantısında konuşan Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, alerji tanı ve tedavi amacı ile sıklıkla kullanılan ilaçlara karşı alerji gelişebildiğini belirterek konuşmasına başladı. 

İlaç alerjisinin gelişimini önceden takip etmek güç 

‘İlaç alerjileri, tedavinin ilk günlerinde olabileceği gibi daha geç dönemde de ortaya çıkabilir’ açıklamasında bulunan Şekerel, ilaç alerjisi gelişiminin önceden takip edilemediğine dikkati çekti. 

Deride kızarıklık, kaşıntı, göz ve dudaklarda şişlik… 

Dr. Şekerel, sözlerine şöyle devam etti:  “Reaksiyonlar hafif deri döküntülerinden yaşamı tehdit edebilecek ağır reaksiyonlara kadar geniş bir spektrumda olabilir. İlaç kullanımından dakikalar ya da saatler sonra deride kızarıklık kabarıklık, kaşıntı, yüzde, göz kapaklarında veya dudaklarda şişlik ve- veya aniden başlayan burun akıntısı, hapşırık, öksürük, nefes darlığı, hırıltı, tansiyon düşmesi, bayılma, bilinç kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca ciltte soyulma ve ağız mukozasında yaralar, döküntü ile beraber ateş ve lenf bezlerinde büyüme ile giden ağır ilaç reaksiyonları olabilir.”

Dr. Şekerel, “Penisilin alerjisi olduğu bildirilen 10 hastadan 9’unda penisilin alerjisine rastlanmaz. Gerçek bir alerji olup olmadığı ise alerji uzmanları tarafından yapılacak olan testlerle ortaya konabilir”

Her ilacın alerjik reaksiyona yol açma potansiyeli olduğunu söyleyen Şekerel, şu açıklamalarda bulundu: “Bazı ilaçlarda reaksiyonlar daha fazla görülmektedir. Özellikle de penisilin grubu antibiyotikler, aspirin ve benzeri ağrı kesici ilaçlar en sık alerjik reaksiyonlara neden olan ilaçlardandır. Ancak gerçekte penisilin alerjisi olduğu düşünülen hastaların çok az bölümünde gerçek penisilin alerjisi vardır. Penisilin alerjisi olduğu bildirilen 10 hastadan 9’unda penisilin alerjisine rastlanmaz. Gerçek bir alerji olup olmadığı ise alerji uzmanları tarafından yapılacak olan testlerle ortaya konabilir. Bu nedenle penisilin alerjisi olduğunu düşünerek tedavisini aksatan hastaların da mutlaka bu konunun gerçekliğini öğrenmeleri için bir alerji uzmanına başvurması gerekmektedir.”

Penisilin güçlü bir antibiyotik

Penisilinin güçlü bir antibiyotik olduğunu söyleyen Şekerel,  yanlış konulmuş bir penisilin alerjisi tanısının pek çok olumsuz duruma neden olduğunu da söyledi. 

Dr. Şekerel, “Gerçekten penisilin alerjiniz olup olmadığının alerji uzmanları tarafından değerlendirilmesi antibiyotik tedavi planlamaları açısından çok önemlidir” diyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu. 

Basın toplantısında konuşan diğer bir isim ise Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz idi. 

Penisilin güçlü bir antibiyotik ve günümüzde önemini yitirmedi 

Gürsöz,  konuşmasına penisilinin ilk keşfedilen antibiyotik olduğunu belirtip günümüzde önemini ve değerini yitirmeyen bir antibiyotik olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. 

Avrupa’da en fazla antibiyotik kullanan ülkelerden birisiyiz 

‘Avrupa’da en fazla antibiyotik kullanan ülkelerden birisiyiz’ diyen Gürsöz, “Aynı zamanda Türkiye’nin antibiyotik tüketim hızını Avrupa’da en yüksek oranda azaltmayı başaran ülke olduğunu da söyledi.  Gürsöz, “2011’de bin kişi başına 42 birim olan antibiyotik tüketim oranı geçen yıl 30 birime geriledi” dedi. 

Türkiye’de bir milyonu aşkın reçete yazıldığını ifade eden Gürsöz, 2011’de her yüz reçetenin 35’inde antibiyotik bulunduğunu, bu oranın da geçen yıl yüzde 25’e kadar gerilediğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün alerji ve obezite sorununu küresel bir sağlık sorunu olarak atfettiğini söyleyen Gürsöz, beşeri alanların dışında birçok hayvan çiftliğinde de antibiyotiğin kullanıldığına dikkati çekti.  

Antibiyotiğin gereksiz kullanımının küresel bir sağlık sorunu olduğunu söyleyen Gürsöz, antibiyotik kullanımının ekonomik boyutunu şöyle değerlendirdi:  “Parasal değer olarak bakıldığında, 2011’de ilaca harcadığımız her 100 liranın 10 lirası antibiyotiklere ödendi. Bu rakam 2018’de 4 lira 64 kuruşa geriledi. Şu anda 100 liralık ilaç harcamasının 4 lira 64 kuruşu antibiyotiklere gidiyor.”  

100’ü aşın antibiyotik var ama antibiyotiğin etkinliği azalıyor 

Gürsöz ayrıca, 100’ü aşın antibiyotik olduğunu da belirterek, etkin antibiyotik sayısının gün geçerek azaldığına dikkati çekerek, sözlerini sonlandırdı. 

Basın toplantısında konuşan diğer bir isim ise Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği, İlaç Alerjileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu idi.  Dr. Mısırlıoğlu ise ilaç alerjilerinin tedavilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.  

İlaç içtikten sonra şüpheli bir durum ortaya çıkarsa hastanın ne tür bir yol izleyeceğini anlatan Mısırlıoğlu, şunları söyledi: “Hekiminiz gereken durumlarda ilaç testlerinin yapılması için sizleri alerji uzmanına yönlendirecektir. Alerji uzmanına kullanmakta olduğunuz ve en son kullanmış olduğunuz ilaçların bilgisini vermeniz önemlidir. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘E-nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sisteminde’  kullanmış olduğunuz ilaçların “Reçetelerim” bölümünde, varsa ilaç alerjilerinizin de “Alerjilerim” bölümünde kayıtlı olması, reaksiyon durumunda şüpheli ilacın doktorunuz tarafından bulunması açısından hayati önem taşımaktadır.”

Mısırlıoğlu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımlarının önemli bir sorun olduğunu dile getirdi. 

 “Akılcı ilaç kullanımının çok önemli’ olduğuna dikkati çeken Mısırlıoğlu, “İlaçların yan etkilerinden ve ilaç alerjilerinden korunmak için ilaçlar, özellikle antibiyotikler hekim önermedikçe kullanmamalıdır. İlaçların yanı sıra ilaç dışı gıda takviyesi ve bitkisel ürünlerin bilinçsiz kullanılmasından kaçınılmalıdır” diyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu. 

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zülfikar Akelma da çocuklarda ilaç alerjilerine ilişkin bilgi verdi. 

Hastanede yatarak tedavi gören çocuklarda ilaç alerjisinin daha fazla görüldüğünü söyleyen Akelma ise şu açıklamalarda bulundu:  “Çocuklarda sık kullanılan ilaçların başında antibiyotikler ve ateş düşürücü ilaçlar gelir. Çocuklarda özellikle antibiyotiklere bağlı alerjiler sık görülmektedir. Aynı zamanda, çocuklarda enfeksiyonlara bağlı olarak döküntülü hastalıklar da sık görülmektedir. Bu enfeksiyonların çoğuna virüsler neden olur. İlaç kullanan, özellikle de antibiyotik kullanan bir çocuğun vücudundaki kabarıklık, kızarıklık hem enfeksiyona bağlı hem de kullandığı ilaçlara bağlı gelişmiş olabilir.”

İlaç alerjisinin tanısı iyi bir değerlendirme sonrası yapılacak olan birtakım alerji testlerine bağlı diyen Akelma, ilaç alerjisinin uzman kişilerce yapılması gerektiğini söyledi. 

“Yapılan çalışmalarda ilaç alerjisi şüphesi olan kişilerin çoğunda gerçek ilaç alerjisi olmadığını biliyoruz’ diyen Akelma, “İlaç alerjisi olmadığı halde bazı ilaçları çocuklarda kısıtlamak, gelecekte çocuğun yaşamında karşılaşacağı hastalıklarda tedavi güçlüğüne neden olabilir” ifadesini kullandı.  

Gereksiz ilaç kullanımından kaçmak lazım 

Akelma, ilaç alerjisinin ilaç kullanımına bağlı geliştiğini de belirterek, “Bu nedenle gereksiz ilaç, özellikle antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Bu sayede antibiyotiklerin istenmeyen etkilerinin yanında ilaç alerjisi için nispeten uzun ve zahmetli testlere gerek kalmayabilir. Fazla ilaç değil, doktorumuzun önerdiği uygun ve yeterli ilaç ilkesini benimsiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat