MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Gül ve Kaktüse ilgi var
Özel Haber
28 Eylül 2019 Cumartesi 07:36

Gül ve Kaktüse ilgi var

Yaklaşık 29-30 yıldır çiçekçilik yapan Mehmet Er, son zamanlarda en çok gül ve kaktüsün satıldığını ifade ederek, “En çok gül satılıyor, kış mevsimine doğru nergis, sümbül satılıyor.’’ dedi.

HALİL YATAR

Yaklaşık 29-30 yıldır çiçekçilik yapan Mehmet Er çiçek satışlarının azaldığını söyledi. İnternet satışlarının bu azalışta payı olduğunu söyleyen Er, “Çiçekçiliği uzun yıllar yaptım, bıraktım daha sonra da yeniden başladım. Emekli olduktan sonra çalışmam gerektiği için devam ediyorum. Bildiğim iş olduğu için devam ediyorum. Çiçekçilikle geçen 30 yılım var diyebilirim. Aslını sorarsanız satışların pek tadı, keyfi yok. Zaten sokağa bakarsanız anlarsınız, buralar da 20 sene öncesinde iğne atsanız yere düşmezdi. Şu anda sayılı insan var. Yarısı öğrenci, yarısı işine giden insanlar. Akşama kadar sayılı insan geliyor, fazla ihtiyacı yoksa hiç gelmiyorlar. Eskiden insanlar sevdiklerine, eşlerine, dostlarına çiçek götürebiliyordu. Şimdi insanlar hepsinden kaçar oldu.” dedi.

İnternet satışlarının işleri etkilediğini ifade eden Er, “Haliyle internet satışları bizim işlerimizi etkiledi. Her zaman büyük balık, küçük balığı yutuyor. Müşterinin oraları tercih etmelerinin birçok nedeni olabiliyor. Fiyatı biraz daha uygun gelebiliyor yada dışarı çıkmak istemediği için oradan sipariş vermek kolayına gelebiliyor. Bu durumda doğal olarak bizi etkiliyor.” şeklinde konuştu.

Gül ve kaktüse ilgi var

En çok gül ve kaktüse rağbet olduğunu söyleyen Er, şu ifadeleri yer verdi; “En çok gül satılıyor, kış mevsimine doğru nergis, sümbül satılıyor. Diğer saksı çiçekleri kamu kurumlarına istek üzerine gidiyor. Bir dönem fanuslar çok popüler olmuştu, çok güzel satışlar oldu. Ancak oda popülaritesini yitirdi. Küçük bitkiler arasında skulent ve kaktüse daha çok rağbet oluyor.” 

Yapay çiçekler son derece pahalı durumda

“Yapay çiçekler son derece pahalı durumda.” diyen Er, şöyle devam etti; “Düğün arabalarındaki çiçekler, gelinin elindeki çiçekler yapay. Kuru çiçeklerden yaptırmak istiyorlar. Onların da hem maliyeti hem de işçiliği fazla. Orta halli insanlar onları yaptıramıyor. Bir el buketini en düşük maliyetle yaptırmaya kalksa en az 150 TL fiyat ortaya çıkıyor.”

Şu anda mezatta dahi güller pahalıdır 

Bu yaz sezonu çiçeklerde sıkıntı çekildiğini dile getiren Er, gülün mezatta bile pahalı olduğunu belirterek şöyle devam etti; “Ayaklı sepet dediğimiz sepetlerden yaptırıyorlar. Bu sepetlerde gül ağırlıklı olarak yapılıyor. Şu anda mezatta dahi güller pahalıdır. Pahalı olduğu için fazlasını alamıyoruz. Bu yaz mal hep kısıtlı geldi. Bundan önceki dönemlerde tezgâhımız hep dolu oluyordu. Şimdi maalesef dolduramıyoruz. 3 kalem mal bin 500, 2 bin lira tutuyor. Bu kadar malda demet yapılarak satılmıyor, siparişlerinizin olması gerekiyor. Günlük olan satışlar ancak işçi yevmiyeleri, dükkân kirasını çıkartacak, günü kurtaracak kadar oluyor.” 

Çiçek beslerken nelere dikkat etmeli

Çiçek bakımı hakkında da bilgiler veren Er, “Çiçekli bitkilere haftada iki kez su verilmeli. Tabi yaşadığı ortama göre de değişiklik gösterebiliyor. Ev ortamı, iş ortamı, çiçeğin yaşadığı yer cam kenarı mı, yoksa ışık görmeyen bir yer mi? Bunlara göre değişiklik gösteriyor. Çiçek bulunduğu ortamı sevmeyebilir. Ona göre çiçekleri gözetlemek gerekir. Bulunduğu yeri sevmiyorsa çiçek boynunu büker ve solmaya başlar. Böyle bir durumda yerini değiştirmek yada sabah saatlerinde havalandırmak çiçeklere iyi gelir. Şimdi şöyle bir algı oluşmuş: insanlar daha çiçeği almadan saksısını, toprağını değiştirmeyi düşünüyor. Oysaki çiçek toprakları o bitkinin yaşayabileceği şekilde uzman kişiler tarafından ayarlanıyor.

Mesela çiçeği daha büyük bir saksıya koymanın iyi olacağı düşüncesi var. Saksı sıkışık olmadığı zaman çiçekler yukarı vermez ama sıkışık olduğu durumda yukarı doğru büyür. Birde küçük bir çocuğun karnını doyurur gibi her sabah suluyorlar bu durumda toprak çamur oluyor ve yeteri kadar hava alamıyor. Hava alamayınca da çiçekler ölebiliyor. Torf topraklar var. Gübreli topraklardır. Arındırılmış, temiz, güzel topraklardır. Bu toprakları tavsiye ediyoruz. Yolun kenarında ki herhangi bir toprağı alır kullanırsanız toz, kir olur. Torflarda gübre olduğu için çiçeği aynı zamanda besliyor. Kullanmak istediğiniz toprak birazda ne yetiştirmek istediğinizle bağlantılı diyebiliriz.” dedi.

Antoryum evde bakmak için ideal bir çiçek

Evde yetiştirmek için en uygun çiçek ve bitkinin evin ortamına bağlı olarak değiştiğini dile getiren Er, “Bu durum evin ortamına göre değişkenlik gösterir. 

Antoryum çiçeği çok güzel bir çiçektir ve her evde yetişebilir. Genellikle büyük yeşil bitkili çiçekler yeterli ortamınız yoksa evde yetişmiyor. Dediğim gibi ev ortamınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.” ifadesini kullandı.

Her bir çiçeğin, rengin ayrı anlamları var...

Çiçeklerin her birinin hatta her bir renginin ayrı ayrı anlamları olduğunu söyleyen Er, “Çiçeklerin anlamları var. Mesela kırmızı gülün sevgi, beyaz gülün saflık, sarı gülün başka bir anlamı var. Herkesin istekleri farklı olabiliyor mesela bir kadına altın götürürsün onu görmez ama bir gül götürürsün dünyalar onun olur. Çiçeğin manevi yönden bir farkı vardır.” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat