MENÜ
Ankara -9°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İŞKUR destekli proje kursiyerleri sektörle buluşturdu
Özel Haber
8 Ekim 2019 Salı 07:10

İŞKUR destekli proje kursiyerleri sektörle buluşturdu

‘Dijital Ekonominin İhtiyaçlarını Karşılayacak Nitelikle İşgücünün Yetiştirilmesine Yönelik Meslek Eğitim’leri tamamlanan gençlerin sektörle buluşturulması amacıyla toplantı düzenlendi.

ESRA SARI 

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından desteklenen,  Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Burhan Doğan Özel İstihdam Bürosu Konsorsiyumu kapsamında düzenlenen  ‘Dijital Ekonominin İhtiyaçlarını Karşılayacak Nitelikle İşgücünün Yetiştirilmesine Yönelik Meslek Eğitim’leri tamamlanan gençlerin sektörle buluşturulması amacıyla toplantı düzenlendi. 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Yerleşkesinde düzenlenen toplantıya; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Proje Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Rahim Ay, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Üzeyir Yıldırım,  Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Danışmanı Abidin Memili, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, OSTİM İş Adamları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci, Siber Savunma Derneği ve Federasyonu Ankara Şube Başkanı Adnan Ceyhan,   OSTİM Teknokent Haberleşme Teknolojileri Kümeleri Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Çiydem,  NETMON Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kurt, Fokus Yaşam Akademisi Öğretim Görevlisi Ufuk Okan Güvendiren, Burhan Doğan Özel İstihdam Bürosu Temsilcisi  Filiz Menteş, kursiyerler ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından toplantının açılış konuşmasını Proje Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Rahim Ay yaptı. 

Modern çağda her alanda rekabet var 
Ay, modern dünyada kıyasıya bir yarış ve rekabetin her alanda yaşandığını söyleyerek konuşmasına başladı.   Esas önemli olan kaynağın insan olduğuna vurgu yapan Ay, şunları söyledi: “Bu dünyada esas önemli olan insan kaynaklarımız. İnsan kaynaklarımızın doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayacak olan bütünleşmiş sitemler inşa etmemiz gerekli. Entegre bir sistemi inşa etmek için de baştan bir bilgiye sahip olunması gerekiyor. O bilgiyi entegre bir sitem haline getirip, sisteme taşımanız gerekiyor. Bu durum da uzun ve zorlu bir süreç… “

Üniversite olarak iş dünyasında ‘nitelikli insan’, ‘nitelikli işgücü’ inşa etme sürecinde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışacağız
Nitelikli insan yetiştirmenin öneminden bahseden Ay, “Dijital çağda hem yazılım hem de donanım noktasında bir katkıda bulunmak amacıyla böyle bir projeyi gerçekleştirdik. Bu bir süreç… Üniversite olarak iş dünyasında ‘nitelikli insan’, ‘nitelikli işgücü’ inşa etme sürecinde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışacağız” diyerek sözlerini tamamladı. 

Dijital bir çağda yaşıyoruz 
Toplantıda konuşan diğer bir isim ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı idi. İnsanlık tarihinde sektörün 4 aşamadan geçtiğini belirterek konuşmasına başlayan Aydınlı, “Tarım tarihi insanlık tarihi ile başlar. Makineleşme dönemi ve bilgi toplumu olarak süreç ilerledi. Ve netice itibariyle artık dijital bir çağda yaşıyoruz” dedi. 

Türkiye’de işçi- işveren ilişkileri çatışma içerisinde 
Türkiye’de işçi- işveren ilişkileri tamamen çatışma içerisinde diyen Prof. Dr. Aydınlı, şunları kaydetti: “İşçi- işveren ilişkisi tamamen ücrete endeksli… Üretimden kopuk. Sendikal örgütlenmelerin kavga üzerine yapılandığı bir sistem günümüze kadar geldi.  Ancak maalesef iş hukuku işçiyi korumuyor, kayırıyor.  Neticede tazminat alma işvereni zorlayan bir sisteme doğru yol almış. Bu durum kısa vadede kazanç gibi gözüküyor ancak işçiler işini kaybediyor. Dolayısıyla işçi gerçek anlamda işyerinde kurulur. Yani işini kaybetmeden korunan işçi bizim için önemlidir.”  

İş hukuku düzenlemelerinin 2000’li yıllara kadar tek taraflı düzenlemeler olarak kendisini gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Aydınlı, “Günümüzde artık güvenceli esneklik sistemiyle iş yerlerinin içerisinde çalışma hayatı modern çalışmanın örgütlendiği bir sisteme doğru yürümek zorunda kaldı. Bu anlamda daha mantıklı iş hukuk zemini geldi. Uzun vadede kazananlar çalışanlar oldu. Burada işçi, işyeri ve işletme ayakta tutulmalı ki işçi kazansın. Çünkü işletmenin ve işyerinin olmadığı yerde işçiler aslında bir mana ifade etmiyor” ifadesini kullandı. 

Ülkemizde yönlendirmeli eğitim yok 
Ülkemizde yönlendirmeli eğitim sisteminin olmadığına işaret eden Prof. Dr. Aydınlı,  şunları söyledi: “Bu bağlamda özellikle genç arkadaşlarımın bu projeye katılıp, dijital dünyada yerlerini almaları bizi mutlu ediyor. Fakat biz bu kurslara ihtiyaç duyuyoruz. Muhtaç kalıyoruz. Maalesef ülkemizde yönlendirmeli eğitim sistemi yok. Öğrenciyi yapılandıran bir eğitim olmadığından öğrenci ancak üniversiteden mezun olduktan sonra gerekli kurslara gitmeye başlıyor. Bu tarz kurslar meslek edindirme kursu bir anlamda. “ 

Prof. Dr. Aydınlı, üniversite sanayi iş birliğinin önemli olduğundan da söz ederek, “Bu işbirliğine devletin yetkili kıldığı İŞKUR’da ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla üniversitemiz bu alanda sadece İŞKUR’ la değil, çalışma bakanlığıyla, işçi- işveren sendikalarıyla birçok ilişki de kuracaktır. Bu konuda elimden gelen bütün çabayı da göstereceğim.  Genç arkadaşlarımıza da şimdiden çalışma hayatında başarılar diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.  

Diğer bir konuşmacı ise İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Üzeyir Yıldırım idi.  ‘Bizim kurum olarak mutlu olduğumuz bir günde beraberiz’ diyerek konuşmasına başlayan Yıldırım, şunları aktardı : “Ankara İŞKUR İl Müdürlüğü olarak ilk defa bilişim ile ilgili bir organizasyona imza attık. 2017-2018-2019 yıllarında İstanbul İŞKUR Müdürlüğü ‘bilişim’ alanında kursları düzenliyordu. Başarılı sonuçlar alıyorlardı. Ankara İŞKUR İl Müdürlüğü olarak bilişim kurslarında başarılı işlere imza atacağımızdan eminim.” 

Bilişim sektörü önemli 
İŞKUR ve üniversite iş birliğinin önemli olduğundan da söz eden Yıldırım, bilişim sektörünün önemli bir alan olduğunu hatırlattı.    

Kurs yüzde 60 iş garantili 
Kurstan 30 kişinin mezun olacağını belirten Yıldırım,  “Kurstan mezun olan gençlerin yüzde 60’ının istihdam garantisi var. Bizim İŞKUR olarak hedefimiz ise yüzde 100” dedi. 
Yıldırım, üniversite mezunu olan gençlerin sıkıntısından söz ederek, şunları aktardı:  “Üniversite mezunu olan gençler, iş dünyası ile buluşma noktasında sıkıntı çekiyorsunuz. Ya da mezun olduğunuz alanla ilgili bilgileriniz yetersiz de olabiliyor. Devlet size imkân sağladı. Bu yetersiz taraflarınızı üniversite aracılığıyla gidermek ayrıca iş dünyası ile sizleri buluşturmak amacındayız. Burada üniversite, özel istihdam büroları ve meslek eğitim kuruluşları ile işbirliği halindeyiz. Bizim İŞKUR olarak gayemiz bu; kurstan mezun olduktan sonra kursiyerlerin işe yerleşmesi. Eğitim sürecinde sizler için her ortamı hazırladık. Bizim işimiz bundan sonra başlıyor. İŞKUR olarak biz de destek vereceğiz. Yönlendirme yapacağız. Özel sektörün de öğrenci arkadaşlarımızın da isteklerini dikkate alacağımızı düşünüyoruz. “

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Yıldırım, “Özel sektör sizi başarılı ve yeterli görürse bırakmaz. Burada aldığınız bilgilerin üzerine bilgi koyduğunuz sürece sektörde başarınızı devam ettirirsiniz” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Toplantı diğer sektör temsilcilerinin konuşmalarının ardından kokteyle sona erdi. 

Kurslar, İŞKUR tarafından finanse edilmekte
İŞKUR destekli kurslar mesleki eğitime katkı ve istihdam sağlamak için yapılıyor. Yükseköğretim mezunu gençlere yönelik olarak Ankara’da 3 eğitim kurumunda kurslar düzenlenmektedir.  Kurslara katılım şartları ise şöyle; 35 yaşını aşmamak, bilişim teknolojileri alanında lisans bölümlerinden ya da sayısal bölümlerden (fizik, kimya, biyoloji, matematik, istatistik, uçak teknolojisi, mühendislik bölümleri vb. Sayısal alanlar/ bölümler) mezun olmak. Bu şartları sağlayanlar kurslara katılabilmektedir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat