MENÜ
Ankara 14°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
‘Metaverse yeni hukuki düzenlemeler gerektirecek’
Özel Haber
19 Mayıs 2022 Perşembe 07:16

‘Metaverse yeni hukuki düzenlemeler gerektirecek’

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Metaverse'le beraber yeni hukuki düzenlemeler gerektiğini ifade etti.

FATMANUR ÇOLAK

Bu yıl 5.’si düzenlenen e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi, 17 Mayıs 2022 tarihinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Zirvede bu yıl ‘’Dijital Çağda Kişisel Verilerin Korunması’’ konusu ele alındı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile birlikte kişisel verilerin işlenmesinin yasaklandığını ancak veri işlemede insan odaklı ve insanı merkeze alan bir yaklaşım benimsendiğini ifade ederek “Bu sayede kanunun getirdiği denetim mekanizmaları bireylere kişisel verilerini belirleme hakkı tanımıştır. Bu kapsamda kişisel verilerin korunmasını temin edebilmek için kişisel veriler hukuka uygun işlenmeli ve veri güvenliği sağlanmalıdır.” diye konuştu.

Bilir, kurulun kişilere hangi hususların bildirileceğini, ihlal bildirimlerinin neye göre ilan edileceğini ve kurula bildirimin hangi süre zarfında yapılması ile ilgili kararlarını, dokümanlarını kamuoyuyla paylaştığını aktararak, şunları kaydetti:

 “Belirtmek gerekir ki kurul kendisine gönderilen her veri ihlal bildirimlerini yayınlamamaktadır. Burada belirlediği kriterler çerçevesinde bir süzgeç görevi görmekte, özellikle risk odaklı bir yaklaşım ve kişiler açısından olası etkilerini değerlendirmekte ve buradaki şirketlerin veri sorunlarının almış olduğu aksiyonları değerlendirmekte, bazılarını yayınlamakta bazılarını yayınlamamaktadır. Burada temel olarak gözetilen husus kişiler açısından eğer risk durumu büyük ise ve veri sorumlusu hiçbir şekilde aksiyon almamış ise genellikle bu tür veri ihlal bildirimleri yayınlanmakta. Burada ihlal edilen verinin niteliği sayısı da göz önünde bulundurulan hususlardandır.”

“Siber saldırılar temenni ederek değil tedbir alarak önlenir”

Özellikle siber saldırıların hedef aldığı kişisel veriler ve bu verilerin korunmasıyla ilgili olarak genel olarak proaktif bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğine vurgu yapan Bilir, “Bu çerçevede siber tehlikelerin önlenmesinin yanı sıra risklerin öngörülmesi, değerlendirilmesi ve bu risklerin tamamen ortadan kaldırılabilmesi veya zararların en aza indirilmesi için gerekli çalışmalar yapılması gerekir. Veri güvenliğini temin etmenin farkındalık, risk temelli yaklaşım, denetim, koordinasyon ve iş birliği gibi temel başlıklar etrafında ele alınması mümkündür. Unutmamak gerekir ki siber saldırılar temenni ederek değil tedbir alarak önlenir.” diye konuştu.

23 bin 87 başvurunun 21 bin 469’u sonuçlandırıldı

Bilir, gerek kurulun yayınladığı kararlarda gerekse hukuki görüşlerle ve yapılan farkındalık ve bilgilendirme çalışmalarıyla kişisel verilerin korunması alanında ciddi bir ilerlemenin sağlandığını söyleyerek “Bu kapsamda kurulun çalışmalarına başladığı 2017 yılından bugüne kadar CİMER kanalıyla gelenler dahil olmak üzere 23 bin 87 başvuru alınmış bunlardan 21 bin 469’u sonuçlandırılmıştır. 820 veri ihlal bildirimi kurula intikal etmiş, bu bildirimlerden 189’u kurumun internet sayfasında ilan edilmiştir ve kanun kapsamına giren konularda bugüne kadar 781 hukuki görüş verilmiştir.” dedi.

“Yapay zeka ve Metaverse alanında yaşanan gelişmeler dikkate değerdir”

Zirvenin bu yılki temasının “Dijital Çağda Kişisel Verilerin Korunması” olarak belirlendiğini hatırlatan Bilir, “Dijital çağda bilişim teknolojilerinin getirdiği imkanlardan azami ölçüde yararlanmak gerekir. Özellikle son dönemde yapay zeka ve Metaverse alanında yaşanan gelişmeler dikkate değerdir. Günümüzde en temel ihtiyaçların karşılanmasından, en önemli iş ve işlemlerin gerçekleşmesine kadar geniş bir yelpaze de bu tür teknolojilerden istifade edildiği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Kişisel verilen korunması dengesini gözeten sistemlerin tasarlanması önem teşkil ediyor”

Metaverse’nin tam anlamıyla uygulamaya girmesiyle birlikte günlük hayatta gerçekleştirilen birçok faaliyetin sanal olarak da icra edilmeye başlanacağını söyleyen Bilir, “Bu durum pek çok alanda yeni hukuki düzenlemeler getirilmesini veya mevcut olanların Metaverse açısından uygulama alanının net bir şekilde belirlenmesini gündeme getirecektir. Bu çerçevede Metaverse’nin kişisel verilerle olan ilişkisi de ciddi biçimde ele alınmalıdır. Metaverse çok ciddi miktarda verinin meydana getirilmesini ve aktarılmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda Metaverse de kişisel verilerin korunması bu verilerin hangi şartlarda işlenebileceği, aktarılabileceği, bir ihlal halinde neler yapılabileceği konuları üzerinde önemle durulmalıdır. Asıl olan teknolojiyi güzel amaçlarla ve insanlık yararına kullanmaktır. Bu anlamda teknoloji ve kişisel verilerin korunması dengesini gözeten sistemlerin tasarlanması insanların geleceği adına önem teşkil etmektedir.” diye konuştu.

Bilir, dünyanın dijital teknolojilerin etkisiyle yeni bir döneme doğru ilerlediğini ifade ederek “Burada bizlere düşen görev; dijital çağda insan kalabilme idealine hizmet eden yöntemleri hayata geçirmektir. Kurumumuz bu gelişmelerin bilincinde olarak kanunun kendisine verdiği görevleri en iyi şekilde yerine getirme gayreti içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.” dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat