MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İlçemizi sanayi bölgesi yapma çabasındayız
Özel Haber
16 Ağustos 2019 Cuma 07:08

İlçemizi sanayi bölgesi yapma çabasındayız

Her yıl daha geniş kitleleri bir araya getirmeyi başaran Çubuk Turşu Festivali eylül ayında gerçekleşecek. Çubuk Satranç Turnuvasıyla festival öncesi hazırlıkların başladığı ilçede birçok etkinlik gerçekleşecek.

HALİL YATAR
Her yıl daha geniş kitleleri bir araya getirmeyi başaran Çubuk Turşu Festivali eylül ayında gerçekleşecek. Çubuk Satranç Turnuvasıyla festival öncesi hazırlıkların başladığı ilçede birçok etkinlik gerçekleşecek. Festival ve Çubuk’ta yaşanan gelişmeleri Çubuk Belediye Başkanı Av. Baki Demirbaş ile görüştük. Turşu festivalinden ilçede yaşanan gelişmelere kadar birçok bilgi veren Demirbaş, bölgenin zaten tarım ve hayvancılık alanlarında bir marka olduğunu belirtti. Bu markanın devam etmesi için birçok proje geliştirildiğini de söyleyen Demirbaş, sanayi anlamında da birçok çalışma yürüteceklerinin müjdesini verdi. Demirbaş, “Bütün çabamız buranın büyüyen nüfusunun hem istihdamını sağlamak hem gelir düzeyini artırmak hem de Çubuk’u gözde bir ilçe yapmaktır.” dedi.
 

Meşhur Çubuk turşu festivalinden bahsedebilir misiniz?
Bu yıl 14’üncüsünü düzenleyeceğimiz Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali’ni Eylül’ün ilk haftasında 5- 6- 7- 8 Eylül tarihleri arasında düzenleyeceğiz. Hazırlıklarımız başladı. Tabii turşu festivalinde ana öğemiz salatalık turşumuz. Onunla ilgili hasadımız başladı. İlk turşuyu geçtiğimiz haftalarda kurduk artık olgunlaşmasını bekliyoruz. Mahsullerimiz çıkmaya başladı, üreticilerimiz tarlalarından topladığı doğal ürünlerimizle turşularını kurmaya başladılar.  
14’üncüsünü yapacağımız bu festivale uluslararası olması nedeniyle şu an için çok yoğun bir katılım gerçekleşiyor. Gerek yurtdışındaki gösteri grupları, gerek buradaki 7 bölgemizin folklor gruplarıyla renkli bir festival olacaktır. Bütün Ankara’mızı, 81 vilayetimizi Çubuk Kültür ve Turşu Festivali’ne davet ediyoruz ve bekliyoruz. Burada 4 gün boyunca güzel ve eğlenceli vakit geçirecekler. Doğal ürünlerimizin tadına bakıp, kışlık malzemeleri alacaklar.
 

Turşunun daha çok tanınması ve bilinmesi yönünde çalışmalarınız var mı?
Muhakkak faaliyetlerde bulunacağız. Artık turşu denildiği zaman Çubuk akla geliyor. Çubuk denildiği zaman da turşu akla geliyor. Artık özdeşleşmiş bir durumu var. Biz turşunun hem ülkemizdeki piyasasını artırmak hem de uluslararası alanda pazar oluşturmak adına buradaki üreticilerimize girişimler yapmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz ve önlerini açıyoruz. Bunun yanında dediğimiz gibi pazar oluşturmak adına girişimlerde bulunuyoruz. 
Bizi Amerika’dan ve Avrupa ülkelerinden ziyarete gelip turşuyu ihraç etmek isteyen ticaret erbabı insanlar bulunuyor. Biz de onlara ne yapmamız gerektiği konusunda görüş alış-verişinde bulunduk. Artık turşumuzun sadece ülkemizde değil, Çubuk turşusu olarak bir dünya markası olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Zaten coğrafi işaret anlamında da belgemizi almış bulunuyoruz. 
Çubuk turşusunun coğrafi işaret belgesi de Çubuk’a hastır. Özellikle belgelidir ve tescillidir. Belediyemizin de şirketi aracılığıyla kurduğu bandrollü turşusuyla yapmış olduğu analizlerle tadına doyulmaz ev tipi turşular kuruluyor. 
 

Bölgesel ekonomiyi kalkındırmak için çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Bizim ilçemiz bir tarım ve hayvancılık bölgesidir. Tarım konusunda bahsettiğimiz ürünlerle piyasayı artırmak istiyoruz. Hayvancılık konusunda da, Çubuk’ta ciddi miktarda hayvan sayımız var. Hem de organize bir biçimde hayvancılık yapılıyor. Organize sanayi bölgemize artık ruhsat veriliyor. Yeni girişimciler ahırlar yapmaya başlıyorlar. Bizlerde belirli alanlarda hayvan tesislerinin kurulması, ahırların kurulması konusunda vatandaşları teşvik ediyoruz. Buranın zaten tarım ve hayvancılık konusunda bir ismi var ve yeniden şaha kalkması için projelerimizle üreticilerimize destek oluyoruz.
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ilçemizde kuruldu. İlçemizin aynı zamanda bir üniversite, bir eğitim şehri olması içinde rektörümüzle görüşmelerimiz sürekli olarak devam ediyor. Öğrencilerimizin burada konaklatılması, burada hayatlarını idame ettirmeleri, eğitimlerini görmeleri anlamında da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin daha büyümesiyle, ilerleyen yıllarda etaplarının artmasıyla ilçemiz bunu daha net bir biçimde hissedecektir. Bizlerde burada öğrencilerimizi kız ve erkek öğrenci KYK yurtlarıyla, özel yurtlarla misafir ediyoruz. İlerleyen yıllarda sayılar arttıkça da Çubuk ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır.
Aynı zamanda ilçemiz bildiğiniz üzere bir turizm ilçesidir. Geçmiş yıllarda barajıyla, Karagöl’üyle Ankara’nın göz bebeği olan bir yer. Karagöl, hala doğallığını ve güzelliğini koruyor. Hafta sonları, hafta içi fark etmeksizin vatandaşlarımız bu bölgelerimize büyük rağbet gösteriyorlar. Umuyorum ki ilçemiz turizm anlamında ki gelişimiyle de ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. 
Son zamanlarda ilçemizi bir sanayi bölgesi yapma konusunda da çaba içindeyiz. Özellikle bizim sanayi bölgemizde ki girişimciler yeni temeller atarak burada hem istihdam yaratmak, hem de üretim yapmak adına güzel girişimlerde bulunuyorlar. Bizler de onları teşvik ediyoruz, elimizden gelen desteği veriyoruz. Bu girişimlerle birlikte umuyorum ki ilçemiz Kuzey’in yıldızı olacaktır. Bütün çabamız buranın büyüyen nüfusunun hem istihdamını sağlamak hem gelir düzeyini artırmak ve gözde bir ilçe yapmaktır. 
Burada gerçekleştirilen satranç turnuvası gibi faaliyetlere devam edecek misiniz?
Bunlar kültürel ve sosyal faaliyetlerdir. İlçenin tanıtımı amacıyla önemli buluyorum. Satranç turnuvasına 81 ilimizden vatandaşlarımızla birlikte, yurt dışından da katılım sağlanmış. Bu nedenle bunun gibi kültürel anlamda ki faaliyetlerimize daha büyüyerek, daha iyi organize olarak devam edeceğiz.
Av. Baki Demirbaş kimdir?
Av. Baki Demirbaş siyasi hayatına 2008’de AK Parti Çubuk İlçe Başkan Yardımcısı olarak adım attı. Bu görev sırası boyunca “Seçim İşleri Eğitimciliği”, “Seçim İşleri Hukukçuluğu” görevlerini yürüttü. 2013 yılı Kasım ayında AK Parti Çubuk İlçe Başkanı olarak görevlendirildi. Akabinde hukukçuluğu, siyasi deneyimi ve uzlaşıcı kişiliği ile delegelerin teveccühünü kazanarak 30 Kasım 2014 yılında yapılan 5. Olağan kongrede ilçe başkanı olarak seçildi. 23 Eylül 2017 yılında yapılan 6. Olağan kongrede yeniden ilçe başkanı seçilen Demirbaş, AK Parti Çubuk Belediye Başkan Adaylığı sürecine kadar bu görevini sürdürdü.
İlçe Başkanı olduğu 2014 yılından itibaren AK Parti’nin Çubuk ilçesinde oy oranı, teşkilatının özverili ve uyumlu çalışması sonucu Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde yer aldı. Demirbaş’ın ilçe başkanlığı döneminde Çubuk’ta sırasıyla, 30.03.2014 Yerel Seçimlerinde yüzde 56,7; 10.08.2017 Cumhurbaşkanlığı Seçiminde yüzde 78; 07.06.2015 Seçimlerinde yüzde 67; 01.11.2015 Genel Seçimlerinde yüzde 76; 16.04.2017 Referandumunda yüzde 77 oy oranlarına ulaşıldı.
15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası Sincan’da devam eden FETÖ davalarında şehit yakınlarının ve gazilerin haklarını savunmak için avukatlık görevinde de bulunan Demirbaş, 1 Ocak 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhur İttifakı’nın Çubuk Belediye Başkan Adayı olarak ilan edildi.
Uluslar Arası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali
Çubuk Belediyesi’nin Çubuk’ta bir ilke imza atarak, başlattığı Çubuk Turşu ve Kültür Festivali Çubuk için dünyaya açılan bir pencere oldu. 2005 yılında ilki yapılan Festival Çubuk için maddi ve manevi birçok kazanç sağlamıştır.
Çubuk son yıllarda hem ekonomik hem de sosyo-kültürel açıdan büyük gelişme göstermektedir. Ülkemizde sayısı giderek artan şehirlerde çağdaş anlamda kurgulanmış pek çok kutlamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda bu kutlamalar hayatımızın vazgeçilmez unsurları olma özelliğini taşımaktadır. Festival yapıldığı yörelere ekonomik, sosyo-kültürel, politik birçok amaca hizmet eder. Bölgenin kültürel ve iktisadi unsurlarını tanıtarak yöre ekonomisine katkı sağlar.
Ayrıca bölge dışından gelen yerli ve yabancı konukların yerel halkla kaynaşmasını sağlayarak birlik ve beraberliğe katkıda bulunur. Festivale gösteri topluluklarıyla ve çeşitli ürünleriyle katılan yerli ve yabancı konukların kültürlerini tanıma fırsatı elde eder ve evrensel unsurlar kazanılır. Bütün yıl boyunca çalışan, üreten insanlar festivalde hem eğlenirler hem de ekonomik anlamda emeklerinin karşılığını alırlar.

Çubuk’ta dört yıldır “Çubuk Kültür Festivali” yapılmaktadır. Festival tarih olarak turşunun hazırlandığı dönem olan eylül ayında yapılmaktadır. Turşu Türk halk mutfağının vazgeçilmez unsurlarından ve eski çağlardan beri kullanıla gelen bozkır kültürünün gıda saklama yöntemlerindedir.
Çubuk turşusunun tarihine bakacak olursak, Çubuk’ta ilk olarak ilçe merkezine 2 km uzaklıkta olan Aşağı Çavundur Köyü sakinlerinden, Ankara Kızılay’da balıkçılık yapan Feyzullah Gül Rum olan bir dükkân komşusunun tavsiyesi üzerine köyde salatalık yetiştirmeye ve turşu üretimine başlamıştır. Çengelköy bademi denilen salatalıkları yetiştirerek turşu ticaretine başlar ve tüm köyü de teşvik eder.
Turşu önceleri Aşağı Çavundur Köyü’nde evlerde yapılırken daha sonra büyük imalat hanelerde yapılmaya başlanır ve giderek bir sektör haline gelir. Bugün çevre köylerde ve Çubuk merkezinde pek çok aile turşuculukla geçimini sağlamaktadır. Çubuk turşusu önceleri yalnız Ankara piyasasında alıcı bulurken bugün tüm yurttan talep almaktadır.
Turşunun yapımı şöyledir; önce yörede yetiştirilen salatalıklar eleklerden geçirilerek çeşitli boylara ayrılır ve 0,1,2,3 diye numaralandırılır. Turşuya sarımsak, defne yaprağı, karabiber, dereotu, sirke ilavesiyle istenilen sebzeler koyulur. Turşu teneke kutulara, cam ve pet kavanozlara kurulur. Önceleri yalnız salatalık turşusu yapılırken bugün armut, kırmızı pancar, yumurta, kelek, kelem, biber, içi doldurulmuş domates, patlıcan ve fasulye gibi ürünlerden de turşu yapılmaktadır. Çubuk Turşularında katkı maddesi bulunmaması lezzetini arttırmaktadır ve dolayısıyla ününe ün katmaktadır.
Çubuk belediyesi de ilçe ekonomisine katkısı olan ve bölgede yetişen başka ürünleri tanıtmak için on dört yıldır “Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali” düzenlemektedir. Festivale yurt içinden ve dışından konuklar davet edilmekte dört gün boyunca kültürel, ekonomik ve sosyal faaliyetler ve çeşitli gösteriler yapılmaktadır.
Festival Çubuk’un merkezde bulunan caddelerinde ve parklarında düzenlenmektedir. Festival alanına çeşitli ürünlerin satışı ve derneklerin tanıtımı için çok sayıda stantlar kurulmaktadır. Bu stantlarda Çubuk’ta üretilen turşu, et, piliç pastırma, bal, gözleme, bazlama, süt ürünleri gibi yörede üretilen yiyecekler satılmaktadır. El sanatları, hediyelik eşyalarla başka il ve ilçelerde üretilen ürünlerle ilçelerin tanıtımı yapılmaktadır.
Yurt dışından konuk olarak katılan ülkelerle ( örneğin 2005’te KKTC, Makedonya, Polonya, Malezya, Filipinler, Endonezya), yurt içinden il dernekleri (örn. Ankara , Erzurum, Kars, Bitlis, Çankırı, Tekirdağ, Yozgat, Kırşehir, Afyon) ve ilçe dernekleri (Denizli Kızılcahöyük, Çankırı Şabanözü, Bolu Mudurnu, Mersin Tarsus, Kızılcahamam, Beypazarı, Mamak, Nusaybin’de stantlar açarak tanıtım yapmışlardır. Festivalde kişisel ve karışık resim sergileri açılmıştır. Festival süresince birçok sanatçı konser vermiştir. Konuk ülkelerden KKTC, Makedonya, Bulgaristan, Malezya, Polonya ve Sırbistan; Türk boylarından da Yakutistan, Dağıstan halk oyunları ekipleri katılmıştır. Ayrıca Türkiye’nin her yerinden halk oyunları ekipleri gösteriler yapmışlardır.
Türk ve yabancı konuklar için ayrı ayrı dostluk geceleri düzenlenmiştir. Spor karşılaşmaları, halk koşusu, emekleyen bebekler yarışması gibi etkinlikler yapılmıştır.
Karagöl, Çubuk Barajı mesire alanlarında piknik ve doğa yürüyüşleri yapılmıştır. Çocuklar için panayır alanları düzenlenerek çocuklarında eğlenmesi sağlanmıştır. Festivali Çubuk ilçe halkıyla birlikte, çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda konuk ziyaret etmiştir. Ziyaretçilere ücretsiz turşu, turşu suyu, pilav, makarna, vişne suyu ve yöresel unlu mamuller ikram edilmiştir.
Festival programının zenginliğinden ve tanıtımının çok iyi yapılmasından dolayı çok büyük ilgi görmektedir. Halk dört gün dört gece eğlenmiş, yöresel yemekler tadarak, farklı ülke kültürlerini tanıma fırsatı bulmuştur. Ayrıca satılan ürünlerden ilçe ekonomisine katkı sağlamıştır. Bir uluslar arası festivalde olması gereken unsurları da taşımasından dolayı bu organizasyon amacına ulaşmıştır ve yöreye kültür, sosyal ve ekonomik kazançlar getirmiştir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat