MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kadın cinayetine ‘DUR’ diyen bovling turnuvası
Özel Haber
8 Ekim 2019 Salı 07:17

Kadın cinayetine ‘DUR’ diyen bovling turnuvası

Başkent Ankara çok farklı bir bovling turnuvasına sahne oldu. Türkiye’nin utancı haline gelen kadın cinayetlerine dikkat çekmek, dur demek ve şiddet mağduru kadınlara maddi/manevi destek olmak için bir bovling turnuvası düzenlendi.

SEDA TOLMAÇ

Bu anlamlı turnuva; İç Anadolu İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED), Ostim Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD), Ankara Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD), 40 Fikir Bi Fayda oluşumu ve Mavi Danışmanlık işbirliği ile gerçekleştirildi.

Turnuvadan elde edilen gelir, şiddet mağduru kadın girişimcilerin kuracağı işletmenin kurulumu için kullanılacak.

Etkinliğin paydaşı Mavi Danışmanlıktan Zeliha Akar, “Her 53 saatte bir kadın cinayetinin işlendiği dünyada kadına şiddet, belki de en utanç verici insan hakları ihlali” dedi ve şunları söyledi:

“Kadına şiddet, insanlığa da ihanet!” İşte bu söz dünyanın nicedir yaşadığı büyük bir acı gerçeği özetliyor. Biz bu zorbalığa, işte bu sloganla kafa tutuyoruz. En başa dönelim ve çocuklarımızı doğru yetiştirelim – eşlerimizi sevelim ve lütfen kadın ya da erkek ayırt etmeden her türlü şiddete hayır diyelim. 

Kürsüye çağrılan şiddet mağduru girişimci kadınlar Gamze Demir, Hicran Onur ve Aysun Meşe yaşadıkları acı dolu yılları ve nasıl girişimci olduklarını anlattı.

Aysu Yavuz, bu şiddet neden?

Daha sonra söz alan Ankara Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD) Başkanı Aysu Yavuz, kadına şiddet söyleminin bile ağırına gittiğini söylediği konuşmasında şunları dile getirdi:

“Ben de sanayici bir iş kadınıyım ama tabi biraz önceki değerli iş kadınlarımıza nazaran şanslı olduğumu takdir edersiniz. Hayattaki zorluklar onları daha çok güçlendirmiş. Aslında kadına şiddet diyoruz ya bu laf bile o kadar ağrıma giden bir laf ki yani kadın kim erkek kim hepimiz neyiz hepimiz insanız. Peki sonuç olarak sizce bir kadın mutsuz olduğu zaman mı çocukları ve eşi mutlu olur yoksa mutlu olduğu zaman mı? Şunu çok net bilmemiz gerekiyor ki insan olarak hepimiz birbirimizi tamamlıyoruz. Kadın erkeksiz, erkek kadınsız yapamaz. O zaman neden bu şiddet? Neden bu saygısızlık? Neden hor görme ve aşağılama var? Bir erkek bir kadından ayrıldığı zaman hala onu malı gibi görüyor. Sizi tenzih ederek söylüyorum: Bu toplumda eğitilmesi gereken kadından çok erkeklerdir. Çünkü onlar eşlerine saygı duydukları anda o eşler de mutlu olacak, o eşler hem eşlerine hem evlerine hem de bu topluma katkı sağlayacaklardır. Birbirimizin yanında yürüyelim, birimiz arkada birimiz önde yürümeyelim ve şiddet dediğimiz zaman doğaya, insana hayvana her tür canlıya şiddete hayır diyelim.”

Akyürek: ekonomik bağımsızlık şart

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, varlık sebeplerinden birinin bu tür organizasyonlara destek vermek olduğunu belirterek, aylarca süren eğitimler sonunda girişimci kadınların yetiştirildiğini söyledi. Ekinci, böylesine önemli ve başarılı bir etkinliğin düzenlenmesini sağlayanlara teşekkür etti. Etkinliğe ve etkinliğin konusuna Ahi gözü ile bakan İÇASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek ise kadına şiddetin insanlık dışı olduğunu belirterek kadına şiddeti kınadı. Akyürek, düzenlenen eğitim faaliyetlerinde kendilerinin de yer aldığını anlatırken, bu yolla yüzlerce insanın meslek ve iş sahibi olduğunu hatırlattı. Mehmet Akyürek, “Kadına ekonomik bağımsızlığını kazandırabilirsek birçok sorun kendiliğinden çözülür” diye konuştu.

Akyürek, “Burada 3 tane şirket kurmuş iş insanı kadını dinledik, onların iş dünyasına katılması işlerine verdikleri önemin eseridir” diyerek, böyle fedakar, cefakar girişimcilere herkesin destek olması gerektiğini dile getirdi..

ANGİKAD Başkanı Aysu Yavuz’a hak veren Akyürek, erkeklerin eğitilmesi gerektiğini söyledi.

40 Fikir Bi Fayda’dan Esen Memiş de organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkür etti ve girişimcilere başarı diledi.

Çekişmeli turnuvayı TAV kazandı

NETMON’dan 5, ANMAK’tan 5, Aslanlar Petrol’den 5, TAV’dan 5, OSİAD’dan 5, Fener Mekanik’ten 5, ANGİKAD’dan 10, Mavi Danışmanlık’tan 5, 40 Fikir Bi Fayda’dan 5, Hakan Saç Metal’den 5, SRC Turbo’dan 2, TİM Grup ve EMES LTD’den 1’er yarışmacının katıldığı turnuva, Gamze Demir’in topu yuvarlaması ile başladı. 

Kısa süreli ısınma atışlarının ardından asıl yarışmaya geçildi. Yemek sonrası final oyunu vardı. Kazanan TAV oldu.

Turnuva ödül töreni, katılımcı firmaların katılım teşekkür hediyeleri ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat