MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Güneş gözlüğü alırken dikkat
Özel Haber
21 Mayıs 2022 Cumartesi 07:27

Güneş gözlüğü alırken dikkat

Güneş gözlüğü alırken camın kaliteli, UV özellikli ve belirli koyulukta olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Levent Optik’in yetkilisi Ertuğrul Karaoğlan, açık renkli estetik amaçlı kullanılan gözlükleri tavsiye etmediklerini söyledi.

HATİCE KARATAŞ

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş gözlüğü kullanımı da yoğunlaştı. Güneş gözlüğü alırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Levent Optik’in yetkilisi Ertuğrul Karaoğlan, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Güneş gözlüğü alırken yaşanılan bölgeye ve ışık oranına göre cam tavsiye edilmesi gerektiğini ifade eden Karaoğlan, gözlükte ergonomik, yüze oturan ve buruna yara yapmayacak bir çerçeve kullanılması gerektiğini söyledi.

UV (Ultraviyole) ve geçirgenlik özelliği olmayan camların aşırı ışık aldığı için göz bebeklerinin büyüdüğünü belirten Karaoğlan, “Bu şekilde kişi güneşi gözüne çekmiş oluyor. Onun için muhakkak camların kaliteli olması lazım. Bizim için cam daha önemli ama çerçevede kaliteli olursa alerji yapmaz, yüze daha iyi oturur ve daha uzun süre kullanılır. Onun için kaliteli bir gözlük ve kaliteli bir camı ısrarla öneriyoruz. Mühim olan sağlıklı olması.” şeklinde konuştu.

Karaoğlan, güneş gözlüğünün sadece yaz aylarında kullanılır algısının yanlış olduğunu ifade ederek “Güneş gözlüğü, ışık olan her ortamda kullanılır. Özellikle kışın da kullanılması lazım.” dedi.

“Numaralı gözlük kullananlar normal camlı güneş gözlüğü kullanmamalı”

Karaoğlan, belirli bir numaranın üzerinde gözlük kullanan kişilerin normal camlı güneş gözlüğü kullanmalarının doğru olmadığına dikkat çekerek “Eğer kişi numaralı gözlük kullanıyor ve aynı zamanda güneş gözlüğü kullanmak istiyorsa; UV (ultraviyole) kaplamalı camlardan numaralı olarak yaptırması lazım. Belli bir numaranın üzerinde gözlük kullananların normal camlı güneş gözlüğü kullanmaları doğru değil. Hem yaşam kalitesini çok düşürür hem de risk artar. Araba kullanıyorsa kaza yapma oranını artırır ya da net görüşü az olduğu için yaşam kalitesi düşer. Onun için muhakkak numaralı gözlük kullanan kişilerin numaralı güneş gözlüğü kullanmalarını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Belli bir yaşın altındaki çocukların kalitesiz camlı ve sokakta satılan gözlükleri kullanmamaları gerektiğini vurgulayan Karaoğlan, “Belli bir yaşın altındaki çocukların ya hazır kaliteli güneş gözlüklerini ya da çocuğun yüzüne göre hazırlanmış güneş gözlüğü kullanması lazım. Bana göre 3 yaşından sonra herkesin güneş gözlüğü kullanması lazım. Onun için vatandaşlara  muhakkak ya hazırlama özel cam kullanmalarını ya da mevcut markalı gözlüklerden bilinen yerden gözlük almalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

“İnternette satılan gözlüklerin yüzde 90’ı imitasyon”

Karaoğlan, internet üzerinden hem optik hem de güneş gözlüğü satışını doğru bulmadıklarını belirterek, şunları söyledi:

 “İnternet üzerinden hem optik hem de güneş gözlüğü satışına genel anlamda karşıyım ama elektronik ortamda satışlar sürekli artıyor. İnternetten alınan ürünlerin yaklaşık yüzde 90’ı ya imitasyon ya taklit. Ucuza satıldığı için insanlara uygun geliyor. Çok kaliteli, bilinen gözlükçülerle ilişkisi olan internet siteleri de var. Onlar bizden alıyor, gönderiyorlar ama internet satışının genel anlamda çok sağlıklı olduğunu söyleyemem. İnternet satışında hizmet verilmediği için insanlar gözlüğün yüzüne uyumlu olup olmadığını bilemezler. İnternetten almadan önce mağazaya gidip, bakıp ona göre alan kişiler de var ama o da çok güvenilir olmayabilir. 2 bin liraya satılan bir gözlüğü 300 liraya internetten bulabiliyorsunuz ama taklitin takliti oluyor. İnternet ortamı maalesef çok sağlıklı değil.”

“Gözlük gözlükçüden alınır”

“Gözlük gözlükçüden alınır” diyen Karaoğlan, “Bunun birinci nedeni güvenilir olması ikinci nedeni sağlıklı ürün olması üçüncü olarak da hizmet verilmesi  lazım. Biz aynı zamanda hizmet sektörüyüz. Bizim işimiz sadece gözlüğü alıp, satmak değil. Bir ürünü sattığımız zaman en az 2-3 yıl onun hizmetini veriyoruz. Camların kontrolünü yapıyoruz. Gözlüklerde bolluk ya da darlık olduğu zaman ayarlamalarını yapıyoruz. İnternet üzerinden bunların yapılması mümkün değil.” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat