MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kelebekleri ölümsüzleştiriyor
Özel Haber
21 Mayıs 2022 Cumartesi 07:20

Kelebekleri ölümsüzleştiriyor

Birbirinden farklı kelebekleri yaptığı tasarımlarla ölümsüzleştiren tasarımcı Merve Esen, dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Esen, “Kelebekler insanları hem yaşarken mutlu ediyor hem de yaşamlarını tamamladıktan sonra da mutlu ediyor.” dedi.

İRFAN BAŞÇUHADAR 

Birbirinden farklı kelebekleri yaptığı tasarımlarla ölümsüzleştiren tasarımcı Merve Esen, anahtarlık, bardak altlığı ve çerçeve gibi kullanılabilir hediyelik eşya tasarımlarıyla müşterilerine hitap ediyor. Özgün ve farklı işler ortaya çıkaran tasarımcı Esen, tasarımlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Merve Esen, evlendikten sonra Konya’ya yerleştiğini ve bir süre kendi alanında iş aradığını ancak bulamadığını söyledi.

Esen, Ticari Hayat gazetesine yaptığı açıklamada,  okulu bitirirken diplomat olma hayalinin olduğunu ve tasarım sektörüne adım atacağını hiç düşünmediğini dile getirerek, “Uzun bir süre iş aradım. Sonra Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nde işe girdim. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nde alım sorumlusu olarak yaklaşık 4 buçuk yıl çalıştım.  Sonra kendi işimi kurmak istedim.  İşten ayrılıp, kendi şirketimi kurdum. Tabii 4 buçuk yıl kelebeklerle çalışınca onların büyüsüne kapıldım.” dedi. 

Yaptığı tasarımlarla dikkatleri üzerine çeken Esen, çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Tasarımlarım içerisinde yer alan kelebeklerin hepsi gerçek. Bu kelebekler özel üretim çiftliklerinde üretiliyor. Yaşam döngüleri tamamlandıktan sonra konservasyon (muhafaza etme) işlemlerine tabi tutulup, kapatılıyor. Daha sonra özel kâğıtların arasında Türkiye’ye geliyor. Ben daha sonra kelebeklerin her birini açıyorum ve solüsyonlarıyla şekil verip ürünlerin içerisine yerleştiriyorum.  Belli bir takım işlemlerden kelebekleri geçiriyorum.”

"Kelebek çok narin bir canlı" 

Esen, işinin çok meşakkatli bir iş olduğunu dile getirerek,  şöyle konuştu:

“Kelebekler çok ince ve narin varlıklar. Bu yüzden kelebeklerle uğraşmak çok hassas bir iş. Mesela kelebeğin kanadı çok ince ve narin.  Bu yüzden bende çok hassas davranıyorum. Zaten kelebekler özel kâğıtların arasında geliyor. Bu kâğıtları solüsyonlarla ıslatıyorum. Daha sonra özel aletlerle kelebeklere şekil veriyorum. Kelebekler kuruduktan sonra ürünlerin içerisine yerleştiriyorum."

Filipinler, Peru ve Endonezya’dan kelebeklerin ülkemize geldiğini ifade eden Esen, “Her kelebeğin kendine has özellikleri bulunuyor. Dünyada hiçbir canlının üzerinde mor renk bulunmamaktadır. Ama bir kelebek türünde mor renk bulunuyor. Kelebekler çok özel canlılar." dedi. 

Yaptığı tasarımlar dikkat çekiyor 

Anahtarlık, bardak altlığı gibi hediyelik eşya tasarımı yapan Esen,  yaptığı tasarımlarla dikkatleri üzerine çektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“İnsanlar çok şaşırıyorlar.  İlk başta canlı kelebek olduğuna inanmıyorlar. Birçok kişi kağıt rölyeften kelebek yaptım sanıyorlar. Gerçek kelebek olduğuna inanmıyorlar. Sonra yaptığım tasarımları inceledikleri zaman kelebek olduğunu anlıyorlar. İnsanlara gerçek kelebek olduğunu söylüyorum. Çok güzel tepkiler alıyorum ama bazen de insanlar ‘Neden kelebekleri öldürdünüz?’ diye soru soruyorlar. Kullandığım kelebeklerin yaşam döngüleri tamamlamış canlılar olduğunu söylüyorum."

Esen, “Kelebekler insanları hem yaşarken mutlu ediyor hem de yaşamlarını tamamladıktan sonra da mutlu ediyorlar.” dedi. 

Esen, İstanbul, Konya ve Gaziantep ‘te kelebek bahçesinin olduğunu Kahramanmaraş’a ise yakın zamanda kelebek bahçesinin açılacağını söyledi.  

Yaptığı tasarım çalışmalarını tasarım pazarlarında müşterilerle buluşturduğunu anlatan Esen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz hafta İstanbul’da bir tasarım festivaline katıldım. Tasarım festivalleri keyifli geçiyor. Ankara’daki tasarım festivalleri de çok keyifli geçiyor. Çünkü Ankaralılar değer bilen insanlar. Yaptığım çalışmaların hikâyesini dinlemekten keyif alıyorlar.  İnsanlar almasalar bile yaptığım tasarımların hikâyesini dinliyorlar ve bu durumda beni oldukça mutlu ediyor.”

"İnsanların alım gücü düşük" 

Esen, özel tasarladığı tasarım çalışmalarına insanların çok ilgi gösterdiğini ancak ekonomik şartlar yüzünden insanların alım gücünün düşük olduğunu kaydetti. Esen, “Masa üstü grubum 350 lira, çerçeveler 550 liradan müşterilerle buluşuyor. Ama insanların alım gücü düşük. Bu süreçte ekonomik olarak insanlar zorlanıyor." diye konuştu. 

Döviz kurundaki hareketliliğin kendisini ekonomik anlamda olumsuz yönde etkilendiğine işaret eden Esen, “Ben işe başladığım ilk zamanlar dolar 5 lira 20 kuruştu, şu an 15 lirayı geçti. Tabii ki bu durum beni olumsuz yönde etkiledi. Maliyetler arttı.”   

İşini büyük bir tutkuyla yaptığını belirten Esen, sanat alanında çalışmalar yapıyor olmanın kendisine mutluluk verdiğini de söyledi.

Son yıllarda tasarım ürünlerine ilginin arttığından da söz eden Esen, tasarım sektörünün geleceğinin parlak olduğunu ve pek çok kişinin tasarım sektörüne yöneldiğini  ifade ederek, “Ülkemizde çok özel tasarım yapan tasarımcılar var. Ama çoğu tasarımcının birbirinden etkilendiğini de düşünüyorum." diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat