MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kapalı alan düğünlerindeki davetli sınırlaması 15 Haziran’da kalkıyor
Özel Haber
7 Haziran 2021 Pazartesi 07:00

Kapalı alan düğünlerindeki davetli sınırlaması 15 Haziran’da kalkıyor

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Orhan, 15 Haziran’a kadar kapalı alanlarda yapılacak düğünlerde kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması ve azami 100 davetli sınırlaması olduğunu belirterek, bu kısıtlamanın 15 Haziran itibariyle kalkacağını söyledi.

SEDA TOLMAÇ

Türkiye, koronavirüs salgınının önüne geçmek için 29 Nisan 2021 Perşembe gününden başlayarak 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar tam kapanma sürecine gitti. Tam kapanmanın ardından 17 Mayıs’ta başlayan “kademeli normalleşme” 1 Haziran’a kadar devam etti. 1 Haziran’da ise, alınan yeni kararlarla normalleşme sürecinin ikinci aşamasına geçildi.

Buna göre, haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanırken, restoran, lokanta ve kafeterya gibi yeme içme yerleri, sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında masaya servis yapabiliyor. 

Normalleşme süreciyle birlikte özellikle evlenecek çiftlerin en çok merak ettiği konuların başında gelen düğün, nikah, kına merasimlerine ilişkin düzenlemelerde netlik kazandı. 1 Haziran İtibariyle yapılacak düğün, nikah, nişan törenlerine ilişkin düzenlemeler İçişleri Bakanlığı Genelgesiyle 81 İl Valiliğine gönderildi.

1 Haziran itibariyle nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünler kısıtlamayla başladı

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Orhan nişan, nikah, düğün merasimlerine ilişkin kararın hem evlenecek çiftler hem de salon işletmecileri tarafından beklendiğini hatırlatarak, nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünlere ilişkin alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

Orhan, açık alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde, nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz uyulması gerektiğinden söz ederek, “Yayımlanan rehbere göre, açık ve kapalı alanlarda maske, mesafe ve temizlik en başta gelen kurallardan. Hem açık hem de kapalı alanlarda masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması şartı mevcut olup yiyecek, içecek ikramı yapılmayacak. Kapalı alanlarda ise, bu kurallar geçerli olup ayrıca kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması, azami 100 davetli ile sınırlandırılması şartı var” dedi. 

“15 Haziran’da 100 davetli sınırı kalkıyor, yiyecek-içecek ikramı yapılabiliyor”

Orhan, nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünlerdeki yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verileceğini söyledi. 

Orhan, “Haziran 15 itibariyle, düğünlerdeki 100 davetli sınırı kalkıyor ve yiyecek-içecek ikramı serbest oluyor ama 15’ine kadar 100 kişi sınırı devam ediyor ve yiyecek-içecek ikramı yapılamıyor” diye konuştu. 

Nişan, kına, sünnet organizasyonları 1 Temmuz’da başlıyor

Orhan, nişan, kına, sünnet gibi etkinliklere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verileceğine de dikkati çekerek, “Temmuz ayına kadar nişan, kına, sünnet merasimleri yapılamıyor ama 1 Temmuz da tüm bu organizasyonlar da serbest olacak” dedi. 

“Esnaf ve sanatkarın bundan sonra tek beklentisi bir kapanma süreci daha yaşamamak” 

Düğün salonu işletmelerinin uzun süredir kısıtlamaların kaldırılmasını beklediğini ifade eden Orhan, “Sadece düğün salonu işletmecileri değil, tüm esnaf ve sanatkar normalleşme sürecine girmeyi uzun zamandır bekliyordu. Bu süreçte esnaf ve sanatkar maddi ve manevi olarak çok yıprandı. Dolayısıyla esnafımızın artık tek beklentisi, aşılamanın bir an önce tamamlanmasıyla toplumun bağışıklık kazanması ve herhangi bir kısıtlama ya da kapanmanın bir daha yaşanmaması yönünde. Bu noktada herkese büyük bir sorumluluk düşüyor çünkü bu süreçten sonra tekrar bir kapanma veya kısıtlamayı esnafın kaldıracak gücü yok. Sadece esnaf ve sanatkar değil, ülkemiz de katma değer olarak bir kapanmayı daha kaldıramaz. Umarız, salgın bir an önce sona erer ve bizler de esnaf ve sanatkâr olarak işlerimize kısıtlamasız devam edebiliriz” ifadelerini kullandı. 

Toplantı ve etkinliklere ilişkin diğer kararlar

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği “Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi”nde toplantı ve etkinliklere ilişkin diğer kararlar ise şu şekilde: “Dönemsel açıdan zorunluluk taşıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir. Dönemsel açıdan yapılması zorunlu olan spor kulüplerinin genel kurulları ise; fiziki mesafe ile temizlik/maske/mesafe kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m², kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması kaydıyla yapılabilecektir. 15 Haziran 2021 Salı gününden itibaren ise sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklere; fiziki mesafe ile maske/mesafe/temizlik kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m², kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m² alan bırakılması kaydıyla izin verilecektir.” 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat