MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Hipoglisemi hakkında merak edilenler
Röportaj
18 Şubat 2019 Pazartesi 07:12

Hipoglisemi hakkında merak edilenler

Hipoglisemi nedir, kişide hipoglisemi nelere yol açar, kan şekerinin düşüklüğü ne anlama gelir gibi merak edilen tüm soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Genç diyetisyen Şafak, “Beslenme programı ve egzersiz düzeni her bireyin parmak izi kadar kendine özgüdür." dedi.

ESRA SARI 
 

Kan şekerini kontrol etmek, sadece diyabetli bireyler için değil, kilo vermek isteyenler tüm bireyler için giderek daha ilginç bir tıbbi araştırma haline gelmiştir. Son dönemlerde sıkça karşılaştığımız sorunların başında gelen kan şekeri düşüklüğünün ya da diğer adıyla reaktif hipogliseminin birçok sebebi olabilir. 
Kan şekeri düşüklüğü kişide; baş dönmesi, güçsüzlük ve enerji düşüklüğü yapar. Kişinin yaşam kalitesini düşürür. En hafif belirtiler; baygınlık, acıkma duygusu, terleme, sinirlilik, çarpıntı ve huzursuzluktur. 
Biz de Ticari Hayat Gazetesi olarak genç diyetisyen Merve Şafak ile ‘hipoglisemi’ üzerine keyifli ve bilgilendirici bir söyleşi daha gerçekleştirdik. Şafak herkesin en büyük korkusu olan düşük kan şekerinin sebeplerini ve tedavisini değerli okuyucularımız için anlattı. 
Şafak, kan şekeri düşüklüğüne bağlı gelişen hipogliseminin (düşük kan şekeri durumu) birçok sebebinin olabileceğine işaret etti. 

Şafak; “Son zamanlarda yapılan çalışmalar sonrasında ülkemizde diyabet olmayan her beş kişiden birinde hipoglisemi görülmektedir” 

Hipoglisemi nedir? Hipoglisemi nelere yol açar?
Biyolojik olarak tüketilen gıdaların sindirim sistemi tarafından parçalandıktan sonra vücuttaki diğer hücreler tarafından kullanılmak üzere ortaya çıkan basit haldeki şeker (glikoz); kan şekeri olarak adlandırılmaktadır. Ancak vücudumuz karaciğerde depolanan glikozu salgılayamıyor ve kan şekeri yükselmiyorsa hipoglisemi söz konusudur. Olağandışı bir durum olarak kabul edilen hipoglisemi bir hastalık değildir. Kan şekeri düzeyinin normal değerlerin altına düşmesi durumudur. Kronik olarak diyabeti (şeker hastalığı) olan kişilerde görülen hipoglisemi ile diyabet tanısı olmayan kişilerde görülen hipoglisemi farklıdır. 
Diyabet hastalarında; stres, yetersiz uyku, uzun süre açlık ve beslenme bozukluklarına bağlı kan şekeri düşmesi görülmektedir. 
Son zamanlarda yapılan çalışmalar sonrasında ülkemizde diyabet olmayan her beş kişiden birinde hipoglisemi görülmektedir. Kan şekerinin düşmesiyle kişide; çarpıntı, terleme, halsizlik, açlık hissi, aşırı kan şekeri düşmesi durumunda ise; baş ağrısı, davranış değişiklikleri, huzursuzluk, dudakta ve dilde karıncalaşmalar, bellek bozulması ve konsantrasyon bozukluğu ile beraber bayılma durumları da gözlenebilir. 

Peki, kan şekerimiz niçin düşer?
Kan şekeri düşüklüğüne ilaç, tümör, gastrointestinal sistemdeki değişiklikler ya da endokrin (iç salgı) veya endokrin olmayan dokuların yetersizliği gibi pek çok faktör yol açabilir. Temelinde glikoz şekeri ile pankreastan salgılanan insülin hormonunun dengeli bir şekilde işlev yapmamasından kaynaklanır. Buna sebep olan etmenler şunlardır:
Vücutta var olan şekerin çok hızlı düşmesi, 
Glikozun kana çok yavaş karışması, 
Kana fazla insülin pompalanması,
Diyabet tanısı olan kişilerde yanlış dozda veya yanlış zamanda ilaç kullanımı (fazla insülin veya antidiyabetik kullanımı) ,
Genetik özellikler,
Dengesiz ve düzensiz beslenme (kişinin gün içinde alması gereken karbonhidrat, yağ ve protein dağılımlarının dengesiz olması, yeteri kadar lif ve posa tüketilmemesi, tam tahıllıların yetersiz alınması ve öğün saatlerinin düzensiz olması gibi beslenme bozuklukları)
Yetersiz ve kalitesiz uyku düzeni, 
Sigara ve fazla alkol alımı, 
Sindirim güçlüğü, mide boşalmasının gecikmesi,
Kadınlarda regl döneminin başlangıcı,
Kişinin her zamankinden fazla egzersiz yapması,
Soğuk ortamlardan çok sıcak ortama geçiş yapmak 

Sağlıklı bir bireyde ideal kan şekeri oranı nedir?
Sağlıklı bir bireyde kan şekeri 70-150 mg/dl aralığında olmalıdır. Kişinin kan şekeri 60 mg/dl ise hipoglisemi görülür. Ortalama kabul görmüş bu değerler kişinin vücuduna ve metabolizma yapısına bağlı olarak değişebilmektedir. Bazı kişilerde kan şekerinin 50 mg/dl olması bir sıkıntıya sebebiyet vermezken bazı kişilerde ise 80 mg/dl kan şekerinde hipoglisemi şikâyetleri görülebilir. Kan şekerinin düşme hızı düşüş değeri kadar önemlidir. Şeker, ne kadar hızlı düşerse belirtiler de o kadar şiddetli olur. 
Şafak; “Hafif hipoglisemi anında belli ölçüde meyve suyu içilmesi (özellikle vişne suyu ilk tercih olabilir), basit şeker tüketimi (küp şeker, meyveli, akide şekerler gibi) veya glikoz tabletlerin alınması ile o anda sorun ortadan kalkabilir”

Hipoglisemi anında ne yapılmalıdır? 
Kan şekerini hızlı yükseltecek (kana glikozun hızlı geçmesi sağlanmalı) bir yöntem seçilmelidir. İlk müdahaleye o anki durumu değerlendirilerek karar verilmelidir. Kan şekeri düşüş oranı ve hipoglisemi belirtilerine göre hareket edilir. Çok hafif hissedilen hipoglisemide kişinin besin tüketmesi ile kan şekeri düzenlenebilir. Hafif hipoglisemi anında belli ölçüde meyve suyu içilmesi (özellikle vişne suyu ilk tercih olabilir), basit şeker tüketimi (küp şeker, meyveli, akide şekerler gibi) veya glikoz tabletlerin alınması ile o anda sorun ortadan kalkabilir. Daha şiddetli hipoglisemi anında ise glukagon iğnesi yapılması gerekebilir. 

Şafak; “Hem diyabet tanısı olan kişiler hem de olmayan kişiler sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazanmalıdır. Öğün atlanmamalı, aç kalmaktan kaçınılmalıdır”

Hipoglisemiyi kontrol altına almak için neler yapılabilir?
Öncelikle mutlaka kan şekeri düşüklüğüne neden olan faktör belirlenmelidir. Kan şekeri neden düşüyor? Diyabet tanısı olan kişilerde hipoglisemi ataklarının sıklığı takip edilerek, insülin çeşidi ve dozu, kişinin besin tüketim kaydı ile karbonhidrat, protein ve yağ besin ögelerinin dağılımı mutlaka değerlendirilmelidir. Buna ek kişi hareketliliğinin fazla olduğu dönemlerde, yeme davranışının değiştiği süreçlerde ve stres, aşırı yorgunluk gibi durumlarda insülin dozu ayarlamasını nasıl yapması gerektiğine dair eğitimler almalıdır. Hem diyabet tanısı olan kişiler hem de olmayan kişiler sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazanmalıdır. Öğün atlanmamalı, aç kalmaktan kaçınılmalıdır. Herkes kendi gereksinimine göre beslenmeli, hiçbir birey başka birinin beslenme programına göre kendi besin tüketimini şekillendirmemelidir. Alkol ve normal koşullarda hazır meyve suyu tüketiminden kaçınılmalıdır. Yeterli protein, karbonhidrat ve yağ alımına dikkat ederek, sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Basit şeker (paket gıdalar, eklenti reçel vb.), beyaz un içeren her türlü gıdalardan uzak durulmalıdır. Daha çok tam buğday, çok tahıllı ekmekler, bulgur, kepekli ve tam buğday makarna ve rafine tahıllar tercih edilmelidir. Düzenli uyku ve stres yönetimine dair rahatlatıcı etkinlikler, düzenli ve kontrollü egzersizler yapılarak hipoglisemi kontrol altına alınabilir. 
Şafak; hastalık yoktur, hasta vardır

Bunlara ek olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz mesajlar nelerdir? 
Her birey kendisini analiz ederek, var olan şikâyetlere ya da olabilecek sorunlara göre uzmanından destek almalıdır. İçinde bulunulan sorunu, çevredeki benzer durumlarla kıyaslamamalı, yanlış yönelimlerden kaçınmalıdır. Sorunların uzmanlarca daha bilinçli ve kontrollü bir şekilde çözülebileceği bilinmelidir. 
Hastalık yoktur, hasta vardır. Beslenme programı ve egzersiz düzeni her bireyin parmak izi kadar kendine özgüdür. Sağlıklı beslenmek için mutlaka bir uzman ile görüşün. 
Instagramdan ‘diyetisyen.mervesafak’ etiketini girdiğiniz zaman sağlıklı yaşam ve beslenme üzerine merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.  Aynı zamanda ‘onlinediyetetik’ sayfasından da genç diyetisyen Merve Şafak’a merak ettiğiniz soruları sorabilir, gönül rahatlığıyla ulaşabilirsiniz. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat