MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Hırsızlar tanıdık olabilir!
Özel Haber
24 Nisan 2017 Pazartesi 07:35

Hırsızlar tanıdık olabilir!

Bir ay içerisinde 3 kez gecekonduyu soydular. Gecekondusu soyulan ev sahibi Cemal B. hırsızların tanıdık olabileceğini söyledi.

BURAK BALCI

Hırsızların bir ay içinde 3 kez soyduğu gecekondunun sahibi Cemal B., “Bir ay içerisinde evimizin üç kez soyulması normal bir olay değil, hırsızlar kömürlük kapısından bahçe korkuluğuna kadar ne varsa götürmüşler, köpeğimizin kulübesine ait demir çerçeveyi dahi çalmışlar. Bu kadar ağır malzemeleri götürmeleri için burada uzun zaman harcamaları gerekir. Evin içindeki musluk başlarını, duvarın içinden geçen elektrik kablolarını hatta kapı önünde bulunan gider mazgalını bile çalmışlar. İnsanın inanası gelmiyor. Kocaman demir korkuluğunu götürüyorlar. Bir kişinin de yapacağı bir iş değil, belki 3-4 kişi zar zor götürür. Demirin fiyat olarak edeceği de en fazla 100 lira olsun. Ama bunların demek gözü dönmüş. Ucuz, pahalı demeden ne var ne yoksa alıp götürüyor. Evin içinde bu kadar rahat ve uzun süre harcayabilen hırsızların çevreyi iyi bilen birileri olduğunu düşünüyorum. Hırsızlar tanıdık olabilir” dedi.

Aynı evi dört kez soydular..!
Cemal B., sözlerine şu şekilde devam etti: “Mamak’ta bulunan gecekondumuz toplamda 4 kez soyuldu. İlk soygundan sonra eşim evde yalnız kaldığı için o korkmasın diye iki gün içerisinde eşyalarımızı toplayarak taşındık. Evin içinde eşyalarımız vardı. El dokuması kilimlerimiz, koltuk, kanepe, televizyon, buzdolabı... Vs... Hepsi vardı. Günden güne evi boşalttılar. Allah’tan el emeği göz nuru kilimlerimize bir şey olmadı. Maddi olmanın ötesinde manevi değeri çok büyük. 
Evin her tarafı demir parmaklıklarda çevrili olmasına rağmen, kilit üstüne kilit olmasına rağmen yine de bir yolunu bulup eve giriyorlar. Bu hırsızların gözü tamamen dönmüş. Ahlak diye bir şey kalmamış. Çocukların derslerini yapmak için aldığı diz üstü bilgisayarı çaldılar. Evin altını üstüne getirdiler. Bir sonraki gelişlerinde buzdolabında sakladığımız yiyecekler, musluk başları, bakır kablolar... Vs çaldılar. Adamlar o kadar rahat ki inanın insanın aklı fikri ermiyor... Son gelişlerinde de evin içinden (duvarın içinden geçen) elektrik kablolarını çalmışlar. Duvarları kırıp içinden gelen elektrik kablosunu alıyorlar. Soruyorum size: 15-20 metre elektrik kablosu çalmış olsunlar, bunun metresi ne kadar eder? Bu işi yaparken yakalansan 100 lira için cezaevine gireceksin.”
Bunu yapanların genç olduğunu düşünüyorum. Yoksa evin bahçesinde bulunan ağır demir korkulukları nasıl götürebilirler? İnanın bir kişinin yapacağı iş değil. 50-100 liralık demiri oradan söküp çıkarmak kolay iş değil. Uzun zaman da sürecek bir iş. Tabii tek yaptıkları da bu değil. Kömürlük kapısını çalıyorlar (Demir kapı), köpek kulübesinin demir çerçevelerini... Vs Bunların hepsi demir ve ağır...

Hırsızlık yapana kadar çalışsanız daha çok para kazanırsınız
Buradan bu işi yapan hırsızlara sesleniyorum: Bu kadar zahmet vererek siz ait olmayan şeyleri zorbalıkla alıyorsunuz. Burada yaptığınız hırsızlığa harcadığınız vakti çalışmaya harcasaydınız çok daha fazlasını kazanırdınız zaten! Bu kişilerin gerçekten aklında bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Saatlerce duvarı kırıyor eli yüzü toz içinde zorla elektrik kablolarını söküyor... İnanın bu da kolay iş değil. Duvarı kır, tuğlayı kır... Para versen zor yaptırırsın o derece bir iş. Şimdi düşünün. Saatlerce duvarı kırıp toz içinde kalıp zorla söktüğün elektik kablosundan 40-50 lira para alacaksın. Şimdi bu akıllı bir adamın yapacağı bir iş mi size soruyorum. Normal kafada olan biri bu işe girişir mi? Ortada altın yok para yok geleceksin 3 saat duvar kırıp elektrik kablosunu alıp 50 lira para alacaksın. O da çıkma kablo! Ne kadar çalışır içinden ne kadar bakır çıkar Allah bilir. 
Ben bunların çeşitli kimyasal maddeler alarak bu işlere giriştiklerini düşünüyorum. Aksi aklıma gelmiyor. Ve daha da önemli olan konulardan bir tanesi de evin içine girip bu kadar rahat bir şekilde vakit geçirebilmeleri...

Komşular kapının önüne ayakkabı bile koyamıyor
Kimseyi töhmet altında bırakmak istemiyorum. Bundan da Allah’a sığınırım. Sadece aklıma gelen şu: Başka bir yerden gelip tanımadığın bir mahallede bir sokakta nasıl bu pervasızlığı yapabiliyorsun. Bir ay içerisinde ev 3 kez soyuldu. Adamlar her hafta başı gelip soygun yapıyorlar. Her evi ziyaretimde farklı bir şey görüyorum. Yaşanan hadiselerin çoğu da emniyete intikal etmiş durumda. Emin olmamakla birlikte toplamda evimizi dört kez soyan hırsızların da aynı kişiler olduğuna inanıyorum. 
Kafalarına estikçe giriyorlar. Bölge kentsel dönüşüm alanı olduğu için bir güvenlik kamerası da yok. Hatta sokakta doğru düzgün bir aydınlatma bile yok. Eskiden mahallede herkes birbirini tanırdı ve bu tip olaylar yaşanmazdı. Kentsel dönüşüm uygulanmaya başlamasıyla mahallenin yerlileri taşındı. Farklı insanlar göç etti buralara. Bu zamandan sonra artık insanlar ayakkabılarını bile kapılarının önüne bırakmaya çekinir hale geldi... Bu işi yapan ve mahallede huzur bırakmayan hırsızların bir an önce yakalanmalarını istiyorum. Yoksa ziyaret edecek bir evimiz de kalmayacak.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat