MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
‘Kocasını Pişiren Kadın’ izleyiciyle buluşuyor
Özel Haber
19 Mayıs 2022 Perşembe 07:13

‘Kocasını Pişiren Kadın’ izleyiciyle buluşuyor

Levent Suner yönetmenliğinde sahnelenen “Kocasını Pişiren Kadın” oyunu, Miraç Eronat, Kadir Anıl Adıgüzel ve Gülizar Oltulu’nun başarılı performansıyla izleyiciyle buluşuyor.

SEDA TOLMAÇ

Tiyatro No:40 topluluğu tarafından sahnelenen “Kocasını Pişiren Kadın” adlı oyun, 17 Mayıs’ta Şinasi Sahnesi’nde seyirciyle buluştu. Debbie Isitt’ın kaleminden çıkan, Yasemin Erbulun tarafından çevrilen ve Levent Suner yönetmenliğinde sahnelenen oyun, Miraç Eronat, Kadir Anıl Adıgüzel ve Gülizar Oltulu’nun eşsiz performansıyla izleyiciyi hem güldürüyor hem de düşündürüyor. Mizahın, müziğin ve toplumsal mesajların seyirciye aktarıldığı oyun, 27 Mayıs’ta Cüneyt Gökçer, 18 Haziran’da ise yeniden Şinasi Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

Oyun kadına biçilen rolü, toplumsal dayatmaları da gözler önüne sunuyor

“Aldatma” temasının işlendiği oyun, kadın-erkek ilişkilerine ayna tutarken, toplumsal sorunlara da dikkati çekiyor. Günümüzün kanayan yarası olan kadına yönelen şiddete dair derin mesajlar içeren oyun, şiddetin sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Oyun aynı zamanda kadına biçilen rolü ve toplumsal dayatmaları izleyiciye sorgulatıyor.

Sahne ışıkları, orkestra ve müziklerle temponun hiç düşmediği iki perdelik oyunda, karısını aldatan Kenneth rolüne genç oyuncu Kadir Anıl Adıgüzel hayat veriyor. Kenneth, uzun yıllar evli kaldığı eşini aldatırken gayet rahat tavırlar sergilemekten ve kendini “haklı” görmekten çekinmiyor. Hayatını ona adayan eşine “anne” rolü biçen Kenneth, eşini aldattığı kadında ise heyecan ve tutku peşinde koşuyor.

Aldatılan eş Hillary rolüyle Miraç Eronat izleyiciyle buluşuyor. Hillary, tüm yaşamını ev işleriyle geçiren, kocasına enfes yemekler hazırlayan, âdeta ona annelik yapan kadın performansı sergiliyor. Aldatıldığını öğrenen Hillary, üzüntü ve öfkeyi en derinden hissederek, intikamına adım adım yaklaşıyor. 

Laura rolüne hayat veren Gülizar Oltulu, ortaya koyduğu karakterle, yalnız bir kadının sevgi arayışını hissettiriyor seyirciye. Laura,  genç ve cazibeli olmanın bir erkeğin sevgisi için yeterli olacağını düşünse de, işin sonunda aldatılan kadın Hillary gibi hayal kırıklığını en derinden yaşıyor ve  Kenneth için şu sözleri kullanıyor: “Seni biz besledik...”

“Öğrencilerim için ne yapabilirim düşüncesiyle topluluğu kurduk”

Şinasi Sahnesi’nde gerçekleştirilen performansın ardından bir araya geldiğimiz Tiyatro No:40 topluluğun kurucusu Miraç Eronat, Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalışırken, öğrencilerinin “Hocam biz mezun olunca ne yapacağız?” sorusu üzerine  topluluğu kurduklarını dile getirdi. 

“Öğrencilerim için bir şey yapmalıyım düşüncesiyle Tiyatro No:40 topluluğunu kurduk” diyen Eronat, “Bu amaçla çalışmalara başladık. Kürk Mantolu Madonna’yı hazırladık ama öğrencilerim sınavlara girdi ve çoğu kazanarak gitti. Bunun üzerine biz de Levent Suner’in yönetmenliği eşliğinde Kocasını Pişiren Kadın oyununu sahnelemeye başladık. İlerleyen dönemlerde ikinci projemize başlayacağız ve farklı bir oyunla da seyirci karşısına çıkacağız” dedi. 

“Kadın sorunlarına daha fazla eğilmek gerekiyor”

Kocasını Pişiren Kadın oyununun öncü feminist yazarlardan olan İngiliz Debbie Isitt, tarafından kaleme alındığını söyleyen Eronat, “Ülkemizde de kadın sorunu, öncelikli sorunlardan biri olduğu için yönetmenimiz Levent Suner, bu oyunu tercih etti. Biz de severek kabul ettik. Oyun kadın-erkek ilişkilerini anlatıyor. Kadın ve erkeğin evlendikten sonra geçen zamanla birlikte evliliğe bakışını yansıtıyor ve aynı zamanda toplumsal bir mesaj veriyor. Hayatın içindeki gerçeklere ayna tutuyor. Bu anlamda izleyiciden aldığımız geri dönüşlerin başında, birçok kadınının oyunda anlatılan olayı ve diyalogları yaşadığını söylemesi oluyor” diye konuştu.

Eronat, kadın konusunun önemli olduğunu ifade ederek, “Özellikle sanatçılar kadın sorunlarına daha fazla eğilmeli” dedi. 

“İzleyici hem eğleniyor hem düşünüyor”

 Oyunculardan Gülizar Oltulu da oyuna dair şunları söyledi: “Oyun kadın-erkek ilişkilerini anlatıyor ve irdeleniyor. Feminist bir yazarın oyunu. Dolayısıyla kadın haklarına ve kadınların sorunlarına dikkati çekiyor. Günümüzde kadınların yaşadığı sorunlar defalarca tekrar eden yaramız olduğu için, bu konulara da çok fazla eleştiri getiren bir oyun. Bu nedenle oyunu izleyen herkes, hem düşünüyor hem eğleniyor.” 

İzleyicilerden olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten Oltulu, “Oyuna birçok çiftimiz geliyor. Tabii ki oyun sonrası empati geliştiren çiftler oluyor. Oyun, toplumsal bir yaraya da değiniyor ve bu anlamda izleyicide bir yüzleşme hali geliştirdiğimizi de düşünüyorum. Kadınlar oyunu ayrıca çok beğeniyorlar çünkü kadının toplumdaki yeri, ataerkil bir toplum yapısı, kadının kendini değerli kılışı gibi durumlarla da bir yüzleşme gerçekleşiyor. Ayrıca oyunda psikolojik şiddeti de gözler önüne seriyoruz aslında” ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat