MENÜ
Ankara 16°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kıyametin değil, turizmin patladığı yer : Şirince
Özel Haber
15 Ağustos 2019 Perşembe 07:12

Kıyametin değil, turizmin patladığı yer : Şirince

İzmir’in en çok ziyaret edilen turistik köylerinden Şirince, Ege Bölgesi’nin en çok bilinen rotaları arasında.

HALİL YATAR

Son günlerde yeşil zeytinliklerin yok edilmesiyle tekrar gündeme gelen Şirince, mis kokulu meyve ağaçlarıyla İzmir‘in en popüler köylerinden. Şirince, meşhur kumda Türk kahvesi, gözlemesi, konsept butik otelleri, dillere destan Matematik Köyü ve köye hayat veren Nişanyan Evleri ile Ege Bölgesi‘nin en önemli turizm yerlerinden birisi. 2012 yılında yapılan bir tanıtım çalışmasıyla Maya Takvimi’ne göre kıyametin kopacağı 21 Aralık 2012 tarihinde Fransa’nın Bugarach köyü ile birlikte dünyada kıyametten etkilenmeyecek iki yerden biri olarak duyurulan Şirince Köyü, bu öyküyle yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da gündeminde yer aldı. İzmirlilerin yıllardır hafta sonu rotasında olan bu köy, son zamanlarda yurt içinden ve yurt dışından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Doğallığını koruyan köy, hem kültürel hem de yemyeşil doğasıyla misafirlerini ağırlıyor. 
Şirince’de nereler gezilmeli?
İ
zmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle olan Şirince, günümüzden yüzyıllar önce nüfusu 2 bini bulmayan bir Rum köyüydü. Mübadele sürecinde Türklerin yerleşmesiyle birlikte nüfusunda artış meydana gelen köy o döneme kadar bağcılık, zeytincilik üretimiyle tanınıyordu. Günümüzde üzüm ve zeytinciliğin yanında şeftali, incir, elma, ceviz gibi meyve üretiminin yapıldığı köyün ana gelir kaynağı turizm. Bilinmeyen bir dönemde kendini dağlara vuran 40 kişiye ithafen Kırkınca ismini alan köy, zaman içerisinde Kirkice, Kirkince ve Çirkince gibi isimlerle anılmış. Dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince adını alan köy İzmir’in ve Ege’nin en şirin yerleşim yerlerinden.
Şirince Köyü’nün sit alanı oluşu çirkin yapılaşmanın önünü kesen olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Taş döşeli daracık sokaklarda en fazla iki katlı olan geleneksel mimarideki ahşap evler köyün genel görünümünü oluşturuyor. Şirince denildiğinde Sevan Nişanyan ve Müjde Tönbekici‘den söz etmeden olmaz. Bu iki değerli ismin köyün markalaşmasında ve özgün mimarisinin yerleşmesinde büyük emeği var. Müjde Tönbekici, Nişanyan Hotel‘in başında. Estetik duygusu, hoş sohbeti ve yenilikçi adımlarına tanık olmak için otele mutlaka uğrayın.
Şirince Çarşısı
Şirince’de yaşamın merkezi çarşıda. Gün boyu hareketliliğin bitmediği çarşıda kahvehane, kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanları yan yana. Manav, kasap ve market gibi köyün ihtiyaçlarının karşılandığı dükkanlar da var. Baştan sona daracık sokakların birbiriyle buluştuğu çarşı keyifli bir yürüyüş rotasıyla köyü keşfetmek için olmazsa olmazlardan.
St. John Baptist Kilisesi
Geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen St. John Baptist Kilisesi, uzunca bir süre harap haldeydi. Çeşmeli bir avlu içerisinde bulunan kilisenin yazıtında, ‘Peygamber ve Vaftizci Yahya Kilisesi, Helliopolisin kutsal rahibenin emri ile Siphnoslu Kallinikos lütfuyla çok sevdiği tanrısı için yapılmıştır. Buradaki ve çevredeki dindar Hristiyanların çok değerli yardımlarıyla yapılmıştır’ yazıyor.
Şirince-Kilisesi
Kilisenin tam olarak hangi yıl yapıldığı bilinmese de yıkıldıktan sonra 1805 yılında yeniden inşa edilmiş. Kilisenin giriş kapısının önünde ve ortasında Meryem Ana heykelinin bulunduğu küçük havuz ziyaretçiler tarafından dilek havuzuna dönüştürülmüş. Kilisenin dış bahçesi muhteşem bir manzaraya sahip. Sizler de manzarayı kaçırmayıp bahçeden fotoğraf çekmeyi unutmayın.
Taş Mektep
Artemis Restaurant’ın hizmet verdiği tarihi okul binasının bir kısmında Şirince Taş Mektep Müzesi bulunuyor. Haftanın 7 günü açık olan bu müze Tanzimattan Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı’nın eğitimdeki yenileşme sürecini ve Cumhuriyet dönemi eğitim sisteminin izlerini obje, fotoğraf ve belgelerle sunuyor. Taş Mektep, Çirkinceli Rumların katkısıyla İzmir eğitim şirketi Homer tarafından 1906 yılında kurulmuş. Okul binasının boyutu nedeniyle ‘Büyük Okul’ olarak adlandırılan bu yapı 1921-1922 eğitim-öğretim dönemine kadar Rum okulu olarak hizmet vermiş. Mübadeleden sonra 1990’lı yılların başına kadar Türk çocuklarına eğitim veren okul, 1996’dan bu yana Şirince Artemis Restaurant adıyla faaliyette.
Nişanyan Evleri
Yüzlerce servi ağacının çevrelediği, yollarına Arnavut kaldırımı döşenen, köy çeşmesinin üzerinde maniler yazılı olan Nişanyan Evleri, yatılı misafirlerinin yanında günübirlik ziyaretçileri de ağırlıyor. Sevan Nişanyan ile Küçük Oteller kitabını yazan Müjde Tönbekici, Nişanyan Evleri’nin işletmecisi.
Şirince’ye gelen birçok kişinin çarşıda birkaç tur atıp, bir şeyler yiyip içtikten sonra köyden ayrılması çok büyük bir eksiklik bana göre. Nişanyan Evleri’ni görmeyen Şirince’yi gördüm diyemez. Köyün gelişiminde, değişiminde, sağlıklı büyümesi ve tanınır olmasında bu evlerin payı büyük.
Kendi hayallerindeki evleri gerçekleştirmek için klasik otel havasından uzakta bir yer düşünerek yola çıkan Nişanyan ve Tönbekici’nin önce 3 tane evin tamiri ile başlayan yolculuğu muhteşem manzaralı 5 odalı köşk, İlyastepe adını verdikleri mezra, 5 odalı kuleli konak ve yüzme havuzuyla ortaya Nişanyan Evleri’ni çıkarmış. Köye kuş bakışı bakan, leziz yemekler ve hoş ikramlarla gülümseten bu mekana mutlaka uğrayın. Otelinde kalmasanız bile restoranından ve kafesinden günübirlik yararlanabilirsiniz.
Hodri Meydan Kulesi
Nişanyan Evleri’nin bir parçası olan Hodri Meydan Kulesi, Sevan Nişanyan’ın tabular ve sistemle mücadelesinin simgesi. 12 metre yükseklikteki bu yapı 2011 yılında tamamlandı. Şirince’nin cazibe merkezine dönüşen bu kule yapıldığından beri romantik akşam yemekleri, evlilik teklifleri gibi yüzlerce güzel anıya şahit oldu. Kulenin doyum olmaz efsane manzarasıyla tanışmayı unutmayın.
Nesin Matematik Köyü
Şirince’ye yaklaşık 2 km uzaklıktaki Nesin Matematik Köyü, doğa içinde sakin bir yerde kurulu. Dünyada eşi benzeri olmayan, tamamı bilime adanmış bu köyde her yaz dünyanın dört bir yanından öğrenci ve hocalar televizyon, gazete ve dış dünyadan bağımsız olarak matematik yapıyor. 2007 yılında inşaatı başlayan köy, 20 dönüm arazi üzerinde tamamı geleneksel biçimde inşa edilerek hayata geçirildi. İhtiyaçlara göre organik bir şekilde bağışlar ve desteklerle büyüyen köyde üstü yarı açık yemekhane, amfi ve kütüphane görülmeye değer. Nesin Vakfı’nın Felsefe Köyü de Matematik Köyü’nün yanı başında bulunuyor.
Tiyatro Medresesi
Nesin Matematik Köyü’nün hemen yanındaki 6 dönümlük arazide kurulan Tiyatro Medresesi’nin resmi adı Uluslararası Araştırma Yaratım ve Gösteri Merkezi. Alternatif bir üniversite atmosferi oluşturma amacıyla yola çıkan medrese hem inziva hem de bir buluşma noktası.
Nişanyan Kaya Mezarı
Likya konulu bir kitap çalışması sırasında kaya mezarı yaptırma fikri aklına gelen Sevan Nişanyan, Dalyan’daki kaya mezarlarının bir benzerini 3 yıl süren çalışmanın ardından Şirince’de hayata geçirdi. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Türkiye’de yapılanların gecekondu, taklit, ikinci sınıf olduğu düşüncesine karşı kalıcı bir iz bırakmak için kaya mezarı inşa ettirdiğini söyleyen Nişanyan’ın sıra dışı kişiliğinin yansıması olan bu mezar Kayserdağı’nda orman arazisi içerisinde.
Şirince’de ne yenilmeli ve içilmeli?
Sıcak kum üzerinde yavaş yavaş pişen Türk kahvesi, Şirince ile özdeşleşen lezzetler arasında. Çarşı yürüyüşü sırasında kumda kahve yapan mekanlardan birine girip kahvenin tadına bakabilirsiniz.
Mürver şurubu Nişanyan Hotel’in Şirince’ye armağan ettiği geleneksel tatlardan. Dere kenarında yetişen mürverin özünden yapılan mürver şurubu serinletici hoş bir karşılama içeceği. Türk kahvesinin yanında, yemeğin üstüne ya da tanışma sohbeti sırasında ikram edilen bu içecek benim de çok sevdiğim lezzetlerden.
Şirince merkezdeki kafeler daha çok fast food tarzındaki menülerle hizmet veriyor. Gözleme, börek çeşitleri hızlı atıştırmalıklardan. Bunun dışında çoban kavurmadan çorbaya, kebap, şiş çeşitleri ve deniz ürünlerine kadar farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Köyün girişindeki Dimitros Restaurant, Şirince Artemis Restaurant ve Nişanyan Hotel, iyi yemek yiyebileceğiniz yerlerden.
Şirince’ye Nasıl Gidilir
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle olan Şirince, Selçuk’a 8 km, Efes Antik Kenti’ne 12 km, Kuşadası’na 30 km, İzmir’e ise 85 km uzaklıkta. Köye ulaşmak için Selçuk ilçe merkezine gelmek gerekiyor. Selçuk ile köy arasında iki farklı güzergah var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl açtığı alternatif yol daha düzgün ve daha az virajlı. Selçuk’tan köye düzenli dolmuş seferi var. İzmir-Selçuk ulaşımı için ise tren ya da otobüs tercih edilebilir. İzmir şehir merkezinden bu güzel köye özel araçlarıyla gidecek olanlar İzmir-Aydın Otoyolu’nu ya da İzmir-Aydın Karayolu’nu takip edip Selçuk ilçe merkezinden Şirince tabelasını takip etmeli. Kuşadası yönüne giden şehirlerarası otobüslerle Selçuk’ta inerek köye gitmek de seçenekler arasında.
Şirince’nin tarihi...
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı ve Selçuk’a 8 km mesafede tarihi mimarisi korunmuş turistik bir köydür. Özgün adı olan Kırkınca’nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet’in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir. 19. yüzyılda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923’te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini’nin Nea Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala’nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Köyün evvelce bağcılık, şarap üretimi ve zeytinciliğe dayalı olan ekonomisi, bir tütün bölgesinden gelen yeni sakinlerinin elinde bir süre sekteye uğramış, ancak son yıllarda artan turistik önemine paralel olarak, bu sektörler yeniden gelişmeye başlamıştır. Bağcılık ve zeytinciliğin yanı sıra, şeftali, incir, elma, ceviz yetiştirilir. 1950’li yıllarda 2000-3000 civarında iken sonradan 700’e kadar düşen köy nüfusu, 1990’lı yıllardan itibaren turizmin gelişmesiyle birlikte tekrar yükseliş eğilimi içine girmiştir. Köyde halen bazı Rum evleri pansiyon olarak hizmet vermektedir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat