MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kendi terminolojimizi kurmazsak ezbere iş yaparız
Özel Haber
11 Ekim 2019 Cuma 07:31

Kendi terminolojimizi kurmazsak ezbere iş yaparız

OSTİM Sanayi Bölgesi’nde yer alan, öğrencilere teorik ve pratik bilgiyi bir arada sunma amacıyla kurulan OSTİM Teknik Üniversitesi’nin 2019 - 2020 akademik yılı açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk da konuşma yaptı.

SEDA TOLMAÇ

“Sanayinin üniversitesi” olma, öğrencilerine teorik ve pratik bilgiyi bir arada sunma amacıyla sanayinin merkezi olan Ostim’de kurulan OSTİM Teknik Üniversitesi’nin 2019 - 2020 akademik yılı açılışı, geçtiğimiz gün gerçekleştirildi.

Açılışa, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek ve öğretim üyeleri ile OSTİM Teknik Üniversitesi öğrencileri katıldı. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından gerçekleştirilen açılış töreninde Bakan Ziya Selçuk’un yanı sıra Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, Rektör Murat Yülek ve OSTİM Teknik Üniversitesi’ni ilk sırada kazanan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Veysel Eren Öztürk konuşma yaptı. 

Bilgi, bilim, teknoloji, inovasyon gibi kavramların yeniden tarif edilmesi gerekir

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk yaptığı konuşmada ‘Tekillik Çağı’ndan bahsederek, “Bu çağda biyolojik olanla fiziksel ve yazılımsal olan buluşacak. İnsan beynine yazılım yüklenecek. İnsan vücudunda fiziksel nano robotlar dolaşacak. Robotlara organlar eklenecek. Böyle bir çağ çok yakın. Bu çağa 15-20 yıllık bir süreç var diyebiliriz. Bu durumda bugün ilkokulda okuyan çocukların nasıl bir geleceğe doğru yöneldiğine dair basit ipuçları veriyor” dedi. 

 Selçuk böyle bir çağda bilgi, bilim, teknoloji, inovasyon gibi kavramların yeniden tarif edilmesi gerektiğine değinerek, “Bu nedenle tüm bunları aslına uygun bir hale getirme mecburiyetindeyiz. Eğer bizler, kendi terminolojimizi kurmazsak sadece ezberin üzerine inşa edilen bir iş yaparız. Zemin olmadan şekil yapmanın çok da büyük faydası yok” diye konuştu. 

OSTİM 50 yıllık köklü bir geçmişe sahip 

Açılışta konuşma yapan OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın ise, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin 50 yıllık köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Burası 50 yılda çok ders almış ve önemli işlere imza atmış bir kurum. Sadece bölgesi ve şehrinden değil coğrafya ve tarihten aldığı değerleri kendisine sorumluluk edinmiş bir bölge olarak bu üniversiteyle bir yeni atılım daha yapmış oluyoruz.” 

Üniversitemiz, dünyada örneği son derece az olan bir gayretin sonucudur

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek de yaptığı konuşmada, OSTİM Teknik Üniversitesi’nin 200 bin kişilik mavi ve beyaz yakalı sanayi çalışanı, işçi, iş adamı ve girişimcinin emekleriyle kurulmuş büyük bir sanayi havzasının tam merkezinde yer aldığına dikkati çekerek, “Bu nedenle üniversitemiz, dünyada örneği son derece az olan bir gayretin sonucudur” ifadelerine yer verdi.

Tüm dünyada eğitim sisteminin önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Yülek, şunları söyledi: “Bütün dünyaya baktığınız zaman eğitim hakkındaki görüşler her zaman negatif olmuştur. İnsanlar eğitim sisteminden bir şekilde memnun olmazlar. Belki haklılar belki değiller. Fakat eğer eğitim, bu kadar çok üzerinde konuşulan, şikayet eden bir şey ise, demek ki gerçekten önemli bir konu.” 

Eğitim sistemi, ülkelerin kalkınmasında belirleyici bir faktör

Yülek, eğitim sisteminin öneminin, ülkelerin kalkınmasında belirleyici olmasından kaynaklandığını ifade ederek, “Ülkelerdeki ve ülkemizdeki gelişim sürecine baktığımızda, eğitimin iyi olduğu ülkelerde, kalkınmanın hızlı olduğunu görüyoruz. Eğitimin düşük olduğu toplumlarda da kalkınmanın yavaşladığını görüyoruz. Bu da eğitim sisteminin önemini bize göstermiş oluyor” diye konuştu.  

Girişimci ve yenilikçi bir üniversiteyiz 

OSTİM Teknik Üniversitesi’ni ‘girişimci üniversite’ olarak tanımlayan Yülek, “Pratiği ve teoriği bir araya getiren ve ikisini dengeli bir şekilde ele alan bir üniversite olma çabası içindeyiz. Bu nedenle girişimci ve yenilikçi bir üniversiteyiz” dedi. 

Geleceğimizi burada inşa etmenin doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum

OSTİM Teknik Üniversitesi’ni ilk sırada kazanan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Veysel Eren Öztürk ise yaptığı açılış konuşmasında üniversitenin ilk öğrencilerinden olmanın gururunu yaşadığını söyledi. 

“Geleceğimizi inşa ettiğimiz bu dönemde Ostim Teknik Üniversitesi’nde olmanın doğru bir tercih olacağını düşündüm” diyen Öztürk,  “İnanıyorum ki, bu düşüncemizde ben ve üniversitedeki diğer arkadaşlarım yanılmayacaktır. Bu üniversitenin öğrencileri olarak amacımız, önemli tecrübeler edinip milli değerlerimizi ön planda tutarak çalışmak olacak” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat