MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kültür- sanat muhabirleri Aydın’ı keşfetti
Özel Haber
8 Haziran 2021 Salı 07:35

Kültür- sanat muhabirleri Aydın’ı keşfetti

Kültür ve Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir, ‘‘Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları” etkinliğinin amacının; keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve kültürel değerleri kültür- sanat muhabirleri amacıyla gün yüzüne çıkarmak ve hatırlatmak olduğunu söyledi.

ESRA SARI  

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları” etkinliğinin ikinci adresi Aydın oldu. 

Didim Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen programa;  Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Belediye Başkan yardımcısı Öznur Gündoğdu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, Milli Savunma Bakanlığı Daire Başkanı Ayşe Yıldız, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) Başkanı Cem Ulucan ve Nazilli Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Başkanı Ümit Özmen, Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan ile basın mensupları katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir, turizmi 81 vilayete yayma ve Türkiye’nin eşsiz kültürel mirasını topluma hakkıyla tanıtma amacında olduğunu söyledi. 

“Keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkarmak”

“Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları” programının bu yıl ikincisini düzenlediklerini anımsatan Gökdemir, düzenledikleri etkinliğin amacına dair ise şunları söyledi:

“‘Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları’ Projesinin ikinci durağı Efeler diyarı Aydın’dayız. Kültür Sanat Muhabirleri Derneği olarak Ankara, İstanbul, Edirne, Bursa, Mardin, Eskişehir, Erzurum, Kastamonu, Ağrı, Samsun ve daha pek çok ilimizde sayısız etkinlikler düzenledik. Bu sene içerisinde ilk etkinliğimizi Nisan ayında Kapadokya’nın merkezi Nevşehir ilimizin Göreme beldesinde gerçekleştirdik. ‘Turizmi 81 vilayete yayma’ ve ‘Ülkemizin Eşsiz Kültürel Mirasını Milletimize Hakkıyla Tanıtma’ hedefiyle düzenlediğimiz bu etkinliklerimizi son iki yıldır da “Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları” adı altında yapmaktayız. Projemizde amacımız, keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve kültürel değerlerimizi kültür- sanat muhabirleri vasıtasıyla bizzat yerinde görüp medya yoluyla ülkemizin dört bir yanına duyurmaktır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın üstün gayretleriyle kültür, sanat ve turizm alanında yürüttükleri çalışmalara bir nebze de olsun katkı sunabilmektir gayemiz.”

Aydın; Efeler Diyarı 

Aydın’ın “ Efeler diyarı” ismiyle anıldığını hatırlatan Gökdemir,  şöyle devam etti: 

“Efeler diyarı diyoruz çünkü Kurtuluş Savaşı’nda Ege’nin koruyucusu vasfını üstlenen efeler, ülkemizin işgal girişimine karşı ilk direniş örgütlerini kuran fedakâr yiğitlerdir. Milli Mücadele döneminde yaptıkları fedakârlıklarla Atatürk’ün övgülerini kazanan efeler, vatan savunmasının sembol isimleri olmuşlardır. Çakırcalı Mehmet Efe, Yörük Ali Efe, Mestan Efe, Saçlı Efe, Sarı Zeybek, Demirci Mehmet Efe, Atçalı Kel Mehmet Efe ve isimsiz nice kahraman efelik onurunu paylaşmıştır. İşte bu yiğitlik ve Efelik kültürü Anadolu’nun her bir karış toprağında yaşayan insanımıza yansımış ve günümüze kadar gelmiştir. Ülkemizin dünya ülkelerine karşı dik duruşu da aslında tamda buradan gelmektedir. Bizler efelik kültürünü gelecek nesillerimize doğru aktardığımız takdirde, birliğimizi, dirliğimizi bozmaya kimselerin gücü yetmeyecektir.”

Aydın; Açıkhava müzesi 

Başkan Gökdemir, Aydın ilinin kültürel değerlerinin yanı sıra derin tarihi ve bıraktığı izlerle açık hava müzesi olduğunu belirtti. Gökdemir, şöyle konuştu:

“23 antik kent barındıran bir açık hava müzesinden bahsediyoruz. Her yanı ışıltılı mermerle kaplı, Aşk Tanrıçası Afrodit’in kenti, Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nin gözbebeği Afrodisyas, Uygarlığın, kültürün, sanatın, bilim ve felsefenin başkenti 3500 yıllık Miletos; Şehirciliğin ve kent planlamasının ilk örneği, en iyi korunmuş antik kent,  Büyük İskender’in gözdesi Priene; Binlerce yıl kralların,  imparatorların akıl danıştığı kehanet merkezi Apollon ve daha nice tarihi yerler bulunuyor. Aydın ilimiz, bütün bunların yanı sıra deniz, kum ve güneş turizminin ülkemiz açısından önemli bir merkezi. Bütün bunları alt alta koyduğunuz zaman Aydın ilimize hayran kalmamak elde değildir.”

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan ise Aydın’ın il olarak farklı ve güzel bir kent olduğuna dikkati çekti.  Ulucan, “Tarihi ve kültür değerleri fazla; en güzel incir ve kestane burada yetişiyor. Aydın’ın toprakları bereketlidir. Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Aydın’ın denizinin de güzel olduğunu göreceğiz. Sizleri ağırlamaktan mutluyuz.” dedi.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer ise Aydın’ın özel bir şehir olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok daha iyisini hak eden bir şehir, turizm ve kültür şehri… Dört bir yanında kültürlere ev sahipliği yapmış. Aydın’ı keşfetmek için günlerce Aydın’ı gezmek lazım. Harika bir kültür ve turizm kenti… Pandemiyi de en iyi yöneten süreci başarıyla yürüten bir şehirdeyiz.”

Didim Belediye Başkan yardımcısı Öznur Gündoğdu ise Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın bir programı sebebiyle katılamadığını belirterek “Didim ciddi şekilde kültür varlığına sahip, sizlerin burada olmasından dolayı bizler mutluyuz. Kentimizi beğenirsiniz. Sizleri ağırlamaktan mutluyuz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan ise güzel bir etkinlikte birlikte olmaktan mutlu olduğunu söyledi. 

Didim Kaymakamı Halil Avşar ise kültür ve sanat toplumun temel taşlarından birisi olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin gerekse Dünyanın en önemli kentlerinden biri olan Didim’de kültürel yapılar mevcut. Milet antik kenti bilimsel bir kültür kenti ve Tales’in memleketi. Apollon Tapınağı da Büyük İskender’in bilgi aldığı bir bilimcilik merkezi…  Bu noktada bu kültürleri sizleri tanıtmaktan mutlu olacağız.” 

Program konuşmaların ardından tanışma ve fikir alışverişiyle sona erdi. 

Türkiye’nin dört bir yanından Aydın’da bir araya gelen kültür- sanat muhabirleri başta Apollon Tapınağı olmak üzere Mübadele Evi, Milet Antik Kenti, Doğanbey, Karina, Güllübahçe, Zeus Mağarası, Güvercin Ada, Kervansaray ve Kadı Kalesi gibi birçok tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti. Tarihi ve turistik yerleri ziyaret eden gazeteciler, dalış etkinliği de gerçekleştirdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat