MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kahve fiyatlarının yükselişi durdurulamıyor
Özel Haber
20 Mayıs 2022 Cuma 07:22

Kahve fiyatlarının yükselişi durdurulamıyor

Coffee Rost dükkânının işletmecisi Hakan Gürses, dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Brezilya’daki olumsuz iklim koşulları (don olayı), pandeminin getirdiği doğrudan ve dolaylı sıkıntıların kahve fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu söyledi.

İRFAN BAŞÇUHADAR

Coffee Rost dükkânının işletmecisi Hakan Gürses, Ticari Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bulunduğu iklim kuşağının kahve üretimi için uygun koşullar sunmadığını ve Türkiye’de kahve yetiştirilemediğini, kahve çekirdeğini ithal ettiğimizi anımsattı. 

Son 7 aydır elektrik, doğal gaz ve ham madde maliyetlerine zam gelmesinden dolayı işletmecilerin mağduriyet yaşadığını belirten Gürses, üretim maliyetlerin arttığını söyledi.

“Kahve fiyatları uçtu”

Ülkemizde yaşanan döviz kurundaki hareketliliğe taşıma maliyetlerinin artması da eklenince, kahve fiyatlarının sürekli arttığına işaret eden Gürses, bu konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Kahve fiyatları uçuyor. 2 yıl önce kilosunu 90 liraya aldığım kahve şu an 230 lira, Türk kahvesinin 10 gramı ise şu an 17 lira. 2 buçuk yıl önce dükkânı ilk açtığımız zaman 100 gramı 3 buçuk lira idi. Şunu da belirtmek gerekiyor: İstesem piyasada 90 liraya kahve bulurum ama lezzetsiz bir kahve bulurum. Müşterilerime her zaman kullandığım ve kullanmak istediğim kahve çekirdeğini sunmak istiyorum. Kalite derecesi düşük kahve alırsam müşterilerimi de kaybedebilirim.”

“Her şeye zam geldi”

Elektrik, su, doğal gaz, akaryakıt ve kira bedelleri gibi birçok kalemde maliyetlerin yükselmesinden dolayı kahve fiyatlarını güncellediğini belirten Gürses, şunları kaydetti:

“Her şeyin fiyatı arttı. Maalesef kahve fiyatlarını güncellemek zorunda kaldım. Ben gerçekten zam yapmak istemiyorum. Müşterilerim dükkânıma geldiğinde ‘kahve fiyatlarının arttığından’ dert yanıyor. Mecburen zam yaptık, yapmak zorunda kaldık. Bu işletmenin giderleri var. Yanımızda çalışan personellerimiz var. Emin olun son 2 yılda aylık 10 bin lira kazanmadım. 10 bin lirayı en son ne zaman kazandım hatırlamıyorum.”  

“Süte gelen zam kahveye yansıyor” 

Kahve ve süt gibi gıdalarda ham madde fiyatlarındaki artışların kahve sektörünü derinden etkilediğine işaret eden Gürses,  kahve sektöründe çok büyük maliyet artışı yaşandığını dile getirdi. 

Gürses, şöyle devam etti:

“Kullandığımız ürünlere her gün zam geliyor. Maliyet artışları belimizi çok büktü. Şu an çok düşük kazançlarla iş yapıyoruz. Pandemi sürecinde insanlar kahvelerini karton bardakta tüketmeye alıştı. Tek karton bardağın maliyeti şu an 3 buçuk lira. Dükkâna gelen müşteri kupada kahvesini içiyor ama paket serviste karton bardak kullanıyoruz.”

Gürses, filtre kahvenin 21 lira, Türk kahvesinin ise 18 liradan tüketiciyle buluşturduklarını belirterek, “Filtre kahvesine zam yapmayı düşünmüyorum. Çünkü içerisinde su ve kahve var. Bu yüzden filtre kahve fiyatını artırmayı istemiyorum. Cappucino, Latte gibi kahve çeşitlerinin içerisine süt giriyor. Mecbur zam yaptık. 2 yıl önce sütün litresini 3,40 liradan alıyorduk. Şu an süstün litresini 12 liradan toptancıdan alıyorum. Markette bir litre süt en kötü 17 lira.” diyerek sitem etti. 

Direkt üründen ziyade diğer maliyetlerin de kahve fiyatları üzerinde etkisi olduğunu vurgulayan Gürses, “Göz ardı edilmemesi gereken bir nokta da kullandığımız, ürünün hava almasını engelleyen alüminyum paket kâğıtların da fiyatlarının artması. Örneğin 30-35 TL iken şu anda 100 TL’ye kadar arttı. Bu da ürün fiyatının artmasına neden oldu.” dedi. 

“Kahveye zam gelebilir” 

 Fiyatların daha da artacak gibi gözüktüğünü ifade eden Gürses, şunları söyledi:

 “Vatandaş doğal olarak şaşırıyor, ama yapacak bir şey yok. Fiyatlar absürt bir şekilde artıyor. Ben zam yapmak istemiyorum. Müşterilerim sürekli ‘Neden zam yaptınız?’ diye soruyorlar. Ben müşterimi kaçırmak istemiyorum. Hele ki benim dükkânın bulunduğu caddede birçok kahve dükkânı var. Rekabetin olduğu bir yerde müşteri kaçırmak istemem. Tam tersi müşteri kazanmak istiyorum. Sonuçta dükkânın giderleri var. “

Gürses, büyük kahve zincir işletmecilerinin kahve fiyatlarını güncellediğini anımsatarak,  “Büyük işletmeler bizim gibi üçüncü nesil kahve işletmecilerinden kahve fiyatları daha ucuz olurdu. Şimdi o işletmelerde bile kahve fiyatları arttı. O işletmeler sürümden kazanıyor.” diye belirtti. 

Bazı işletmecilerin tatlı ve kahveye çok fazla zam yaptığından da söz eden Gürses, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Bir dilim tatlı 50 lira olmamalı, olamaz. Bu rakam çok astronomik. Ama bu zammı yapan işletmeler daha çok konumu itibarıyla yapıyor, diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra mutfakta çalışan eleman sayısı fazladır. Çalışanların maaşını çıkartmak için fiyatları artırabilir ama mutfakta bir eleman çalışıyorsa bu rakamlar uçuk. Tunalı, Gaziosmanpaşa gibi semtlerde bulunan işletmeler bu rakamı ödeyecek müşteri buluyor. Ben Emek semtinde 40 liraya tatlı satmaya kalksam müşteri iyice kaçar, satamam.”

“Türkiye’de kahve tüketimi artmaya başladı”

Türkiye’de kahve tüketiminin artmaya başladığını ifade eden Gürses, “Kahvede tüketim gittikçe artmaya başladı. Yeni neslin hepsi siyah çayı tüketmekten yavaş yavaş uzaklaşıyor. Evet, kahveye zam geldi ama tüketiciler 2 fincan kahve içeceğine bir fincan kahve içiyor.” dedi.  

Gürses, döviz kurundaki artışın kahve makine fiyatlarına da yansıdığına vurgu yaptı. 

“Kış ayına göre iş potansiyeli ivme kazandı”

Gürses, iş potansiyelinin kış aylarına göre ivme kazandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Dükkânı açtığımız zaman Kovid-19 pandemisi ortaya çıktı. Tedbir gereği dükkânı kapattık, açtık. Derken bizim için zor bir 2 yıldı. Geçtiğimiz kış mevsiminde iş potansiyeli düşüktü. Çünkü Ankara çok soğuk. Dükkanın kış bahçesi yok. Maliyetler arttı, iş düştü. Tüketiciler de kış bahçesi olan işletmeleri tercih etti. Şu an iş potansiyeli kışa göre çok daha iyi. Önümüzdeki 4 ay iş yapacağız. Bu 4 ayda kazanacağımız parayı da kışın yine dükkâna yatırım yapacağız. Kendi işimize yatırım yapıyoruz.  Merkezi bir lokasyonda dükkânım olsa daha fazla para kazanabilirim ama merkezi yerlerde dükkânların kiraları çok uçuk.”

Müşteri kitlesinin daha çok öğrencilerden oluştuğunu belirten Gürses, “Müşteri kitlesi bizim şuan çevre semtlerden. Şuan öğrenci ve memur kesimi bizi daha çok tercih ediyor Ankara’da da çok fazla kahve dükkânı var. Bizim bulunduğumuz Emek Mahallesinde 15 tane kahve dükkânı bulunuyor. Bu yüzden gittikçe müşterilerin kahve bilgisi de artıyor.” diye konuştu. 

Gürses, içeceklerin yanı sıra el yapımı kek, kurabiye, tatlı ve pastalarla da tüketiciye hitap ettiklerini de dile getirerek, “Tamamen el yapımı tatlılarımız. Dükkânımda hazır ürün bulunmuyor. Açıkçası kendi imalathanemizde üretilen tatlı ve çeşitlerini müşterilerimize sunmak istedik. Tatlılarımızda tereyağı kullanıyoruz.  Tereyağı kilosu şu an 95 lira. Bu yüzden tatlı  yapımı maliyetleri de artıyor.“ diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat